Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka: Podole - polskie zamki i kościoły

Tomasz Szymczyk
Po wojnie aż do początku lat 90. w pałacu w Podhorcach znajdowało się sanatorium przeciwgruźlicze. Trwa jego renowacja
Po wojnie aż do początku lat 90. w pałacu w Podhorcach znajdowało się sanatorium przeciwgruźlicze. Trwa jego renowacja Tomasz Szymczyk
Na należącym dawniej do Polski Podolu do dziś zachowało się wiele zabytków kultury polskiej. Na zamku w Olesku urodził się król Jan III Sobieski, a pałac w Podhorcach zagrał w kilku filmach

Polskie wycieczki, które udają się na Ukrainę zazwyczaj ograniczają się do odwiedzenia Lwowa. Będąc na Ukrainie warto również odwiedzić mniejsze miejscowości, gdzie również nie brakuje śladów polskości. Dziś polecamy tzw. Złotą Podkowę, czyli położone między Lwowem a Tarnopolem zamki. Odwiedzamy Olesko i Podhorce.

Sobieski i Marysieńka

Zamek w Olesku widać z wyremontowanej przed Euro drogi Lwów-Kijów. W pobliżu znajduje się też ustawiony w 1975 r. radziecki pomnik konnej armii Siemiona Budionnego. Sam zamek istniał już w XIV wieku. W 1637 roku zamek odziedziczył Jakub Sobieski, ojciec przyszłego króla. To tu przyszedł na świat zwycięzca spod Wiednia. Jego żona Maria Kazimiera odrestaurowała zamek. W kolejnych latach popadał on w coraz większą ruinę. Kilka razy kwaterowało tu wojsko, mieściła się też tutaj szkoła. Kiedy w 1970 roku dyrektor Lwowskiej Galerii Obrazów Borys Woźnicki decydował o odnowieniu zamku, była to już ruina. Od 1975 roku zamek jest muzeum. Nie brakuje tu akcentów związanych z Sobieskim, ale to niejedyne eksponaty.

W posiadaniu Galerii jest też dawny klasztor kapucynów u podnóża zamku. Dziś to magazyn obrazów. Jak twierdzą miejscowi, Ukraińcy sami nie wiedzą, co tam mają. Dodajmy, że zamek w Olesku "grał" w Potopie Hoffmana położone na Litwie Taurogi.

Uratowana kolekcja

Filmową przeszłość ma także pałac w Podhorcach. Już w 1940 r. Rosjanie kręcili tu propagandowy film o Bogdanie Chmielnickim, a radzieckie ekipy powracały tu kilka razy. Wnętrza Podhorców zagrały też Kiejdany w "Potopie".

Okolica pałacu nie wygląda za ciekawie. W miejscu, gdzie znajduje się parking, oprócz kilku straganów z tandetnymi suwenirami i pamiętającym chyba czasy Chruszczowa przystankiem autobusowym z wyblakłym ukraińskim napisem "Pidhirci".

Przy parkingu znajduje się też zaniedbany kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Św., obecnie pełniący funkcję cerkwi grekokatolickiej. Kościół z korynckimi kolumnami stoi dokładnie w linii prostej od pałacu. Pomiędzy nimi znajduje się pomnik czerwonoarmistów. Pod koniec wojny miały tu miejsce walki, w których Armia Czerwona w tzw. kotle brodzkim złożyła walczących u boku Niemców Ukraińców z SS Galicja.

Pałac, choć bardzo zniszczony, robi spore wrażenie. Po wojnie aż do początku lat 90. było tu sanatorium dla chorych na gruźlicę. Wybuchł tu olbrzymi pożar, który strawił część wyposażenia wnętrz.

Zamek, spod którego roztacza się niesamowity widok na Podole, wybudowano w I połowie XVI wieku dla Stanisława Koniecpolskiego. Potem zmieniał właścicieli. Ostatnimi była rodzina Sanguszków, która zgromadziła tutaj spore zbiory. W 1939 roku Romanowi Sanguszcze udało się ocalić zbiory, które dziś oglądać można m.in. w brazylijskim Sao Paulo. Od 1997 roku zamek restauruje Lwowska Galeria Obrazów. Jest udostępniony do zwiedzania.

Blisko do Krzemieńca

Złota Podkowa nie musi być końcem zwiedzania Podola. Z Oleska czy Podhorców blisko jest już do prawosławnej Częstochowy, czyli ławry w Po-czajowie; Krzemieńca, gdzie urodził się Juliusz Słowacki czy do również związanych z polską historią Zbaraża i Wiśniowca.

Do Oleska i Podhorców ze Lwowa jest około 80 km

Złoczów i Podhorce przed wojną znajdowały się w województwie tarnopolskim, dziś są częścią obwodu lwowskiego Ukrainy. Do Oleska ze Lwowa dojechać można "elektriczką", ale szybsza i wygodniejsza jest podróż samochodem. Jechać trzeba trasą E40 w kierunku Równego i Kijowa. Trasa ta została zmodernizowana przed niedawnym Euro 2012.


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ***Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]**

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!