MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa drogi między Rybnikiem a Rudą Śląską. Na jakim etapie są prace?

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Prace odbywają się równolegle w kilku miejscach
Prace odbywają się równolegle w kilku miejscach ZDW w Katowicach
Powoli, ale do przodu posuwają się prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 925, między Rybnikiem a Rudą Śląską. Prace równolegle odbywają się w wielu miejscach, co powoduje spore utrudnienia dla kierowców, którzy muszą korzystać z objazdów. Wiadomo już, kiedy planowo prace powinny zostać zakończone.

Trwa przebudowa drogi między Rybnikiem a Rudą Śląską

Jeszcze dwa lata - według planów - ma potrwać remont drogi wojewódzkiej nr 925, między Rybnikiem a Rudą Śląską. Przebudowa drogi, która rozpoczęła się w ubiegłym roku, obejmuje blisko 24-kilometrowy odcinek, przebiegający d granicy Rudy Śląskiej z Mikołowem do granicy Rybnika z gminą Czerwionka-Leszczyny. Równolegle, prace prowadzone są w kilku miejscach.

Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, obecnie trwa między innymi przebudowa sieci energo- i teletechnicznych, budowa kanałów technologicznych dla oświetlenia ulicznego, przebudowa kanalizacji sanitarnej, rozbiórka chodników czy zjazdów i krawężników. Miejscami jest już układana podbudowa z kruszywa i podbudowa bitumiczna. Trwa również budowa mostu nad Potokiem Chudowskim.

- Charakter robót świadczy o różnym zaawansowaniu prac - od robót rozbiórkowych po układanie podbudowy bitumicznej. W miarę postępu prac, wykonawca zamyka kolejne fragmenty jezdni rozpoczynając od frezowania istniejących warstw bitumicznych poprzez korytowanie, przebudowę infrastruktury teletechnicznej i po budowę nowej konstrukcji. Na wielu odcinkach przebudowywanej drogi ruch lokalny odbywa się wahadłowo - podaje ZDW w Katowicach.

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 925. "Droga była w bardzo złym stanie technicznym"

Przebudowa drogi o wartości ponad 343,6 mln zł, prowadzona jest ze względu na zły stan techniczny dotychczasowego odcinka. Zdaniem ZDW w Katowicach, nawierzchnia była zdegradowana, niesprawny był system odwodnienia, a ruch pieszych i rowerzystów nie był właściwie odseparowany od ruchu pojazdów mechanicznych.

- Nowa droga będzie dostosowana do nacisku pojedynczej osi 11,5 tony. Zmieniona będzie geometria skrzyżowań. Istniejące chodniki zostaną przebudowane i powstaną nowe ich odcinki. Będą drogi rowerowe lub ciągi pieszo-rowerowe. Przebudowane zostaną wszystkie zjazdy do posesji. Podobnie zatoki autobusowe będą przebudowane i wybudowane nowe - informuje ZDW w Katowicach.

Na przystankach autobusowych wykonane będą jednocześnie krawężniki „peronowe”, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną miejsca do kontroli ruchu. Przebudowane zostaną również przepusty i obiekty mostowe. Zastosowana będzie tzw. cichsza nawierzchnia. Jak podkreśla ZDW, inwestycja realizowana jest w części na obszarze występowania szkód górniczych, co powoduje konieczność stosowania odpowiednich technologii.

- Prócz rozebrania istniejącej konstrukcji drogi i wybudowania nowej przed wykonawcą stoi oczywiście zadanie przebudowy całej infrastruktury technicznej. Czyli przebudowa instalacji zarządzanych przez inne podmioty. Wymaga to bieżącej koordynacji działań i czynienia uzgodnień przy wyłączaniu z ruchu sieci energetycznej, telefonicznej i gazowej - słyszymy.

Kiedy zakończą się prace?

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie gmin: Mikołów, Ornontowice, Orzesze oraz Czerwionka - Leszczyny w województwie śląskim. Droga przecina miejscowości Mikołów i Orzesze oraz wsie Ornontowice, Bełk i Przegędza. Umowa na przebudowę została podpisana z wykonawcą 17 lipca 2023 roku. Zakończenie robót zaplanowano na 17 kwietnia 2026 roku. Koszt przedsięwzięcia wynosić będzie nieco ponad 343, 6 mln zł, w tym 292 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni