Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy lata temu spłonęła sosnowiecka katedra ZDJĘCIA+WIDEO

TOS, ZIELA
Pożar katedry w Sosnowcu
Pożar katedry w Sosnowcu Ks. Tomasz Nowak
To był szok dla wszystkich mieszkańców Sosnowca i całego Zagłębia. W nocy z 28 na 29 października spłonęła sosnowiecka katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ogień strawił wtedy prawie cały katedralny dach. I choć strażacy uwijali się jak mogli, żeby jak najszybciej ugasić płomienie, oprócz zadaszenia uszkodzone zostały też drogocenne freski autorstwa Włodzimierza Tetmajera, znajdujące się na sklepieniu kościoła.

Wszystko wydarzyło się w środku nocy z 28 na 29 października 2014 r. Sosnowiec osnuła wtedy gęsta mgła, przez którą trudno było dojrzeć cokolwiek w odległości kilku metrów. Również sosnowiecka katedra była prawie niewidoczna. Przez mglisty obłok przedzierało się jedynie światło palące się na kościelnej sygnaturce. Nikomu przez myśl nawet by nie przeszło, że właśnie owo światełko już niedługo doprowadzi do katastrofy. Bo dokładnie w tej wieżyczce pojawiły się pierwsze płomienie.

Dzisiejsza katedra przez wiele lat, do momentu powołania diecezji sosnowieckiej, była dla sosnowiczan kościołem parafialnym. To tutaj w 1899 roku biskup kielecki Tomasz Kuliński erygował pierwszą parafię w centrum Sosnowca. Od 1862 roku nieprzerwanie funkcjonuje tzw. kościółek kolejowy przy dworcu PKP, ale w momencie powołania parafii przy dzisiejszej katedrze, działała tam tylko filia parafii w Czeladzi.

Teren pod kościół zakupiono od przemysłowca Gustava von Kramsty. Nową świątynię zaprojektował znany warszawski architekt Karol Kozłowski. Ze strony kościelnej prace koordynował ks. Dominik Roch Milbert, wikary z kościółka kolejowego. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 1893 roku. Po pięciu latach nowy kościół był gotowy, ale wciąż trwały prace wykończeniowe. W latach 1904-1906 powstały wspomniane znakomite polichromie. Tetmajer i Uziembło wykorzystując technikę woskowo-olejną na zaprawie wapiennej namalowali czternaście scen związanych z wydarzeniami z historii Polski i Kościoła. Nie brakuje też fresków z wizerunkami świętych. Wszystkie te malowidła po pożarze trzeba było pieczołowicie odnawiać. Na szczęście dzięki ofiarności wiernych nie tylko z diecezji sosnowieckiej, państwa i samorządów najważniejsza świątynia w Zagłębiu jest już dzisiaj niemal całkowicie odnowiona, chociaż przez cały czas prowadzone są tutaj różne prace.

Pożar katedry w Sosnowcu: wnętrze katedry całkowicie zniszczone

Pożar katedry w Sosnowcu. Wnętrze katedry zniszczone [ZOBACZ ZDJĘCIA]

- Dziś, kiedy cieszymy się odnowioną i ciągle remontowaną katedrą dziękujemy Bogu, że udało się w porę opanować ogniową hekatombę i uchronić świątynię przed unicestwieniem. Niedziela, 29 października, będzie w katedrze dniem dziękczynienia - poinformowano w serwisie diecezji sosnowieckiej.

W niedzielę 29 października w sosnowieckiej katedrze odbędzie się koncert dziękczynny. Pieśni maryjne wykona ks. Paweł Sobierajski wraz z przyjaciółmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!