Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa festiwal książki akademickiej w Katowicach. Warsztaty, starodruki i spotkania autorskie

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
od 21 do 25 listopada trwa Akademicki Tydzień Książki na Uniwersytecie Śląskim. Co biblioteka akademicka przygotowała dla uczestników?

Festiwal będzie "częścią życia naszej metropolii"?

W poniedziałek rozpoczął się Akademicki Tydzień Książki na Uniwersytecie Śląskim. Co przygotowało dla przybyłych Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka?

— Warsztaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodszych grup. Nabory na nie są już w tej chwili zamknięte. Będą w nich uczestniczyli licealiści z całego województwa. W sumie w warsztatach weźmie ok 150-200 uczniów i studentów – mówi Marta Tomczok pracowniczka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego i wydawnictwa uczelni.

Warsztaty będą prowadzić m.in. redaktorzy wydawnictwa naukowego Uniwersytetu Śląskiego. Festiwal to jednak nie tylko warsztaty, ale również spotkania autorskie i dyskusje wokół książek. Niestety nie jest otwarty dla mieszkańców.

— Będziemy chcieli go coraz bardziej otwierać. W tym roku mierzyliśmy się z wieloma zaskakującymi nas wyzwaniami technicznymi. Moim marzeniem jest, aby festiwal był częścią życia naszej metropolii – tłumaczy Marta Tomczok.

— Specjaliści z Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego pokażą, jak dzisiaj powstaje książka. Mamy świadomość, że jest to proces zupełnie inny niż za Gutenberga lub nawet sto lat temu - mówi Dariusz Pawelec dyrektor katowickiej CINIBY.

Spotkajmy się w bibliotece

Uczestnicy będą mogli poznać również m.in. proces powstawania e-booków i starodruków oraz dawne dzieła zgromadzone w Pracowni Zbiorów Specjalnych. Jak wspomnieliśmy, festiwal książki akademickiej, to także spotkania autorskie i dyskusje. Co zostanie przybliżone uczestnikom festiwali?

— Książki o poezji - między innymi o Stanisławie Barańczaku, książki o komiksie, książki o edukacji Tadeusza Sławka, Krzysztofa Maliszewskiego. Oprócz tego myślę, że jest książka poświęcona bardzo ważnemu tematowi edukacji outdorowej i zielonej edukacji Joanny Godawy, książki na temat przemocy, migracji i uchodźstwa, pokolenia Baby Boomers, wydania dotyczące napoleonidów, na temat śląskiej i zagłębiowskiej kolei, tworzenia filmu – wymienia jednym tchem Marta Tomczok.

Zbiory dla każdego

Uniwersytet udostępnia także część zasobów mieszkańców. Dzięki temu każdy może skorzystać z bogactwa nauki przez Internet

— Nie musimy za nic płacić, ani mieć specjalnego konta. Jeśli wejdziemy na stronę Internetową CINIBY, to sięgamy do zakładki źródła elektroniczne i tam wybieramy repozytorium Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, Śląską Bibliotekę Cyfrową albo nasz system OPUS. Możemy także otworzyć od razu, wyszukując w Internecie REBUŚia lub ŚBC (repozytorium i biblioteka cyfrowa – przyp. red.) - dodaje dyrektor biblioteki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera