Tramwaje Śląskie dostaną prawie 99 mln zł dotacji. Wybudują...

  Tramwaje Śląskie dostaną prawie 99 mln zł dotacji. Wybudują m.in. nowe torowisko w Bytomiu WIDEO + ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tramwaje Śląskie dostaną ok. 98 mln zł na drugi etap dużego projektu modernizacji infrastruktury. 26 lutego podpisano umowę o dofinansowanie drugiego etapu „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru". Inwestycje przeprowadzone zostaną w sześciu miastach: Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach oraz w Zabrzu.
  Tramwaje dostaną ok. 98 mln dotacji
  1/33
  przejdź do galerii

  Tramwaje dostaną ok. 98 mln dotacji ©Olga Krzyżyk

  Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie podpisali dzisiaj, 26 lutego, umowę na dofinansowanie na inwestycje. Tramwaje Śląskie dostaną ok. 98 mln zł na drugi etap dużego projektu modernizacji infrastruktury.

  - Znajdujemy się w hali Zakład Usługowo-Remontowego Tramwajów Śląskich. Hala, która ma 90 lat. Została zbudowana na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku.
  Dzisiejsze podpisanie umowy na dofinansowanie projektu dla etapu drugiego projektu unijnego jest połączeniem tradycji z przyszłością, nowoczesnością, do której spółka Tramwaje Śląskie dąży. Podpisując tą umowę chcemy osiągnąć dalszy rozwój, modernizacje i poprawę jakości świadczonych usług - mówi Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie.

  Tramwaje Śląskie wybudują nowe torowisko w Bytomiu (na ul. Powstańców Śląskich). Przeprowadzonych zostanie także 12 inwestycji w sześciu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gruntowanie zmodernizowane zostaną torowiska w Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach oraz Zabrzu. W sumie to ok. 23 km zmodernizowanych i nowych tras. Ponadto perony zostaną dostosowane do osób niepełnosprawnych. Zakończenie tych prac planowane jest na 2020 rok.

  - Dzisiejsze podpisanie umowy na kolejne ogromne fundusze dla naszego regionu są dowodem tego, że inwestycje zapowiedziane w niedawno ogłoszonym Programie dla Śląska są realizowane. Sprawny i wygodny system komunikacji miejskiej, może zachęcić mieszkańców do zmiany samochodu na tramwaj, co przyczyni się z kolei do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, obniżenia poziomu hałasu czy po prostu sprawi, że korki w centrum naszej metropolii będą mniejsze - mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

  Przypomnijmy, że Tramwaje Śląskie dostały w grudniu z Unii Europejskiej prawie 400 mln złotych na I etap projektu. Pierwszy etap inwestycji obejmuje swym zasięgiem 10 miast: Będzin, Bytom, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze. Jego wartość to prawie 767 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniosło ponad 393 mln złotych. Na pierwszy etap inwestycji składa się 26 zadać, a w tym 24 związane są z przebudową istniejącej infrastruktury. Dwa zadania dotyczą budowy nowego torowiska (w Sosnowcu w Zagórzu i w Katowicach wzdłuż ul. Grundmanna. Łącznie to ok. 42 km linii tramwajowych. Tramwaje Śląskie kupią też 45 nowych tramwajów.

  To nie koniec dotacji unijnej. W ramach trzeciego etapu Tramwaje Śląskie planują wybudować nowe torowisko o długości 4,75 km. Pozwoli ono skomunikować południowe dzielnice Katowic z centrum miasta i całą metropolią.

  - Oceniamy właśnie wniosek o dofinansowanie trzeciego etapu inwestycji. Jeśli ocena będzie pozytywna, spółka może dostać nieco ponad 70 mln zł z UE. Realny termin podpisania umowy to czwarty kwartał 2018 roku - zapowiada Witold Sławik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

  W Kostuchnie, dzielnicy Katowic, utworzone zostanie centrum przesiadkowe. Całość projektu to ponad 135 mln zł, a planowane dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 72 mln zł.

  - To inwestycja, na którą czeka wielu mieszkańców południowych dzielnic Katowic. Jestem przekonany, że dzięki linii tramwajowej i węzłowi typu parkuj i jedź, uda się znacząco poprawić sytuację komunikacyjną tej części Katowic - podkreśla Bolesław Knapik.

  Dofinansowanie pochodzi z programu Infrastruktury i Środowiska 2014-2020 (POIiŚ). Wartość inwestycji w ramach drugiego etapu projektu to 186 mln złotych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto to pisze ?

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Nikt nie sprawdza zamieszczonych tutaj artykułów? Pełno błędów w pisowni jak i błędne informacje jakoby miało powstać nowe torowisko na Powstańców Śląskich w Bytomiu... Owszem powstanie na...rozwiń całość

  Nikt nie sprawdza zamieszczonych tutaj artykułów? Pełno błędów w pisowni jak i błędne informacje jakoby miało powstać nowe torowisko na Powstańców Śląskich w Bytomiu... Owszem powstanie na Powstańców, ale Warszawskich... Co raz to gorsze te artykuły tutaj.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pisownia z "bykami"

  Norton (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Właśnie sprawdziłem pisownię tego "gościa" i jego uwadze o pisowni z błędami. Byk byka bykiem pogania ponieważ "coraz" piszemy razem a nie osobno. Mrożek się kłania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a po co te łokryślynie zagłymbiowsko

  jo.. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to za komuny sie tak dodało że Ślonsk kole zagłymbio kajsik tam-prowda ale tyż godali że łopłaci sie zamiynić dyplom inżyniera na pochodzynie z Sosnowca abo kajś tam.....teroski to ustawowo...rozwiń całość

  to za komuny sie tak dodało że Ślonsk kole zagłymbio kajsik tam-prowda ale tyż godali że łopłaci sie zamiynić dyplom inżyniera na pochodzynie z Sosnowca abo kajś tam.....teroski to ustawowo zabronione zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ??

  PL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ale wieśmak :DD

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION