Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia w Szczyrku, to kolejny tragiczny w skutkach wybuch gazu w naszym regionie w ostatnim czasie ZDJĘCIA

lota
Wybuch gazu w Szczyrku
Wybuch gazu w Szczyrku JAK
Niestety wybuch gazu w Szczyrku, to nie pierwsze tak tragiczne zdarzenie w ostatnim czasie w województwie śląskim. W tym roku do tragedii doszło również w lipcu w Bytomiu, wówczas w budynku znaleziono zwłoki matki i jej dwóch córeczek. Ale gaz wybuchał w ostatnich miesiącach także w Rudzie Śląskiej, Częstochowie, Gliwicach, Zawierciu oraz Bełku w powiecie rybnickim.

Długa lista tragedii, których wspólnym mianownikiem jest wybuch gazu

Do wybuchu gazu doszło 4 grudnia w Szczyrku w budynku przy ulicy Leszczynowej. Po kilkunastu godzinach akcji ratowniczej spod gruzów domu, który zamieszkiwały dwie rodziny, wydobyto już sześć ciał. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci. Akcja ratownicza nadal trwa.

Niestety, to nie pierwszy raz, gdy wybuch gazu stawia na nogi służby w naszym regionie i wstrząsa opinią publiczną.

W lipcu tego roku gaz wybuchł na parterze kamienicy przy ulicy Katowickiej 37 w Bytomiu.

Wybuch gazu w Bytomiu nastąpił na ul. Katowickiej, w ścisłym centrum miasta

Wybuch gazu w Bytomiu. Zginęła matka i jej dwie córeczki. Mi...

Ta tragedia wstrząsnęła całym miastem, bo pod gruzami strażacy odnaleźli 38-letnią kobietę oraz jej dwie 8- i 5-letnie córeczki. Jak później wykazało śledztwo wszystkie zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Tamta eksplozja była tak potężna, że doszczętnie zniszczyła budynek i uszkodziła kilka sąsiednich.

Wcześniej, w marcu 2019 gaz wybuchł w domu przy ulicy Głównej w Bełku. I znów bilans był tragiczny, bo w efekcie wybuchu ranny został 16-letni chłopiec, który – mimo że o jego życie walczyli lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – zmarł.

Wybuch gazu w Bełku. Poszkodowany chłopiec został zabrany przez śmigłowiec

Potężny wybuch gazu w Bełku. Ofiarą jest 16-latek. Trafił do...

Tragedia wydarzyła się również w styczniu 2019 w Gliwicach. Tu do potężnego wybuchu gazu doszło w garażu przy domu jednorodzinnym w Ostropie. Wówczas zginęła jedna osoba.

Wybuch gazu w Gliwicach Ostropie. Zginęła jedna osoba

Tragiczny wybuch gazu w Gliwicach. W eksplozji zginął mieszk...

Gaz wybuchał w tym roku w regionie wielokrotnie

To niestety nie koniec długiej listy zdarzeń, których wspólnym mianownikiem jest wybuch gazu. Do kolejnych dochodziło w tym roku również w Rudzie Śląskiej przy Wolności, w Katowicach przy Samsonowicza, w kamienicy przy ulicy Wojska Polskiego w Zawierciu oraz w Częstochowie w domu jednorodzinnym przy Prusa. W większości tych zdarzeń lokatorzy domów i budynków zostali ranni, często poważnie.

Wybuch gazu w Katowicach: Dramatyczna akcja ratunkowa. Była ...

Mieszkańcy regionu wciąż pamiętają również tragedię sprzed lat w kamienicy przy ulicy Chopina w centrum Katowic. 23 października 2014 rok przed świtem w budynku doszło do potężnej eksplozji, w efekcie której duża część kamienicy zawaliła się, poważnie uszkodzony został sąsiedni budynek, a przy całej ulicy z domów wyleciały szyby z okien.

W wyniku eksplozji zginęła trzyosobowa rodzina: Brygida, Dariusz i Remigiusz Kmiecikowie, śląscy dziennikarze oraz ich niespełna dwuletni synek, natomiast kilkanaście osób straciło dach nad głową.

Przyczyny tragedii, zbadane przez śledczych, biegłych i ekspertów, jednoznacznie wskazały, że do wybuchu przyczynił się jeden z lokatorów kamienicy, który miał celowo rozkręcić elementy instalacji gazowej w łazience swojego mieszkania… Mężczyzny nigdy jednak nie przesłuchano, bo doznał poważnych obrażeń i zmarł kilkanaście dni po zdarzeniu. Tymczasem o tragedii sprzed pięciu lat wciąż przypomina ruina przy Chopina 18 w Katowicach.

Największe katastrofy z gazem w tle w Polsce: Gdańsk i Warszawa

Z kolei jedna z największych tragedii, do jakiej doszło w Polsce, a która związana była z wybuchem gazu, miała miejsce w 17 kwietnia 1995 r. w Gdańsku. To był wielkanocny poniedziałek, ok. godz. 5.50 budynkiem przy al. Wojska Polskiego 39 wstrząsnęła potężna eksplozja. Dziesięciopiętrowiec zawalił się, miażdżąc ludzi znajdujących się mieszkaniach na najniższych piętrach. Zginęły wówczas 22 osoby.

Inna, w której bilans ofiar był jeszcze większy, miała miejsce 15 lutego 1979 r. w gmachu PKO w Warszawie u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Do eksplozji doszło 20 minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Rotundzie znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku wybuchu zginęło 49 osób, a 110 zostało rannych. Akcja ratunkowa trwała 6 dni. To zdarzenie uchodzi za jedną katastrof w powojennej historii Warszawy.

Zobaczcie koniecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo