MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia Górnośląska 1945. Obchody rocznicy wywózek Ślązaków na Wschód rozpoczęły się w Gliwicach

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej pod pomnikiem Ofiar Wojen i Totalitaryzmów w Gliwicach
Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej pod pomnikiem Ofiar Wojen i Totalitaryzmów w Gliwicach Arkadiusz Gola
Pamiętamy o "przemilczanej tragedii". Obchody kolejnej rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Gliwicach pod pomnikiem Ofiar Wojen i Totalitaryzmów.

Tragedia Górnośląska 1945 roku w Gliwicach

Obchody kolejnej rocznicy Tragedii Górnośląskiej odbywają się w Gliwicach pod pomnikiem Ofiar Wojen i Totalitaryzmów. Tak też jest w tym roku, w niedzielę, 24 stycznia. Mocna w swojej wymowie rzeźba autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha znajduje się przy Parku Chopina, u wylotu ulicy Berbeckiego. Jest hołdem dla ofiar i zmusza do refleksji.

Modlitwę poprowadził ks. dr Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Gliwicach.

Spotykają się tutaj - podczas styczniowych obchodów kolejnej rocznicy tej najczarniejszej bodaj karty w śląskiej historii - samorządowcy, głównie z powiatu gliwickiego, przedstawiciele rodzin wywiezionych na Wschód w 1945 roku Ślązaków, a także przedstawiciele organizacji mniejszości itd.
W tym roku wszystko odbyło się bardzo symbolicznie, w okrojonej formie, z racji restrykcji związanych z pandemią i z zachowaniem reżimu sanitarnego.

24 stycznia 2020 r., po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów pod pomnikiem, ksiądz dr Robert Chudoba w gliwickiej katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawił mszę świętą w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku z terenu powiatu gliwickiego i diecezji gliwickiej.

Nie przeocz

Tydzień później, 31 stycznia, uroczystości związane z upamiętnieniem Tragedii Górnośląskiej odbędą się w parafii św. Michała Archanioła w Żernicy. O 15.45 odbędzie się Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o 16.00 - Msza św.
Modlitwa przy pomniku na cmentarzu będzie indywidualna.

Obchody organizuje Żernica w gminie Pilchowice (powiat gliwicki). To miejscowość, która w sposób szczególny kultywuje pamięć tragicznych wydarzeń w 1945 roku.
Także tam - z powodu pandemii - uroczystości będą miały okrojony charakter. Ks dr Robert Chudoba odprawi nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar i dotkniętych Tragedią Górnośląską 1945.

Zobacz koniecznie

Marszu na Zgodę nie będzie

Ruch Autonomii Śląska od lat organizuje pod koniec stycznia Marsz na Zgodę. Jego uczestnicy przechodzą 10-kilometrową trasę, którą w 1945 roku pędzono pierwszych więźniów obozu pracy w Świętochłowicach-Zgodzie. W ten sposób Ślązacy upamiętniają wszystkie ofiary Tragedii Górnośląskiej.

Pochód prowadzony jest co roku tą trasą, którą w 1945 roku pokonali pierwsi mieszkańcy Górnego Śląska skierowani do obozu. Tegoroczny Marsz na Zgodę - ze względów epidemicznych - odbędzie się w symbolicznym wydaniu.

Zobacz koniecznie

Te obchody odbędą się 30 stycznia.

  • Godzina 11.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem na Placu Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Katowicach
  • Godzina 12.30 – Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod mogiłą ofiar obozu Zgoda na cmentarzu ewangelickim znajdującym się przy ulicy Szpitalnej
    Jedna delegacja składająca się z przedstawiciela: Ruchu Autonomii Śląska, Śląskiej Ferajny, Parlamentu Europejskiego, Mniejszości Niemieckiej, Związku Aktywistów Śląskich
  • Godzina 12.45 – Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar obozu Zgoda w parku pomiędzy sklepami TESCO a Biedronka przy ulicy Katowickiej
    Jedna delegacja składająca się z przedstawiciela: Ruchu Autonomii Śląska, Śląskiej Ferajny, Parlamentu Europejskiego, Mniejszości Niemieckiej, Związku Aktywistów Śląskich
  • Uroczystości, w reżimie sanitarnym, pod bramą obozu rozpoczną się o godz. 13.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni