Budynek byłego hotelu robotniczego w Czuchowie wciąż straszy. Czy uda się to zmienić?
Wciąż nie wiadomo kiedy może zmienić się obraz byłego hotelu pracowniczego, znajdującego się przy ulicy Młyńskiej w Czerwionce-Leszczynach (w dzielnicy Czuchów). Obecny stan budynku pozostawia wiele do życzenia. Brak okien, zdewastowane wnętrza i roślinność, która wzięła sprawy w swoje ręce, nieco zasłaniając dość przykry widok. To budynek, w którym w przeszłości dochodziło tu także do tragicznych wydarzeń. Jedno z nich miało miejsce w marcu 2019 roku, gdy 60-letni mężczyzna zaklinował się w dziurze znajdującej się w podłodze. Nie przeżył tego wypadku.
Przez lata nie podjęto jednak decyzji, która zmierzałaby do znalezienia pomysłu na adaptację budynku. Kilkukrotnie podejmowano jedynie działania dotyczące zabezpieczania obiektu, przed dostępem do niego osób trzecich. Mimo wszystko, budynek ciągle był dewastowany. Kilka lat temu padła propozycja, by pustostan wyburzyć, z czym zgodził się między innymi zastępca komendanta komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach. Również przedstawiciele Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej podkreślali, że znają stan techniczny budynku i wystąpili do urzędników o rozebranie pustostanu.
Przed nieco ponad dwoma laty, na zlecenie urzędników z Czerwionki-Leszczyn opracowywano ekspertyzę, która miała wykazać, czy rzeczywiście budynek powinien zostać wyburzony. Swoim zakresem ekspertyza obejmowała inwentaryzację budowlaną, oględziny i odkrywki prowadzone w terenie wraz z oceną poszczególnych elementów konstrukcyjnych.
Okazało się, że poszczególne elementy budynku są w dobrej kondycji i wymagają jedynie prac dostosowawczych związanych z nowymi wymogami dotyczącymi norm obciążeniowych i ochrony cieplnej. W 2022 roku, po raz kolejny budynek został zabezpieczony przed wandalami.
Skoro nie trzeba wyburzać, to...?
W ramach ekspertyzy wyszczególniono, że istnieje możliwość wykorzystania obiektu na funkcję mieszkaniową oraz funkcję budynku użyteczności publicznej, co zainteresowało gminę.
- Jako rekomendowany przyjęto wariant 1 – budynek mieszkalny wielorodzinny. Koszt prac dostosowawczych pozwalających na dalsze użytkowanie (bez kosztu robót wykończeniowych i instalacyjnych) określono na 5,8 mln zł. W chwili obecnej trwa analiza możliwości pozyskania środków na realizację takiego wariantu. Po jej zakończeniu zostanie podjęta decyzja, co do dalszych losów obiektu - informowała nas wówczas Katarzyna Mazur z biura rzecznika prasowego Urzędy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Minęły jednak dwa lata, a budynek stoi jak stał. I wciąż nie wiadomo, ile jeszcze potrwa ten stan rzeczy. Chodzi bowiem o pieniądze, a właściwie ich pozyskanie z zewnątrz. W pierwszej kolejności, gmina chce jednak wyremontować drugą część budynku znajdującego się tuż obok, którego połowa została już zaadaptowana.
- Priorytetem dla gminy będzie jednak remont i przebudowa drugiej części budynku przy ul. Młyńskiej, tzw. hotelu robotniczego - mówi Hanna Piórecka-Nowak z Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
W wyremontowanej kilka lat temu części powstały mieszkania socjalne oraz Centrum Usług Społecznych. Czy to samo uda się wykonać w drugim z budynków? To pytanie wciąż pozostaje otwarte.
Nie przeocz
- Likwidacja kopalń na Śląsku. Do kiedy będą fedrowały? Niektóre zamkną już niebawem
- W tych 20 miastach w Śląskiem żyje się najlepiej. Tak ocenili sami mieszkańcy. Zobacz
- Gigantyczna inwestycja kolejowa w Katowicach. Oto, co czeka pasażerów i kierowców
- Śląskie zrywa z betonozą. Duże zmiany w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?