Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka: Na Maderze wiosna jest cały rok

Teresa Semik
Natura obdarzyła Maderę w piękne krajobrazy. Wszystkie domy mają to samo pokrycie, co dodatkowo porządkuje okolice
Natura obdarzyła Maderę w piękne krajobrazy. Wszystkie domy mają to samo pokrycie, co dodatkowo porządkuje okolice Teresa Semik
Raj na wulkanie? To możliwe, bo widoki na tym skrawku Portugalii na oceanie, są nieziemskie. Wyspa do zakochania, bo życie tu toczy się bez pośpiechu, na uboczu historii i współczesnych awantur

Dlaczego schorowany już Józef Piłsudski wybrał się w 1930 roku na rekonwalescencję aż na Maderę, niewielką wyspę na Oceanie Atlantyckim, tysiąc kilometrów od Europy? Bo od dawna wierzono w jej ozdrowieńczy klimat. Marszałkowi towarzyszyła w tej podróży młoda lekarka Eugenia Lewicka, z którą podobno wdał się w romans. Dziś Piłsudski ma w stolicy Madery - Funchal - postument z popiersiem i rondo swojego imienia.

Badania nie potwierdziły szczególnej witalności wyspy, ale jej wilgotny klimat jest dla wielu przyjazny. Latem średnia temperatura wynosi 25 st. C., a zimą rzadko spada poniżej 17 st. Dlatego Maderę często nazywa się pływającym ogrodem Atlantyku. Nawet w grudniu kwitną kwiaty, choć wiele drzew traci liście, a wiosną wybucha tropikalna roślinność. Woda w oceanie ma mniej więcej taką samą, średnią, temperaturę - 22-18 st.

Jeśli ktoś nastawia się na plażowanie, będzie rozczarowany, bo plaże są skąpe i czarne. Żeby zobaczyć 9-kilometrową, złocistą plażę, trzeba wybrać się promem na wyspę Porto Santo (40 km). Na niej mieszkał Kolumb.

Natura obdarzyła Maderę przepięknymi krajobrazami. Z lotu ptaka widać głównie wierzchołki surowych gór. Życie toczy się wyłącznie wąskim paskiem wybrzeża, a i tak w wielu miejscach ogromne pionowe ściany, niczym ucięte nożem, opadają wprost do wody. Meandry tego wybrzeża najlepiej podziwiać podczas morskiej przejażdżki, np. XV-wieczną repliką statku Kolumba - Santa Maria.

Podróż na wyspę nie jest wielkim wyzwaniem. Piłsudski jechał najpierw salonką do Lizbony i dalej statkiem. Dziś portugalskie linie lotnicze TAP wiozą turystów z Warszawy do Lizbony, tam przesiadka, i kolejny lot trwa 90 minut. Samolot ląduje na stosunkowo krótkim pasie, wzniesionym na potężnych palach, bo wydarto wodzie trochę ziemi. Madera awansowała dzięki funduszom europejskim. Zbudowano drogi, które w tym górzystym terenie są nie lada wyzwaniem dla kierowców. Są kręte, często niemal pionowe, do tego wąskie, jak wszystko jest wąskie na Maderze. Ten skrawek Portugalii ma 57 km długości i 22 km szerokości. Można go zwiedzić w ciągu urlopu.

Co trzeba zobaczyć?

W starej części 130-tysięcznego Funchal (cała wyspa liczy 260 tys. mieszkańców) warto wybrać się na targ Mercado dos Lavradores. Wabią i nęcą owoce, warzywa, kwiaty, zioła z własnych upraw, podobnie jak z własnych połowów są świeże ryby. "Dobry, bardzo dobry" - zachęca sprzedawca. Trzeba skosztować tilodendro, jak nazywa się skrzyżowanie banana z ananasem. Tu można dostać rybę espada preta, specjalność Madery, bo poławia się ją tylko w tych okolicach, blisko dna.
Trzeba też zjechać po asfalcie w wiklinowych saniach na drewnianych płozach z Monte - to niezbyt tania atrakcja (25 euro za osobę, 30 - za dwie, 45 - za trzy), ale to tak, jakby nie popłynąć w Wenecji gondolą. Warto zobaczyć największy klif Europy, drugi na świecie - Cabo Girao na wysokości 580 m n.p.m. Taras widokowy jest szklany, zawieszony na skale.

Żeby wyobrazić sobie, jak powstała ta wulkaniczna wyspa, należy pojechać do Centrum Wulkanologicznego w Sao Vicente. Widać tam, jak migrowały ogromne strumienie lawy, a nawet jest jej zastygły fragment. Koniecznie trzeba wybrać się w góry, wjechać na Pico do Arieiro (1818 m n.p.m.) i poczuć siłę natury.

Jan Paweł II był na Maderze w 1991 r. i też dziś ma tu swój pomnik przed wejściem do katedry w Funchal, w sąsiedztwie Piłsudskiego. Wyniósł wówczas na ołtarze ostatniego cesarza Austro-Węgier Karola I Habsburga, który tu schronił się po upadku monarchii i jest pochowany w kościele Nossa Senhora do Monte w Funchal.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!