Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeci Urodzinowy Piknik Fałata już za nami. Wyjątkowy album dla miłośników Fałata ZDJĘCIA

JAK
Urodzinowy Piknik Fałata w Bystrej
Urodzinowy Piknik Fałata w Bystrej FOT. JAK
Trzeci Urodzinowy Piknik Fałata już za nami. Z okazji tegorocznego pikniku Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej wydało album „Julian Fałat - życiorys pędzlem zapisany". Prezentacja wydawnictwa odbyła się w muzeum Juliana Fałata w Bystrej. To wyjątkowa pozycja, którą powinien mieć na swojej półce nie tylko każdy miłośnik twórczości malarza, ale także każda osoba interesująca się regionem.

Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, urodził się 30 lipca 1853 roku w Tuligłowach, zmarł 9 lipca 1929 w Bystrej. To właśnie w tej podbielskiej miejscowości znajduje się willa, zwana Fałatówką, będąca oddziałem bielskiego Muzeum Historycznego, w której mieszkał i tworzył artysta.

Teresa Dudek Bujarek, historyk sztuki z bielskiego Muzeum Historycznego wyjaśniła, że pomysł na organizowanie Urodzinowych Pikników Fałata wziął się stąd, że kiedyś mówiło się, iż lato to taki sezon ogórkowy, w którym niewiele się dzieje. Fałat urodził się i zmarł w lipcu, więc pracownicy bielskiego muzeum postanowili wykorzystać ten miesiąc na przybliżanie życia i propagowanie twórczości Fałata. Dlatego od kilku lat; zawsze sobotę, która wypada najbliżej 30 lipca, muzeum organizuje Urodzinowe Pikniki Fałata.

- Podczas pierwszego pikniku otwieraliśmy po remoncie część Fałatówki. Podczas drugiego zorganizowaliśmy plener akwarelistów, którzy wędrowali szlakiem Fałata. Wcześniejsze spotkania były połączone z promocją kolejnych tomów listów do i od Juliana Fałata, które opracowuje pani Maria Aleksandrowicz. W tym roku wydarzeniem jest promocja albumu - wyjaśniła Teresa Dudek Bujarek, aktorka tekstu do przeszło 240-stronicowego albumu „Julian Fałat - życiorys pędzlem zapisany".

- Ten album jest o tyle ważny, że o Julianie Fałacie mamy sporo publikacji, ale wszystkie prace poświęcone Fałatowi opierają się na zbiorach zgromadzonych w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie. Prace ze zbiorów bielskiego Muzeum Historycznego nie funkcjonują w ogólnym obiegu dotyczącym sztuki Juliana Fałata, są jedynie pojedyncze przykłady - wyjaśniała Teresa Dudek Bujarek.

Tymczasem w zbiorach bielskiego muzeum znajduje się bardzo ciekawa kolekcja dzieł malarza. Liczy ona blisko 90 prac, które zostały wykonane w różnych etapach twórczości Fałata i różnymi technikami, jakimi posługiwał się na przestrzeni lat artysta. Na dodatek bielska placówka posiada największy zbiór archiwaliów poświęconych Fałatowi.

- Postanowiliśmy te nasze prace wyciągnąć na światło dzienne, pokazać publiczności i spróbować je odnieść do tego, co mają wielkie narodowe muzea w swoich olbrzymich kolekcjach - wyjaśniała Teresa Dudek Bujarek założenia przyświecające wydaniu albumu, jednocześnie zwracając uwagę na jego ciekawą szatę graficzną oraz poprawione kalendarium życia i twórczości Fałata. - To olbrzymia zasługa grafika i autora fotografii koleżanki Ali Migdał-Drost. Ważnym elementem tej publikacji jest też zweryfikowane, poprawione kalendarium przygotowane przez Marię Aleksandrowicz - dodała Teresa Dudek Bujarek.

Album pod red. Iwony Purzyckiej z tekstami Teresy Dudek Bujarek, kalendarium Marii Aleksandrowicz, tłumaczeniu na angielski Philipa Palmera i w opracowaniu graficznym Alicji Migdał-Drost, dostępny jest w bielskim Muzeum Historycznym oraz Fałatówce.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo