Trzeba zmian w systemie refundacji leków

Maria Zawała
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 10 tys. leków
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 10 tys. leków Fot. Marzena Bugała
Udostępnij:
Łatwiejszy dostęp pacjentów do leków, poprawa jakości leczenia oraz transparentny system wpisu na listę refundacyjną - to zmiany zaproponowane Ministerstwu Zdrowia.

Zmiany te proponują Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w projekcie ustawy refundacyjnej. Według autorów, po wprowadzeniu ustawy ich pomysłu, pacjenci mogliby płacić rocznie za leki refundowane o 340 mln zł mniej. Aktualnie dopłacamy do leków refundowanych 30 procent - najwięcej w krajach UE.
- Ministerstwo Zdrowia obiecywało daleko idące zmiany w systemie refundacji leków, ale ustawa nie powstała. Dlatego postanowiliśmy działać sami - twierdzi Cezary Śledziewski, prezes PZPPF, reprezentujący 20 polskich firm farmaceutycznych.

17,661 mld złotych wyniosła wartość leków sprzedanych w 2008 roku

Projekt ustawy oparto o ekspertyzy prof. Stevena Simoensa, europejskiego eksperta i autora analizy systemów refundacyjnych w krajach UE oraz dr. Andrzeja Cylwika, eksperta CASE-Doradcy, współautora Zielonej Księgi Finansowania Ochrony Zdrowia w Polsce. Ich zdaniem w latach 2008-2020 nastąpi w Polsce wzrost liczebności populacji w wieku ponad 60 lat - takich osób będzie aż o 2,8 mln więcej. Spowoduje to nieuchronny i znaczny wzrost popytu na świadczenia medyczne, w tym leki. Dlatego potrzebny jest bardzo przejrzysty system refundacji leków, który z jednej strony byłby korzystny dla pacjenta, z drugiej możliwy do realizacji przez płatnika.

- Zasadnicze zmiany, które wprowadza nasz projekt ustawy to: dwie odrębne ścieżki refundacji w zależności od sytuacji rynkowej leku, nowy sposób wyliczania limitu refundacji, wprowadzenie ceny sztywnej i wprowadzenie receptariusza dla lekarzy. Dzięki temu wszystkie apteki będą sprzedawały leki na równych warunkach handlowych, przez co polskie firmy będą mogły być bardziej konkurencyjne - przyznaje Śledziewski.
W Polsce jest zarejestrowanych ponad 10.000 leków. Wiele z nich to różne odmiany tych samych specyfików. . Zbyt wysokie ceny leków w Polsce w stosunku do innych krajów, to skutek złej polityki lekowej państwa. Tylko na ustaleniu bardziej rygorystycznych kryteriów rejestracji i refundacji leków oraz na zniesieniu limitów cenowych można zaoszczędzić 2 miliardy złotych rocznie bez szkody dla pacjenta. Limit to przecież nic innego jak różnica pomiędzy ceną najtańszego leku z danej grupy i ceną leku markowego. Ustala się ją po to, żeby określić, jaką część ceny tego leku płaci refundator, a jaką pacjent. Koszty ponoszą wspólnie.

- O stałe ceny leków w aptekach walczyliśmy od dawna. Producenci prowadzili bowiem nieuczciwe praktyki, pewnym sieciom aptek udostępniając leki po niższych cenach, a innym nie - komentuje propozycję zmian Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, dodając, że obawy o wzrost cen leków są nieuzasadnione. - Teoretycznie stałe ceny mogą oznaczać obecność na listach refundacyjnych droższych leków, tylko że pacjenci mając do wyboru inne, tańsze, z pewnością wybiorą te drugie - wyjaśnia Piechula.

-Bardzo ważne jest wyjaśnienie nieporozumienia związanego z określeniem cena sztywna - wyjaśnia Cezary Śledziewski - Cena sztywna nie oznacza ceny niezmiennej. Sztywna ocena oznacza jednak, że producent ma obowiązek stosowania w obrocie ceny, co do której umówił się z klientem, czyli MZ i NFZ. Oczywiście, może ją co 90 dni w Ministerstwie Zdrowia zmienić.

Projekt ustawy przewiduje też wprowadzenie dla lekarzy tzw. receptariuszy, zaleceń terapeutycznych z podaną ceną sprzedaży danego leku. Dzięki receptariuszom pacjent w gabinecie lekarskim będzie mógł zapytać o cenę zapisanego leku, a lekarz będzie w stanie zaordynować kurację dostosowaną do jego możliwości finansowych.

Receptariusze to rozwiązanie, które funkcjonuje w większości krajów europejskich, z wyjątkiem Bułgarii, Malty, Portugalii i Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie