Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia Górnośląska upamiętniona w katedrze w Katowicach

AGA
ARC
Tragedia Górnośląska to jedna z najczarniejszych kart w historii Górnego Śląska, a wiedza o terrorze komunistycznych władz wobec Ślązaków po 1945 z trudem przez lata przebijała się do społecznej świadomości. Niebawem pierwsza pamiątkowa tablica znajdzie godne miejsce w kaplicy św. Barbary w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Inicjatorem uhonorowania ofiar represji jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który w tej sprawie porozumiał się z metropolitą katowickim abp Wiktorem Skworcem.

Napis na tablicy zatwierdza właśnie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z naszych informacji wynika, że zawiera on m.in. zdanie o tysiącach mieszkańców Górnego Śląska wywiezionych na teren Związku Radzieckiego i zmuszanych do katorżniczej pracy. Przewodniczący Rady Andrzej Kunert, który uczestniczył w jednym z posiedzeń sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych zachęcał posłów z naszego regionu do zgłaszania podobnych inicjatyw.

W kaplicy św. Barbary znajdują się już tablice upamiętniające znamienitych Ślązaków m.in.: bł. ks. Emila Szramka, wojewodę Józefa Rymera oraz wybitnego polityka śląskiego Wojciecha Korfantego. Jest też tablica ofiar III Powstania Śląskiego.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Dr Dziuba: Koniec wojny, czyli początek niepokoju
Tragedia Górnośląska nie będzie już białą plamą
Wyzwolenie i gehenna, czyli co zdarzyło się w 1945 r.
Bez zadośćuczynienia za Tragedię Górnośląską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!