Trendy wnętrzarskie 2023 r. oraz 5 pomysłów na ponadczasowe wnętrze mieszkania. Zobacz najmodniejsze rozwiązania!

Partnerem cyklu jest Minterior Biuro Projektowe Marzeny Miszczyk-Brzozowskiej
Jak urządzić mieszkanie, by było piękne i funkcjonalne? Jakie są trendy wnętrzarskie są najmodniejsze w 2023 roku? Okazuje się, że architekci mają pomysły na to, byśmy mieszkali w ładnie zaprojektowanych mieszkaniach. I nawet na 30 metrach kwadratowych można wyczarować przytulne miejsce, gdzie będziemy dobrze się czuć.

Ładne i funkcjonalne aranżacje domu lub mieszkania wcale nie muszą być kosztowne i czasochłonne. Jeśli poprosimy o pomoc architektów wnętrz, okaże się, że będziemy mieszkać nie tylko wygodnie, ale i stylowo czy ekologicznie. Dobrze zaprojektowane wnętrze jest świetną inwestycją na lata. Poza tym, warto oddać remont czy urządzenie mieszkania w ręce fachowców, którzy wiedzą, co jest modne, sprawdzone i dobrej jakości, jeśli chodzi o materiały wykorzystywane w budownictwie i architekturze.

Trendy w architekturze wnętrz. Co jest najmodniejsze w 2023 roku?

Architekci wnętrz zgodnie przyznają, że rok 2023 nie zaskoczy niczym nowym, jeśli chodzi o projektowanie i urządzanie wnętrz. Co jest więc cały czas modne?

- Nadal głównym trendem będzie ponadczasowe wnętrze - podkreśla Marzena Miszczyk-Brzozowska, architekt wnętrz i właścicielka biura architektury wnętrz Minterior w Katowicach. - Projektanci i architekci w dalszym ciągu będą czerpali inspiracje z natury, a także stosowali w swojej pracy rozwiązania ekologiczne i to nie tylko, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz, ale i funkcjonowanie całego domu czy mieszkania. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów, którzy są coraz bardziej świadomi tego, jakimi chcą otaczać się przedmiotami i jak żyć w zgodzie z przyrodą i ekologią - dodaje.

Trendy wnętrzarskie 2023 r. oraz 5 pomysłów na ponadczasowe wnętrze mieszkania. Zobacz najmodniejsze rozwiązania!

5 pomysłów na ponadczasowe aranżacje mieszkania

Nie da się ukryć, że właściciele mieszkań przywiązują coraz większą wagę do modnie urządzonych wnętrz. Chcą, by mieszkanie było ładne i funkcjonalne. Co zrobić, by zamieszkać w stylowo urządzonym mieszkaniu?

Architekci zwracają uwagę na to, by mieszkanie było zaprojektowane w zgodzie z naturą, czyli z wykorzystaniem ekologicznych, naturalnych materiałów. Ważne jest także, żeby było ponadczasowe – służyło nam nie przez rok czy dwa, ale o wiele dłużej.

W mieszkaniu ponadczasowym wykorzystuje się pięć elementów:
- materiały są naturalne (kamień, drewno, szkło)
- kolory są jasne (beżowy, biały)
- zastosowanie zasady mniej znaczy więcej (czyli nie zagęszczamy wnętrz)
- stawianie na ekologię (to nie tylko ekologiczne materiały, meble z odzysku, ale i energooszczędne rozwiązania w domach, jak oszczędzanie energii, wody – spłuczki dwufazowe, spieniacze do baterii, prysznic zamiast wanny, oświetlenie ledowe, oświetlenie na czujniki, ekonomiczne ogrzewanie domu, eko-segregacja odpadów, itp.)
- wszystkie pomieszczenia są tak zaprojektowane, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło wpadające z okien.

Styl architektoniczny mieszkania zależy od nas – od tego co nam się podoba i w jakiej przestrzeni dobrze się czujemy. Tutaj możliwości jest wiele: od klasycznego, nowoczesnego (modern classic), skandynawskiego, po japandi, styl boho, czyli ekologiczny, industrialny (loftowy), glamour, wabi-sabi.

- Nie ma stylu, który nie nawiązywałby do drewna – od stylu nowoczesnego, po boho czy ekologiczny - zwraca uwagę Marzena Miszczyk-Brzozowska. - Z drewna mamy meble, podłogi, ściany, a nawet wanny czy umywalki. Myślę, że architekci mieliby ogromny problem zaprojektować przestrzeń bez wykorzystania drewna – dodała.

Przykładowe projekty, ponadczasowe wnętrza i najnowsze trendy w architekturze można zobaczyć na www.minterior.pl

SPA w domu? Ależ tak!

Trendy wnętrzarskie 2023 r. oraz 5 pomysłów na ponadczasowe wnętrze mieszkania. Zobacz najmodniejsze rozwiązania!

Co ciekawe, najnowsze trendy architektoniczne narodziły się wraz… z pandemią. Gdy mnóstwo czasu spędzaliśmy w domu i w nim pracowaliśmy, postawiliśmy na rozwiązania, które ułatwiały nam pracę, wypoczynek i miejsca do relaksu. - Tak właśnie było, dlatego, gdy mówimy o trendach na 2023 rok warto wyróżnić wnętrza, które sprzyjają dbaniu o siebie. To szeroko pojęty termin, który w architekturze wnętrz sprowadza się m.in. do posiadania pokoju czy miejsca, w którym możemy się wyciszyć, zrelaksować. W mieszkaniu zawieszamy więc drabinki, rozkładamy maty czy inne, małe urządzenia do gimnastyki, montujemy sprzęt nagłaśniający, a to wszystko w otoczeniu naturalnych, ekologicznych materiałów, jak kamień, drewno, bambus, ratan czy len. Jeszcze kilka lat temu drabinki montowaliśmy jedynie w pokojach dziecięcych, a dzisiaj to się zmienia - uśmiecha się Marzena Miszczyk-Brzozowska. - Podobnie jest z łazienkami. Chcemy, żeby łączyły dziś funkcje wellness and spa i też wykorzystujemy w ich naturalne materiały. Ten ostatni czas pokazał, że chyba lubimy spędzać czas w domu i jego wystrój odgrywa dla nas ważną rolę.

Dzisiaj w mieszkaniach także coraz częściej pracujemy. - I na tym home office też chcemy pracować w wyznaczonym miejscu, domowe biuro urządzamy w samodzielnym pokoju albo jako miejsce w jednym z pomieszczeń. Wiele jest możliwości, by stworzyć miejsce przyjazne do pracy, ale samodzielne, pełniące inną funkcję. W jednym z małych mieszkań urządziliśmy takie miejsce za szafką z telewizorem, powstała mała ścianka z małym biurem - mówi architekt wnętrz.

Fachowiec to podstawa

Pamiętajmy też, że profesjonalnie zaprojektowane i wyposażone mieszkanie czy dom to efekt współpracy wielu fachowców – architekta budowlanego, architekta wnętrz, grafika, stolarza, szklarza, ekipy budowlanej i wielu innych. Jeśli wszyscy postawią na dobrą współpracę, nie musimy się obawiać o styl i funkcjonalność naszego mieszkania. Ale nim zlecimy im pracę, warto byśmy najpierw sami zastanowili się, w jakich wnętrzach chcemy mieszkać, co nam się podoba i które rozwiązania będą na naszą kieszeń. Urządzenie mieszkania wymaga czasu.

- Dlatego pandemia była przełomem dla branży architektonicznej - mówi Marzena Miszczyk-Brzozowska. - Właściciele mieszkań mieli więcej czasu, spacerowali po marketach budowlanych, które jako jedyne były otwarte i postanowili wtedy wyremontować czy urządzić na nowo swoje mieszkania.

Co ciekawe, coraz częściej po porady do architektów wnętrz zwracają się właściciele małych mieszkań – od 25 do 40 mkw. Takie są najtańsze i jest ich sporo w ofercie deweloperów. - Urządzanie takich jest wyzwaniem dla branży, na takich powierzchniach walczymy o każdy centymetr, zamawiamy wyposażenie na wymiar, żeby tylko powstało funkcjonalne i ładne mieszkanie. To się udaje, nawet w małym mieszkaniu można wydzielić miejsce do pracy - podkreśla Marzena Miszczyk-Brzozowska.

Urządzanie wnętrz może pasjonować? Czemu nie!

Marzena Miszczyk-Brzozowska skończyła ekonomię, ale już na studiach założyła studio projektowe, firmę związaną z dizajnem. Po dyplomie zdecydowała się na kolejne studia – architekturę wnętrz. - To dzisiaj moja pasja, a wiedzę z ekonomii wykorzystuję przy prowadzeniu firmy - mówi architektka.

Jeśli nie mamy pomysłu na urządzenie swojego domu czy mieszkania, warto poprosić o pomoc ekspertów. Dzięki nim nasze mieszkanie nie tylko nabierze blasku, ale będzie modne, funkcjonalne i ponadczasowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Trendy wnętrzarskie 2023 r. oraz 5 pomysłów na ponadczasowe wnętrze mieszkania. Zobacz najmodniejsze rozwiązania! - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie