Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy gliwiczanki mistrzyniami Polski w tańcu na wózkach. Dziewczynki przywiozły złote i srebrne medale

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Taniec to ich ogromna pasja i choć poruszają się na wózkach inwalidzkich, to niedawno zdobyły dwa złote i jeden srebrny medal podczas Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim na wózkach. To wielki sukces trzech gliwiczanek - Zuzanny Niesporek, Anny Urban i Zuzanny Rak.

"Zakręcone Tancereczki", to grupa taneczna, która powstała półtora roku temu w Gliwicach. Założyli ją rodzice Anny Urban, których córka od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim.

- Ania jest bardzo pogodną i radosną dziewczynką, jednak nieakceptowaną w swojej szkole, mimo iż uczęszcza do klasy integracyjnej. Ania jest niesprawna ruchowo i tylko fakt, że porusza się na wózku, odróżnia ją od innych dzieci. Postanowiliśmy z mężem, że Ania musi poznać dzieci takie jak ona. Chcieliśmy, żeby wiedziała, że są inni, którzy mają podobne problemy - mówi Marzena Urban.

Wszystko zaczęło się od obozu tanecznego, w który brała udział Ania. To właśnie na nim, taniec tak bardzo jej się spodobał, że tę formę rehabilitacji jej rodzice postanowili odtworzyć w Gliwicach.

- Ania poznała dziewczyny, które mają takie same problemy, jak ona. Bardzo się polubiły, integrują się i wspólnie odnoszą sukcesy. Teraz, podczas trwania pandemii, zajęcia odbywają się z trenerką online - tłumaczy mama Ani.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Ania, Martyna i Zuzia mogą się pochwalić sukcesami. Na początku października w Łomiankach pod Warszawą podczas XXII Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim na Wózka, dziewczęta zdobyły dwa złote i jeden srebrny medal.

"Zakręcone Tancereczki" ćwiczą pod okiem instruktorki Katarzyny Sowińskiej. Grupa ta powstała z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych w celu integracji i rehabilitacji poprzez taniec, aby pokazać dzieciom, że pomimo niepełnosprawności mogą mieć pasje i osiągnąć własne cele, dzięki temu mogą poznawać nowych ludzi i zdobywać nowe doświadczenia - aby wyrosły na pracowitych, szczerych, wartościowych, pewnych siebie, życzliwych i otwartych na nowe znajomości ludzi.

- Niestety, dzieci niepełnosprawne borykają się często z wykluczeniem społecznym. W szkołach jest brak integracji i akceptacji, z racji czego czują się bardzo osamotnione, odizolowane i wycofane. Dlatego też powstała ta grupa, aby udowodnić sobie i innym, że z niepełnosprawnością można żyć, zdobywać sukcesy, osiągać cele, być równie wartościowym człowiekiem, godnym szacunki i podziwu- tłumaczy pani Marzena.

Dzięki zajęciom i zdobytym sukcesom, dzieci otwierają, stają się pewne siebie, a co za tym idzie są bardziej radosne, otwarte.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera