Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twaróg: Na Barbórkę gadać o ekologii w najgłupszym wydaniu? Kiedy jak nie dziś

Marek Twaróg
Marek Twaróg
Marek Twaróg ARC
Zwykło się mówić, że ekologia ma dwie twarze: tę zdrową - którą pokazuje, gdy segregujemy śmieci, nie palimy w piecu oponami i oszczędzamy papier w drukarkach - i tę chorą - gdy w imię ochrony robaków grupa aktywistów z szaleństwem w oczach blokuje jakąś inwestycję, ale tylko do czasu, gdy wywalczy pieniądze. Dziś, tuż przed Barbórką, warto przyjrzeć się jeszcze jednej twarzy ekologii - trzeciej, być może z najbardziej idiotycznym grymasem na ustach. Twarzy, którą ma ekologia na poziomie polityki globalnej.

Pakiet klimatyczny, który zajmuje prawie cały świat, ale w szczególności Unię Europejską (a nas na Śląsku wtedy, gdy rozmawiamy o węglu), to zbiór dokumentów, którym przyświecają szczytne cele. Do 2020 roku mniej emisji gazów cieplarnianych, za to więcej energii odnawialnej i tak dalej. Nie byłoby w tym dla przeciętnego górnika z Halemby - jak i ogromnej większości niegórników - niczego ciekawego, gdyby nie fakt, że efekt określony w pakiecie najlepiej osiągnąć rezygnując stopniowo z węgla. Może inaczej: najbardziej pożądanym przez ekologów zachowaniem państw i ich gospodarek jest pożegnanie się z węglem. Wiadomo: brudny i dymi. Najlepiej bowiem zasilać fabryki i domy wiatrem, słońcem, morzem, wszelkimi naturalnymi siłami, które matka natura nam dała. Można też siłą własnych mięśni, co promują ekolodzy bodajże w Kopenhadze.

Jednakowoż z węgla nie da się szybko zrezygnować (kto i za co wybuduje te siłownie atomowe i elektrownie wiatrowe), więc najpewniej wydobywać go i spalać będziemy nadal. Ale będzie to energia droższa, bo obciążona systemem opłat za emisję dwutlenku węgla.

Wiele środowisk w Polsce - w tym nasi koledzy z "Trybuny Górniczej" (co czwartek w DZ) - walczą o to, by Unia się jednak opamiętała i pozwoliła Polsce i Śląskowi dzięki węglu dalej żyć. By można było długo jeszcze pozyskiwać tanią energię z węgla i by rachunki za energię nie wzrosły. Szczyty, spotkania, kongresy, europejskie inicjatywy obywatelskie - sporo się dzieje, ale zagrożenie pakietem istnieje (zgodne z pakietem opłaty za emisję dwutlenku węgla mają wejść od 2013 roku).

Być może w tym miejscu naszła państwa taka refleksja: no tak, opowiada nam redaktorek, ile to stracimy, ale przecież trzeba walczyć o planetę Ziemię, matkę naszą, bo co zostawimy potomnym?; to nasz wspólny obowiązek, ważniejszy niż pieniądze, ważniejszy niż tu i teraz.

Pewnie byłby to dylemat, którym można by w miarę zgrabnie spuentować ten tekst, gdyby nie istotne zastrzeżenie: o pakiecie w ogóle nie myślą Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, więc Ziemia nasza - jak by to ująć - i tak dostanie w plecy wyziewem trucizn, niezależnie od naszych ekologicznych wysiłków. Jak dużym wyziewem? Posłuchajcie: "Cały przemysł na świecie generuje tylko 16 proc. dwutlenku węgla, jaki mamy w atmosferze, a cały przemysł europejski tylko 4 proc. Jeżeli my teraz podejmiemy gigantyczne wysiłki kosztujące miliardy złotych i udałoby nam się to zredukować w Europie do 2020 roku, to jest to równowartość tego, co Chiny - nie oglądając się na żaden system - emitują w ciągu 2 tygodni" - to słowa prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, wygłoszone podczas jednej z licznych konferencji pod hasłem "Stop pakietowi" (za nettg.pl).

Bo pakiet klimatyczny to wcale nie rzecz o ekologii. To rzecz o poprawności politycznej, która na hasło "ekologia" każe dziś prawie każdemu w Europie padać na kolana i solennie potwierdzać umiłowanie dla idei. I która każe Europie bezrozumnie odgrywać rolę prymusa. Taki trend.

Na szczęście górnicy z poprawnością polityczną nigdy nie mieli zbyt wiele wspólnego. Dlatego trzymam za nich kciuki w walce z pakietem. I z okazji Barbórki życzę sukcesu.

Marek Twaróg
redaktor naczelny DZ


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Katowice mają podziemny dworzec autobusowy[ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO]
*Bytomianie dziękują TVN za materiały patolgię [ZOBACZ, Z CZEGO CHCĄ BYĆ DUMNI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!