Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym in vitro. Borys Budka odwiedził Gliwice

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zbieranie podpisów pod projektem ustawy "Tak dla in vitro"
Zbieranie podpisów pod projektem ustawy "Tak dla in vitro" Paweł Kurczonek / Polska Press
Borys Budka, poseł na sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej, odwiedził Gliwice. Wraz z komitetem „Tak dla in vitro” zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy mającej na celu przeznaczenie środków na leczenie niepłodności. – Mamy już trzykrotnie większą liczbę podpisów, niż ta, która jest ustawowo wymagana – podkreśla Małgorzata Rozenek-Majdan, członkini komitetu.

Trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Tak dla in vitro”

Członkowie komitetu podkreślają, że ważne jest dla nich dotarcie do jak największej grupy osób. Dodają, że ważna jest poprawa sytuacji demograficznej w Polsce i program in vitro ma to zmienić.

- Jestem tu jako mama, jako kobieta, która dzięki procedurze in vitro trzykrotnie została szczęśliwą mamą. Z dumą patrzę na swoich synów – mówi Małgorzata Rozenek-Majdan.

Społeczny komitet „Tak dla in vitro” rozpoczął prace w listopadzie 2022. Jak zaznaczają jego członkowie, niepłodność, jako choroba cywilizacyjna, dotyka coraz więcej osób. Program, na wprowadzeniu którego im zależy, ma pozwolić na dostęp do leczenia. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka ok. 1,5 mln par w Polsce.

- Kolejne pokolenia są nieco słabsze, musimy je wspierać osiągnięciami nauki. Nie zapominajmy o ludziach, którzy nie mogą posiąść szczęścia metodami naturalnymi – podkreśla prof. Marek Gzik, przewodniczący sejmiku województwa śląskiego.

Zapłodnienie pozaustrojowe jest uważane za najskuteczniejszą metodę leczenia niepłodności. Borys Budka zaznacza, że in vitro to szansa dla każdego kto marzy o tym, by zostać rodzicem.

- Danie szansy tym osobom powinno nas wszystkich łączyć – mówi poseł.

Jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy, obywatelski projekt ustawy „Tak dla In Vitro” zakłada przeznaczenie środków z budżetu państwa na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. Według inicjatorów akcji na ten cel powinno zostać przeznaczone nie mniej, niż 500 mln zł rocznie.

Dotychczas zebrano ok. 350 tys. podpisów pod projektem ustawy.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera