Trasa S11: Katowickie biuro Complex Projekt wykona dokumentację potrzebną do rozpoczęcia budowy trasy S11

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
DK11 w Tarnowskich Górach
DK11 w Tarnowskich Górach TK
Udostępnij:
Kilka wariantów przebiegu ekspresowej trasy S11 w województwie śląskim zostanie ujętych w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym, jakie właśnie zamówiła GDDKiA. Dokumentacja powstanie w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach właśnie podpisała umowę z wykonawcą tej ważnej dla naszego regionu inwestycji. Mowa o odcinku od Piekar Śląskich do granicy naszego województwa. W skład S11 wejdzie obwodnica Tarnowskich Gór.

Dokumentacja oraz materiały konieczne do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji za nieco ponad 2,7 mln zł wykona Biuro Projektowo-Konsultingowe z Katowic - Complex Projekt Sp. z o.o.

To jedna z najważniejszych inwestycji w Śląskiem

Dlaczego to ważna inwestycja? Droga S11 zastąpi wysłużoną i bardzo kolizyjną drogę DK11, którą wybierają kierowcy jadący do Poznania, lub na zachodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego. To bardzo ruchliwa trasa. Kierowcy, zwłaszcza latem stoją tam w korkach. DK11 to wąska droga krajowa, mająca zaledwie po jednym pasie w każdym kierunku. To za mało na tak duże obciążenie ruchem. Na ten rok GDDKiA zapowiada już przetarg na budowę 28-kilometrowego odcinka S11 od granicy z województwem śląskim będącego obwodnicą Olesna oraz 11-kilometrowej obwodnicy Praszki. Obie obwodnice będą tworzyły trasę S11.

Będzie kilka wariantów S11

W województwie śląskim na przetarg na budowę musimy poczekać co najmniej 14 miesięcy, aż powstanie zamówiona właśnie dokumentacja. W ramach opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do decyzji środowiskowej zostanie opracowanych kilka wariantów trasy i każdy z nich zostanie szczegółowo przeanalizowany pod kątem aspektów technicznych, społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Potem w oparciu o analizę uwzględniającą wiele kryteriów, we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zostanie wskazany jeden wariant, przeznaczony do realizacji.
Budowa ponad 60-kilometrów S11 w województwie śląskim, według wstępnych szacunków ma kosztować około 3 miliardów złotych. Oba odcinki będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Budowa ma się zacząć w latach 2023-2026.

Jak będzie wyglądała S11 w województwie śląskim?

Orientacyjna długość drogi S11 na terenie województwa śląskiego wynosi około 61 km. Jednak ostateczna długość oraz przebieg drogi S11 na terenie woj. śląskiego będzie wynikała z wybranego wariantu. Przyjęto założenie, że na całej długości w granicach woj. śląskiego droga ekspresowa S11 będzie biegła po nowym śladzie, jednakże nie wyklucza się odcinkowego przebiegu drogi po istniejącej drodze krajowej nr 11.
 

Budowę S11 w Śląskiem podzielono na dwa odcinki

Odcinek I to obwodnica Tarnowskich Gór, a odcinek II będzie prowadził od granicy województwa śląskiego z opolskim do obwodnicy Tarnowskich Gór. Obwodnica Tarnowskich Gór ma mieć w całości nowy przebieg. Powinien rozpoczynać się pomiędzy miejscowościami: Tworóg i Lubliniec. Przebieg odcinka ma być zbliżony do granic Tarnowskich Gór w taki sposób, aby funkcjonował jako obwodnica. Natomiast zakończenie odcinka przewidziano na węźle „Piekary” autostrady A1. Orientacyjna długość tego odcinka wynosi około 25 km. Odcinek II będzie się rozpoczynał się w miejscu zakończenia przebiegu drogi S11 na terenie województwa opolskiego (na granicy województw: opolskiego i śląskiego). Ma stanowić spójną kontynuację przebiegu S11. GDDKiA chce, by był on, podobnie jak odcinek I, prowadzony w każdym z wariantów po nowym śladzie. Przebieg ma być zbliżony do obecnie eksploatowanej DK11. Orientacyjna tego długość odcinka wynosi około 36,1 km

Tak jest teraz na DK11

 
Obecnie, na terenie, po którym ma w przyszłości biec S11, komunikacja regionalna oraz tranzytowa odbywa się poprzez drogi: DK11, DW911 i DK78. W Tarnowskich Górach szlaki te łączą się i w kierunku północno-zachodnim, potem skumulowany z tych dróg ruch odbywa się właśnie poprzez DK11. DK11 na odcinku od Tarnowskich Gór do granicy województwa opolskiego ma po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Prowadzi przez tereny zarówno zurbanizowane, jak i przez kompleksy leśne i rolne. W Tworogu DK11 krzyżuje się z drogą wojewódzką DW907.

Czytajcie też:
O tych drogach marzy Śląsk

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie