Tunel w Sosnowcu powstanie na trasie nowej linii tramwajowej. Na ulicy Braci Mieroszewskich w Zagórzu trwa budowa

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Trwa budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu. W dzielnicy Zagórze na ul. Braci Mieroszewskich powstaje tunel. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W Sosnowcu trwają prace nad budową nowej linii tramwajowej. Ta przebiegać będzie przez Zagórze. Na ulicy Braci Mieroszewskich budowany jest tunel tramwajowy. Sprawdzamy na jakim etapie są obecnie prace. Zobaczcie zdjęcia.

Budowa nowej linii tramwajowej w Sosnowcu przebiega sprawnie

Prawie pięć miesięcy temu symbolicznie wbito łopatę w miejscu, w którym powstaje nowa linia tramwajowa w Sosnowcu. Po 38 latach w mieście tramwaje będą mogły przejechać kolejną trasą. Wykonawcą zadania wybrane zostało konsorcjum firm: Eurovia Polska S.A. z Bielan Wrocławskich, KZN Rail Sp. z o.o. z Krakowa i Nowak Mosty Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. Sprawdziliśmy więc jak postępują prace na budowie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Obecnie prowadzi się je na dwóch obszarach. Pierwszy z nich to projektowy. Tuta trwa etap doszczegółowienia projektu budowlanego w zakresie wszystkich projektów branżowych wraz z wymaganymi uzgodnieniami. Wykonawca oczekuje też na wydanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Mieszkańcy mogą jednak już od jakiegoś czasu widzieć jak postępują prace nad drugim obszarem, czyli wykonawczym. Tutaj prowadzi się prace ziemne, głównie w rejonie ul. Braci Mieroszewskich.

- Rozpoczęto także roboty w zakresie obiektu inżynieryjnego – wykonano wykop wraz z jego zabezpieczeniem, trwają też przygotowania do rozpoczęcia robót związanych z wykonaniem płyty dennej obiektu. Aktualnie na tempo prac mocno wpływają niekorzystne warunki atmosferyczne - informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

W Zagórzu powstaje nowy tunel tramwajowy. Tymczasowa organizacja ruchu długo się utrzyma

Na ulicy Braci Mieroszewskich w dzielnicy Zagórze budowany jest tunel, który będzie miał przekrój prostokąta – jego długość wyniesie około 41 m i szerokość 18 m w świetle ścian. Cały obiekt będzie pełnił rolę węzła przesiadkowego - w tunelu będą się docelowo znajdowały dwa perony przystanków tramwajowych, a przystanki autobusowe zlokalizowane zostaną powyżej. Obecnie ruch na fragmencie ul. Braci Mieroszewskich odbywa się jednym pasem. Szybko się to jednak nie zmieni.

Nie przeocz

- Obowiązująca obecnie czasowa organizacja ruchu na ul. Braci Mieroszewskich utrzymana będzie jeszcze co najmniej przez 7 miesięcy, po czym planowane jest przełożenie ruchu kołowego i pieszego na jezdnię wschodnią nowego układu drogowy (tj. od strony supermarketu). Zmiana ta nastąpi po wybudowaniu pierwszego segmentu tunelu i przebudowie układu drogowego. W następnej kolejności rozpocznie się realizacja drugiej połowy obiektu. Roboty na jezdni zachodniej (tj. od strony pętli) będą prowadzone jak dotąd, przy zachowaniu pełnej przejezdności w obu kierunkach z jednym pasem ruchu. Taka organizacja będzie utrzymana do czasu wybudowania całości obiektu. Wykonawca planuje finisz tej części zadania na koniec kwietnia 2022 roku - powiedział nam Andrzej Zowada.

Tunel w Sosnowcu powstanie na trasie nowej linii tramwajowej...

Przebudowa układu drogowego w tym miejscu będzie więc prowadzona w trzech etapach, by zachować dojazd do obiektów, które znajdują się nieopodal inwestycji.

W ramach budowy prowadzone są obecnie roboty przygotowawcze związane z przezbrojeniem sieci teletechnicznej w rejonie ul. Braci Mieroszewskich, a także przy rondzie Jana Pawła II. Wykonana została rozbiórka budynku gospodarczego kolidującego z inwestycją, kontynuowane są prace związane z przyszłym odwodnieniem torowiska na odcinku równoległym do ul. Paderewskiego.

Tramwaje na nowej linii w Sosnowcu mają nie przeszkadzać w ruchu samochodowym

Co czeka nas na ulicy Braci Mieroszewskich, gdy prace się zakończą. Okazuje się, że kierowcy mogą być spokojny. Tunel, który jest obecnie budowany ma zabezpieczyć bezkolizyjny przejazd tramwajów pod jezdnią. Tramwaje nie będą więc wpływać na ruch samochodowy na tej ulicy.

- Przekrój uliczny po przebudowie tego fragmentu drogi będzie posiadał układ dwóch jezdni po dwa pasy ruchu przedzielone pasem rozdziału wraz z wyodrębnionymi zatokami autobusowymi. Tunel wyposażony będzie w dwie niezależne windy osobowe, pozwalające na komunikację pieszych pomiędzy przystankami tramwajowym w dole i autobusowymi na górze - mówi Zowada.

Prace rozpoczęły się już w trakcie pandemii koronawirusa. Nie wpływa ona znacząco na prace budowlane. Wykonawca dostosował się do wymogów i zorganizował pracę tak, by mogła być bezpiecznie przeprowadzona. Trudniej jest jednak z dokumentacją.

- W sposób znaczący wydłużył się bowiem etap uzyskiwania stosownych uzgodnień, wydłużył się także okres procedowania pozostałych dokumentów, co wynika ze zmian w organizacji pracy urzędów - dodaje rzecznik Tramwajów Śląskich.

Zobacz koniecznie

Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu ma zostać ukończona w 2023 roku

Przypomnijmy, nowa linia tramwajowa przebiegać będzie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunelem pod jezdnią), przez nieużytki do al. Wolności, przez ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Marszałka Rydza Śmigłego do ronda Jana Pawła II. To tam zaplanowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową.

Inwestycja ma kosztować niecałe 88,6 mln zł netto. Wykonawcy na zakończenie prac mają 33 miesiące od dnia podpisania umowy, czyli od 28 kwietnia 2020 roku. Jeśli prace nie zostaną znacząco opóźnione, to jeszcze zimą 2023 roku powinniśmy móc przejechać się pierwszy raz wzdłuż nowej linii tramwajowej.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie