Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Truskawkowy Księżyc to ostatnia wiosenna pełnia Księżyca i półcieniowe zaćmienie 5.06.2020. Wyjątkowe zjawisko astronomiczne trzeba obejrzeć

OPRAC.:
Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Truskawkowy Księżyc to ostatnia wiosenna pełnia Księżyca i półcieniowe zaćmienie 5.06.2020. Wyjątkowe zjawisko astronomiczne trzeba obejrzeć
Truskawkowy Księżyc to ostatnia wiosenna pełnia Księżyca i półcieniowe zaćmienie 5.06.2020. Wyjątkowe zjawisko astronomiczne trzeba obejrzeć canva.com / Autor: GEORGE DESIPRIS
Truskawkowy Księżyc to ostatnia pełnia Księżyca, którą będziemy mogli oglądać tej wiosny. "Truskawkowy Księżyc" to nazwa pochodząca z kultury indiańskich plemion Algonkinów i odnosi się do faktu, że czerwiec to okres, w którym zbiera się truskawki. To wyjątkowe zjawisko astronomiczne obejrzeć będzie można w piątek, 5 czerwca 2020. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Truskawkowy Księżyc, ostatnia pełnia Księżyca tej wiosny 5.06.2020

Przed nami Pełnia Truskawkowego Księżyca, czyli ostatnia pełnia Księżyca, która będzie miała miejsce wiosną w 2020 roku. "Truskawkowy Księżyc" swoją nazwę zawdzięcza Indianom z Ameryki Północnej i ma związek z faktem, że czerwiecto miesiąc zbioru truskawek.

Wyjątkowa pełnia, którą oglądać będzie można w piątek, 5 czerwca, znana jest również jako:

  • Różany Księżyc,
  • Gorący Księżyc.

Truskawkowy księżyc. Wyjątkowy truskawkowy księżyc na niebie

Księżyc w pełni będziemy mogli podziwiać 5 czerwca o godzinie 21:12. Księżyc o niecodziennej barwie będzie dobrze widoczny do sobotniej nocy - 6 czerwca.

Musisz to wiedzieć

Pełnia Księżyca - Czerwiec 2020 - Ostatnia wiosenna pełnia, a także półcieniowe zaćmienie Księżyca

Ostatnia wiosenna pełnia Księżyca to okazja do podziwiania ziemskiego satelity. Odległość Księżyca od naszej planety wynosić będzie wówczas 369 687 km.

5 czerwca będzie również okazją, by oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jak informuje Onet, będzie ono widoczne praktycznie w całej Afryce, wschodniej Europie, Azji oraz Australii. W Polsce taka możliwość pojawi się przy wschodzie Księżyca.

Jak wynika z astronomicznych obliczeń początek zaćmienia przypadnie na godzinę 19:46. Jak sytuacja będzie się dalej rozwijać?

  • godzina 21:25 - faza maksymalna zaćmienia Księżyca,
  • godzina 23:04 - koniec zaćmienia Księżyca.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Księżyc przechodzi tylko przez słaby półcień Ziemi. Obserwator widzi wówczas niewielkie pociemnienia brzegów Księżyca. Nie jest to zjawisko tak spektakularne, jak całkowite, czy częściowe zaćmienie Księżyca, ale również warto je zobaczyć.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera