MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont alei Harcerskiej w Parku Śląskim. Koszt tych prac to ponad 1,9 miliona złotych

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa remont alei Harcerskiej w Parku Śląskim
Trwa remont alei Harcerskiej w Parku Śląskim Park Śląski
Trwa modernizacja Parku Śląskiego. Prace prowadzone są na alei Harcerskiej. To drugi etap remontu tej jednej z najbardziej uczęszczanych parkowych alejek. Drugi etap prac obejmuje kilkusetmetrowy odcinek od ronda do alei Klonowej. Koszt tych to ponad 1,9 miliona złotych.

Remont alei Harcerskiej w Parku Śląskim. Trwa modernizacja chorzowskiego parku

W Parku Śląskim trwa drugi etap remontu alei Harcerskiej, czyli jednego z ważniejszego i najszczęśniejszej uczęszczanego deptaku w chorzowskim parku. Prace prowadzone są na odcinku od ronda do alei Klonowej.

Przypomnijmy, że w w 2019 roku wyremontowano już część alei Harcerskiej. Prace ziemne prowadzone były na alei Harcerskiej, między rondem przy ulicy Parkowej a rondem przy Stadionie Śląskim. Remont przeszły też alejki w centralnej części parku - prace prowadzono na alei Różanej i w obrębie Dużej Łąki.

Tegoroczny remont alei Harcerskiej w Parku Śląskim obejmuje wymianę nawierzchni i kanalizacji deszczowej. Koszt tych prac to ponad 1,9 miliona złotych. Remont ten ma zakończyć się na początku sierpnia. Aleja Harcerska zdecydowanie wymagała już remontu.

- Szczególnie po burzach widać, że woda w tym miejscu stoi - mówi Maciej Gabryś, wiceprezes Parku Śląskiego.

- Dlatego tak ważny jest również remont kanalizacji. Nie była modernizowana od początku powstania parku - podkreśla Maciej Gabryś, wiceprezes Parku Śląskiego.

Roboty na alei Harcerskiej są obecnie prowadzone na jednej z nitek. Dopiero po ich zakończeniu rozpoczną się po drugiej stronie. Spacerowicze czy rowerzyści muszą jednak przygotować się na utrudnienia.

- Remont obejmuje dwa pasy jezdni od ronda do Al. Klonowej. Każda z odcinków ma po 550 metrów, terenem prac remontowych objęty jest zatem odcinek 1,1 km. Inwestycja przewiduje zachowanie takich samych parametrów, jakie były dotychczas. Jeden ciąg pozostanie jezdny, a drugi pieszo-rowerowy. Pozostaną w tych samych granicach - wyjaśnia Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Przebudowany kanał regatowy, remont hali Kapelusz. To początek zmian w Parku Śląskim

Park Śląski zmieni się za 226 mln zł. Rewitalizacja chorzows...

- Uprzejmie prosimy osoby korzystające z uroków Parku o wzięcie pod uwagę prowadzonych prac remontowych i występujących utrudnień. Warto mieć na uwadze, że dzięki nim jakość tej przestrzeni, ku zadowoleniu wszystkich użytkowników, poprawi się. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na Państwa wyrozumiałość - podkreśla Agnieszka Bożek, prezes zarządu Parku Śląskiego.

To nie koniec prac w Parku Śląski. W tym roku rozpoczną się także remonty alejek w centralnej części parku. Ogłoszone zostały już przetargi.

- Ogłoszone są przetargi na remont alejek przy Parku Różanym w centralnej części Parku Śląskiego. Remontowane będą również alejki w okolicy Kręgów Tanecznych - dodaje Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Uregulowanie gospodarki wodnej w Parku Śląskim

W Parku Śląskim potrzebne jest uregulowanie gospodarki wodnej i zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej. Już w 2019 rozpoczął się projekt „Uregulowanie gospodarki wodnej”, który polega na wykonaniu m.in. meandrów o długości ponad sześciuset metrów oraz zbiorników retencyjnych, dróg technologicznych, a także układu wodnego, wprowadzającego wody do systemu z projektowanej pompowni.

Koszt tych prac ma wynieść prawie 5 milionów złotych. Poldery mają powstać w okolicy Ogrodu Bylinowego.

Trwa remont parkowych alejek

Modernizacja Parku Śląskiego. Poldery przeciwpowodziowe, rem...

Problem o charakterze powodziowym w Parku Śląskim pojawia się zazwyczaj podczas dużych opadów. Woda zalewa park w okolicach wesołego miasteczka i zoo. Ta inwestycja ma uregulować gospodarkę wodną w parku.

Plan modernizacji Parku Śląskiego

W marcu 2018 roku ogłoszono wielki plan rewitalizacji Parku Śląskiego. Pierwsze zmiany przeprowadzono już w 2018 roku wokół stawu Hutnik. Taras wypoczynkowy, łabędziarnia z czatownią i oświetlenie, drewniane fotele i ławki, klinkierowa aleja, monitoring. To były pierwsze zmiany w Parku Śląskim.

Przedstawiono plan rewitalizacji Parku Śląskiego

Rewitalizacja Parku Śląskiego: rozbudowa placu zabaw, przebu...

W planach jest jednak dużo więcej różnych inwestycji. Jakich? Rewitalizacja otoczenia Hali Wystaw „Kapelusz” wraz z wyposażeniem hali - aranżacja przestrzeni wokół hali, to także odbudowa Parkowej Kolei Szynowej, modernizacja Kanału Regatowego, budowa Parku Wielu Pokoleń, modernizacja Planetarium Śląskiego i Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni