Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzaskalik: Farma fotowoltaiczna na dachu Euro-Centrum w Ligocie

MU
arc
Rozmawiamy z Romanem Trzaskalikiem, prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach. Komisja Europejska przyznała nagrody za najlepsze budowle pasywne i energooszczędne powstałe w sferze publicznej.

Budowany w Katowicach biurowiec Euro-Centrum zdobył laur w tym konkursie. Byliście zaskoczeni?
Rzeczywiście, rzadko w Polsce udaje się uzyskiwać nagrody Komisji Europejskiej. W przypadku tego wyróżnienia, które nosi nazwę Green Building Award, nagrodzono 10 budynków - 5 w kategorii "rewitalizacja" i 5 w kategorii "nowe obiekty". Nasz budynek, jako jedyny wśród zgłoszonych z krajów Europy Środkowowschodniej, tę nagrodę uzyskał. Znaleźliśmy się w jednej grupie z Niemcami, Austriakami i Szwedami, czyli potentatami w dziedzinie budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Nagroda Komisji Europejskiej jest, w mojej opinii, czymś w rodzaju glejtu, który uwiarygadnia nasze wysiłki związane z projektem, zmierzające do tego, żeby był on na światowym poziomie. Dzięki unijnemu wyróżnieniu znaleźliśmy się w doborowej stawce najlepszych w Europie i z tego punktu widzenia jest ono dla nas bardzo ważne.

Jednak upadłość likwidacyjna firmy Budus pokrzyżowała czerwcowe plany oddania waszego budynku do użytku. Kiedy więc biurowiec pasywny będzie ostatecznie, pod klucz, gotowy?
Z umów zawartych z firmami, które kończą wznoszenie budynku, wynika, że zostanie oddany do użytku we wrześniu, najpóźniej w październiku. I w tym momencie przedsiębiorstwa wynajmujące tam powierzchnie będą mogły zacząć się wprowadzać.

Czy na terenie Euro-Centrum powstanie jakaś nowa budowla energooszczędna albo pasywna, gdy już biurowiec będzie ukończony?
Tak, bo już jesteśmy na etapie zamknięcia tzw. projektu rozszerzającego ten podstawowy, czyli związany z budownictwem energooszczędnym przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Chcemy zbudować halę montażową wraz z zapleczem biurowo-socjalnym, gdzie naukowcy, przedsiębiorcy i firmy start-up (mamy ich już osiem, a do końca roku przybędą nowe) będą mogli wdrożyć rezultaty swoich badań do produkcji, na zasadzie prototypów lub serii pilotażowych. W tej hali będzie można testować rezultaty prac badawczych, nie ryzykując uruchomienia produkcji na dużą skalę, co wiąże się ze stratami finansowymi, gdy rozwiązanie jest niedopracowane.

W ramach tego samego projektu rozszerzającego zostanie zbudowana też farma fotowoltaiczna na dachach budynków i parkingach, o mocy 0,8 MW. Co istotne, jesteśmy już po 3 latach badań prowadzonych wspólnie z Katedrą Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego pod kątem nasłonecznienia tego miejsca, w którym usytuowany jest Park Naukowo-Technologiczny. Z tych badań wynika, że zbudowanie takiej farmy jest na pewno inwestycją opłacalną.



*WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera