MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rekrutacja na Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie na Uniwersytecie Śląskim. na nowy kierunek

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Arch.
Od 3 czerwca 2024 roku na Uniwersytecie Śląskim prowadzona jest rekrutacja na Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie. Osoby, kształcące się na tym kierunku poznają języki i dialekty w województwie śląskim, a także dziedzictwo kulturowe regionu. Zaznajamiają się z miejscową sztuką, literaturą, filmem oraz teatrem. Uczą się o historycznych i socjologicznych uwarunkowaniach regionu, a także jego ukształtowaniu oraz przyrodzie. Uczestnicy zajęć mają możliwość zdobyć kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach i instytucjach kultury.

Rekrutacja potrwa do końca września

Na Uniwersytecie Śląskim prowadzona jest rekrutacja na Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie i potrwa ona do 30 września. Kierunek dedykowany jest osobom, które w sposób szczególny są zainteresowane województwem śląskim, na wielu płaszczyznach. Uczestnicy tych studiów poznają bowiem języki oraz dialekty w Śląskiem, a także dziedzictwo kulturowe regionu. Zaznajamiają się z miejscową sztuką, literaturą, filmem i teatrem. Uczą się o historycznych oraz socjologicznych uwarunkowaniach regionu, a także jego ukształtowaniu i przyrodzie. Studia trwają dwa semestry, a zajęcia prowadzone są hybrydowo – część z nich odbywa się w formie online, a część jako zajęcia terenowe.

– Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie mają charakter interdyscyplinarny: łączą zagadnienia z następujących dziedzin: językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, socjologii, geografii, geologii i przyrody we wszystkich regionach w województwie śląskim. Wykłady odbywają się zarówno w murach uczelni, jak i poza nią – podczas atrakcyjnych zajęć terenowych uczestnicy zdobywają różnorodną wiedzę o Śląsku, Zagłębiu, Żywiecczyźnie czy ziemi częstochowskiej – czytamy na stronie uczelni.

To propozycja między innymi dla nauczycieli

Uczestnicy Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie zdobywają kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach oraz instytucjach kultury. Przygotowują się między innymi do prowadzenia interdyscyplinarnych zajęć w szkołach, a także animowania czy nawet koordynowania imprez regionalnych, konkursów wiedzy o regionie czy też recytacji w etnolekcie śląskim. Studia są płatne, ale istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z samorządów lokalnych.

– Nauczyciele uczący w szkołach na terenie naszego województwa otrzymają dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Uczestnicy studiów mogą ubiegać się o dofinansowanie z lokalnych samorządów (fundusz na doskonalenie). Koszt studiów, dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Marszałkiem Województwa Śląskiego a Uniwersytetem Śląskim, został podzielony między Urząd Marszałkowski, daną gminę delegującą nauczyciela oraz uczestnika. Poprzednie edycje studiów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nich udział ponad 160 uczestników. Wielu spośród absolwentów to dziś wybitni edukatorzy regionalni – podaje Uniwersytet Śląski.

W przypadku opłaty jednorazowej całkowity koszt takich studiów wynosi 3950 złotych, a za semestr 1975 złotych. Jest też możliwość rozbicia kwoty na sześć rat, przy czym będzie ona wyższa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni