Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe pszczele ule w Katowicach. Są na gmachu NOSPR i dachach miejskich basenów. Będzie z nich katowicki miód

JPP
Trzy nowe ule w Katowicach zostały zamontowane we wtorek, 12 maja, na dachach basenów w Brynowie i Burowcu oraz na machu NOSPR w Strefie Kultury.
Trzy nowe ule w Katowicach zostały zamontowane we wtorek, 12 maja, na dachach basenów w Brynowie i Burowcu oraz na machu NOSPR w Strefie Kultury. UM Katowice
W Katowicach przybywa miejskich pasiek. Nowe ule zamontowano właśnie na dachach basenów w Brynowie, Burowcu oraz na gmachu NOSPR. W każdym zamieszka około 40 tys. pszczół, a zebrany miód będzie... gadżetem promocyjnym miasta. W sumie w stolicy aglomeracji śląskiej jest już kilkadziesiąt uli, przed rokiem z pasieki przy Muzeum Śląskim zebrano 150 kilogramów miodu.

120 tys. pszczół zamieszkało na trzech katowickich dachach

Ule zostały zainstalowane we wtorek, 12 maja, na dachach basenów w Brynowie, w Burowcu oraz gmachu NOSPR. Wszystkie są zbudowane z naturalnych materiałów, bez zastosowania tworzyw sztucznych czy styropianu, a do ich pomalowania użyto wyłącznie ekologicznych farb.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- W Katowicach od trzech lat siejemy łąki, które są schronieniem dla małych zwierząt, a także owadów. Teraz idziemy o krok dalej i zakładamy ule na dachach Basenu Brynów, Basenu Szopienice i Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. W każdym z uli zamieszka około 40 tysięcy pszczół – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Później zebrany miód po przepadaniu trafi do słoiczków, które będą naszym miejskim gadżetem promocyjnym – zapowiada Krupa.

Internet się śmieje

Miód z Katowic? Z pasieki przy Muzeum Śląskim zebrano 150 kg miodu

W przypadku pasieki na dachu gmachu NOSPR, prawdopodobnie będzie to miód lipowy, bo wokół dominują lipy i akacje. - Z akcji pszczoły raczej już nie skorzystają, ale na pewno zbiorą dużą ilość lipy – ocenia Łukasz Przybył, opiekun pasieki.

Jak przypomina to kolejna pasieka w rejonie Strefy Kultury. - Sześć uli jest przy Muzeum Śląskim, kolejne sześć na dachu Wydziału Prawa i Administracji, ule są też na Katowickim Centrum Biznesu – wylicza. Wątpliwości, czy pszczoły lubią centrum Katowic, nie ma.

- Wiemy, że pszczoły czują się tu bardzo dobrze. Od pięciu lat zbieramy na tym terenie bardzo dużo miodu. W samej pasiece przy Muzeum Śląskim w tamtym roku udało się pozyskać 150 kg miodu, a we wszystkich pasiekach w śródmieściu Katowic 500 kg. To pokazuje, że to rewelacyjne miejsce dla pszczół – tłumaczy Przybył.

Obejrzyj dokładnie

Miejskie miody są doskonałej jakości

Co istotne miód z miejskich pasiek jest doskonałej jakości. - Pierwsze pasieki, jakie stawialiśmy były przy Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, mamy więc porównanie miodu z ogrodu botanicznego i miodu miejskiego. Dużym zaskoczeniem było dla nas, gdy miody przebadano, że w żaden sposób nie odbiegają jeden od drugiego. Dodatkowo różne instytucje badają miody miejskie pod kątem zanieczyszczeń metalami ciężkimi i okazuje się, że tych zanieczyszczeń w ogóle nie ma – mówi opiekun katowickiej pasieki.

Przy montażu uli był obecny również Krzysztof Poppe z koła pszczelarzy miejskich. - W Katowicach jest już kilkadziesiąt uli, w Warszawie kilkaset, a w takich miastach jak Barcelona, Berlin czy Londyn po kilka tysięcy. Ten miód (miejski – przyp. Red.) nie odbiega od innych miodów z różnych regionów Polski – podkreślał.

A to niejedyna ciekawostka. - Zaskoczeniem jest dala nas, że coraz częściej mamy miód z roślin, co do których mało kto przypuszczał, że mogą występować na terenach miejskich. Mieliśmy na przykład miód winobluszczowy, wierzbowy, a na terenie Chorzowa miód ze żmijowca – wymienia.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera