Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa spór o statuę Jana Pawła II w Częstochowie. Dziś odsłonięcie

Agnieszka Kaczmarek, Bartek Romanek
Krzysztof Suliga
Dzisiaj o godz. 12 w częstochowskim Parku Miniatur oficjalnie odsłonięta zostanie największa na świecie statua Jana Pawła II. Temu historycznemu wydarzeniu niemal każdego dnia towarzyszą kolejne kontrowersje. Najnowsza to ceny biletów na sobotnią imprezę. Za normalny bilet trzeba zapłacić 17,50 zł (w cenę wliczone jest zwiedzanie parku).

- Nie wiem, czy nie zrezygnuję z udziału w odsłonięciu pomnika. Wybierałam się do parku, ale nie sądziłam, że będzie tak drogo. Wiem, że inwestor jest prywatny, jednak bilety na takie wydarzenie powinny kosztować maksymalnie 5 złotych - żali się pani Maria.

Wiele wskazuje jednak na to, że ceny biletów na uroczystość odsłonięcia nie wpłyną znaczą-co na frekwencję. Zainteresowanie uroczystością od samego początku było i jest ogromne.

Organizatorzy nie prowadzą rezerwacji biletów. - Będą dostępne w kasach. Myślę, że nie będzie problemów z ich zakupem - twierdzi Piotr Kaleta z częstochowskiego Parku Miniatur. - O możliwość przyjazdu pytają zarówno pojedyncze osoby, jak i zorganizowane grupy - dodaje.

W uroczystościach weźmie udział Jerzy Zelnik, najbardziej znany odtwórca tekstów papieskich, oraz arcybiskup Wacław Depo.
Kuria Metropolitalna w Częstochowie nie chce oficjalnie komentować idei postawienia statuy. - Myślę, że dopiero z czasem okaże się, czy to dobrze, że postawiono statuę błogosławionego Jana Pawła II w tym miejscu - mówi Piotr Zaborski, rzecznik prasowy kurii.

Pomysł, wykonanie i lokalizacja statuy Jana Pawła II w Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze nadal nie wszystkim się podoba. Najdosadniej o tej koncepcji wypowiada się Maciej Żelasko, prezes częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, który całe przedsięwzięcie określa mianem skandalu.

- To kicz, ale nie to jest głównym problemem - mówi Żelasko. - To prywatny inwestor, więc może mieć swoje powody, którymi kierował się projektując ten obiekt. Bo nie można tego, co postawiono nazwać pomnikiem. Problemem jest także to, że miasto nie interesowało się tą sprawą. W ciągu jednego dnia, niczego praktycznie nie analizując, wydało pozwolenie na budowę.
- Rolą miasta jest przecież wyznaczanie określonych standardów kierunków rozwoju miasta. A w tym przypadku złe planowanie jest wydarzeniem na miarę skandalu. Mieszkańcy nie powinni się dzielić na tych, którzy są "za" czy "przeciw". Nie każdy musi się znać na wszystkim. Są kompetentne osoby, które powinny dbać o to, by miasto wyglądało jak najlepiej - dodaje Żelasko.

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP od 2006 r. prowadziło z miastem korespondencję dotyczącą pomysłów na zagospodarowanie okolicy Złotej Góry.

- Co ciekawe, zawsze otrzymywaliśmy odpowiedzi pełne zrozumienia i poparcia dla naszych idei. Tymczasem z dnia na dzień zostało wydane pozwolenie na postawienie 14-metrowej statuy papieża - denerwuje się Żelasko.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!