Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba skończyć ciuciubabkę w sprawie godki i metropolii

Zbyszek Zaborowski, poseł SLD
Zbyszek Zaborowski
Zbyszek Zaborowski Piotr Smolinski
Aglomeracja zbyt długo czeka na ustawy

Śląsk się wyludnia, a gospodarczo dryfuje w miejscu. Tradycyjny ciężki przemysł wymaga wsparcia ze strony państwa i niezbędnej naprawy.

Naprawę trzeba rozpocząć od integracji kapitałowej górnictwa węgla kamiennego i energetyki, metody sprawdzonej na węglu brunatnym. Półśrodki proponowane w rządowym programie dla górnictwa, przy obecnej dekoniunkturze, nie będą skuteczne.

Pełne wykorzystanie potencjału śląskiego górnictwa nie będzie możliwe bez modernizacji elektrowni węglowych i zastosowania w ciepłownictwie czystych technologii węglowych. Uwagi i wsparcia wymaga przemysł najbardziej energochłonny, w którym energia elektryczna stanowi istotną część kosztów produkcji. Dotyczy to hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych, górnictwa, ciężkiej chemii, przemysłu cementowego, szklarskiego i papierniczego. W całej Unii Europejskiej, poza Polską i Portugalią oraz takimi „mocarstwami przemysłowymi” jak : Łotwa, Cypr i Malta – te branże przemysłu zwolnione są z akcyzy na energię elektryczną. Wystarczy skorzystać z tego przykładu, by znacznie poprawić konkurencyjność polskiego przemysłu.Modernizacja tradycyjnych w naszym regionie branż przemysłowych jest szansą dla śląskich instytutów i ośrodków badawczo-rozwojowych, pod warunkiem jednak faktycznego wykorzystania ich potencjału naukowego oraz innowacyjnego podejścia ze strony kierownictw przedsiębiorstw. Do wykorzystania są zresztą znaczne środki europejskie, wspierające tego typu projekty.

Śląsk potrzebuje nowych inwestycji w obszarze wysokich technologii. Mamy atrakcyjną dla inwestorów infrastrukturę, konieczna jest jednak inicjatywa i precyzyjna oferta np. w formie preferencji i zachęt Katowickiej Specjalnej Rozproszonej Strefy Ekonomicznej. Rozwój gospodarczy województwa wymaga także dokończenia budowy autostrady A1 oraz dróg ekspresowych S1 i S69 – dobrze, że Rząd sobie o nich przypomniał, wszak miały być gotowe na Euro 2012. Najwyższa pora również na połączenie szybką koleją Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach z aglomeracją górnośląsko-zagłębiowską.

Aglomeracja zbyt długo czeka na prawo o związkach metropolitarnych, już pora kończyć debatę na ten temat i przyjąć ustawę, która umożliwi integrację programów rozwojowych w ramach metropolii, racjonalizację planowania przestrzennego i komunikacji publicznej (wspólny bilet). Do realizacji tych celów wystarczy obligatoryjny związek komunalny, nie jest potrzebny dodatkowy szczebel samorządu.
Dokończenia wymaga reforma samorządowa na szczeblu regionu. Chcąc zaspokoić aspiracje społeczne dotyczące współdecydowania o przyszłości Śląska, należy umożliwić przekazanie kolejnych uprawnień administracji rządowej na rzecz regionalnego parlamentu. To Sejmik i Marszałek Województwa powinni być realnymi gospodarzami województwa.

Już najwyższy czas zakończyć też ciuciubabkę w sprawie statusu śląskiej godki, jako języka regionalnego. Są dobre przykłady w innych regionach kraju (Kaszuby); udało się wprowadzić język śląski do telefonów komórkowych, chyba uda się wprowadzić go do ustawy sejmowej.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty