Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ratownicy ze Śląska podsumowali misję w Turcji. Jechali po żywych i pomogli w uratowaniu dwóch osób!

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Ratownicy ze Śląska przez pięć dni pomagali w akcji ratunkowej prowadzonej w Turcji po trzęsieniu ziemi. Udało im się uratować dwie osoby.
Ratownicy ze Śląska przez pięć dni pomagali w akcji ratunkowej prowadzonej w Turcji po trzęsieniu ziemi. Udało im się uratować dwie osoby. Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce
W piątek, 24 lutego, ratownicy ze Śląska, którzy 8 lutego wylecieli do Turcji, aby wziąć udział w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi, podsumowali swoje działania prowadzone w miejscowościach Hyat i Besni. Przed wylotem z Pyrzowic przekonywali: "zawsze idziemy po żywego, jesteśmy gotowi" i dotrzymali słowa. Po ich akcjach udało się uratować życie dwóch osób.

Ratownicy ze Śląska podsumowali misję w Turcji

W środę 8 lutego do polskich strażaków walczących o życie osób ocalałych po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii dołączyli ratownicy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej (KWK Piast i KWK Mysłowice-Wesoła) oraz Zintegrowanej Służby Ratowniczej. Była to oddolna inicjatywa ratowników, którzy po podjęciu decyzji o wsparciu akcji ratunkowej mieli zaledwie 10 godzin na przygotowanie. Ich pomysł spotkał się z akceptacją i wsparciem PGG.

- Zadziałaliśmy błyskawicznie, żeby umożliwić im wylot i załatwić wszystkie formalności ze strony pracodawcy, żeby jako pracownicy PGG mogli wylecieć i wykorzystywać nasz sprzęt - wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Za organizację lotu i działania na miejscu odpowiadała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Chwilę przed wejściem na pokład rządowego samolotu Boeing 737-800, udało nam się porozmawiać z ratownikami w sali odlotów na lotnisku w Pyrzowicach.

- Nie mamy doświadczenia w takich akcjach jak trzęsienie ziemi, gdy walą się budynki, ale mamy doświadczenie na dole w akcjach zawałowych. Zabraliśmy ciężki i lekki sprzęt sprzęt, jaki stosujemy pod ziemią na kopalni - mówił Adrian Ostrowski, ratownik górniczy z KWK Mysłowice-Wesoła. - Zawsze jesteśmy przygotowani do akcji. Pracując jako ratownik górniczy, nigdy nie wiadomo co się stanie. Jesteśmy na to przygotowani psychicznie i fizycznie. Zawsze idziemy po żywego, jesteśmy gotowi - dodawał.

Dzień później, w czwartek 9 lutego, ratownicy ze Śląska dotarli do miejscowości Hyat i Besni, gdzie do 14 lutego uczestniczyli w międzynarodowej akcji ratunkowej.

Przez pierwsze dwa dni działań na gruzowiskach ratownicy ze Śląska wydobyli na powierzchnię 9 ciał. Przełom nastąpił w niedzielę 12 lutego w godzinach popołudniowych.

Jechali "po żywego" i dotrzymali słowa

- Ratownicy otrzymali informacje od lokalnego społeczeństwa o możliwości przebywania pod gruzami osoby żywej. Przystąpili do działań mających na celu utworzyć tunel, który umożliwiłby penetrację gruzowiska. Po wejściu w głąb poproszono koordynatora o wprowadzenie do działań psa ratowniczego. Pierwszy pies służby litewskiej potwierdził obecność żywego człowieka - informuje Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce.

Ratownicy kontynuowali działania w tym miejscu. Przyłączył się do nich zespół strażaków z PSP.

- Poszukiwania prowadzono z wykorzystaniem specjalistycznej kamery oraz geofonu. Obecność żywego człowieka potwierdziły również dwa kolejne psy służby czeskiej i polskiej. Ratownicy prowadzili poszukiwania do godzin nocnych, po czym sektor został przejęty przez służbę turecką. Służba turecka wyciągnęła nad ranem następnego dnia jedną osobę żywą i trzy zwłoki w miejscu prowadzonych prac oraz drugą osobę żywą w innym miejscu tego samego budynku gdzie również pracowali polscy ratownicy - tłumaczy ZZRG.

We wtorek 14 lutego po zakończeniu działań i rozeznaniu potrzeb lokalnych dla pomocy humanitarnej zespół ratowników wrócił do kraju.

- Ratownicy przydali się na miejscu ze względu na swój profesjonalizm i to, że mają doświadczenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzi - kończy Tomasz Głogowski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera