Twaróg: Sztuka w mediach potrzebuje mecenasów. Dziękujemy tym, którzy wsparli nasz reportaż interaktywny o powstaniach śląskich

Marek Twaróg, redaktor naczelny DZZaktualizowano 
Poświęcam mecenasom dużo czasu, bo sztuce - także sztuce medialnej - mecenasi są potrzebni. Sztuce, która nie jest nastawiona na zysk, nie generuje przychodów, sztuce, która ma cel dydaktyczny - pisze naczelny DZ Marek Twaróg. Dziś na dziennikzachodni.pl premiera nowego reportażu interaktywnego "Chłopcy w tym wielkim powstaniu".

Jak wiadomo, mamy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Wszyscy powinniśmy zadbać o to, by przy tej okazji powiedzieć jak najwięcej o historii naszej ziemi. By poznawać fakty, odwiedzać ważne dla historii miejsca, rozmawiać z ludźmi, których rodzinne przekazy bogate są w świadectwa tamtych czasów. Powinniśmy też opowiadać naszą historię Polsce - głęboka indolencja na temat śląskich spraw prowadzi przecież do wielu nieporozumień i niepotrzebnych awantur.

Dlatego już dwa tygodnie temu promowaliśmy w DZ nasz dodatek stworzony wraz z Instytutem Pamięci Narodowej. IPN stanął na wysokości zadania i zatroszczył się o to, by Polska dowiedziała się o I powstaniu jak najwięcej. Dziś druga odsłona naszej akcji - tym razem proponujemy Państwu reportaż interaktywny „Chłopcy w tym wielkim powstaniu”, stworzony przez ekipę DZ pod kierunkiem red. Karola Gruszki i red. Aleksandry Smolak. To kolejna odsłona wielkiej przygody „Dziennika Zachodniego” z tego typu produkcjami internetowymi. Jako jedni z pierwszych w Polsce zajmowaliśmy się i wciąż - jako nieliczni - zajmujemy się tworzeniem tego typu interaktywnych produkcji.

Produkcja tego reportażu - są to świadectwa rodzin powstańców śląskich z pięknymi rekonstrukcjami filmowymi - możliwa była dzięki zaangażowaniu redakcji, ale przede wszystkim - dzięki mecenasom. Instytucjom, urzędom, prezesom, firmom, które dobrze rozumieją, jak ważne jest opowiadanie naszej historii, przekazywanie tej wiedzy młodym, upowszechnianie postaw. Które rozumieją, jak ważne jest samodzielne myślenie przy poznawaniu historii swojego kraju i regionu.

Tradycyjnie, niewiele w tej kwestii zrobił samorząd województwa, na szczęście odpowiedzialnie podchodzą do ważnej, śląskiej rocznicy samorządy miast z Katowicami i Pszczyną na czele. Ogromne podziękowania należą się Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i wspomnianemu już wyżej Instytutowi Pamięci Narodowej. Pięknie rozumieją też potrzebę pielęgnowania historii firmy Totalizator Sportowy oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. To bardzo ważne, że duży, zdrowy biznes mądrymi decyzjami swoich zarządów wspiera działania edukacyjne.

Poświęcam mecenasom dużo czasu, bo sztuce - także sztuce medialnej - mecenasi są potrzebni. Sztuce, która nie jest nastawiona na zysk, nie generuje przychodów (publikujemy go za darmo), sztuce, która ma cel dydaktyczny.

Bardzo dziękujemy.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM REPORTAŻ "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
Habrankova

Zezol/Śmiech,

kto cie boroku stuka,

chyba ci za malo placi

Z
Zezol
2019-08-24T10:32:39 02:00, Śmiech:

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionw Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

2019-08-24T10:43:21 02:00, Habrankowa:

Taka trzoda jak ty też jest przyjezdna, to tacy jak urządzali tutaj te zadymy, powinniście wiedzie i być tego świadomi, jaki chlew zrobiliście ze Śląska

2019-08-24T11:55:53 02:00, Śmiech:

Hehehe rodowita ciemnoto "autonomiczna" z pod hałdy. Niestety ale nie mieszkam na waszym górnym ślunsku ( kto wogóle bez przymusu chciałby tu mieszkać ? ) Więc nie kwicz gorzelikowy tworze i lepiej idź sprzątać te śmieci które wy "miejscowi od pokoleń" wyrzucacie w krzaki czy do lasów i stawów

2019-08-25T10:46:27 02:00, Gość:

nie miyszkosz a wiysz.interesant.to szli na zachód osadnicy zapaskudziyli nasz hajmat tak i do tera nie idzie tego syfu wypucować!

2019-08-25T13:59:49 02:00, Zezol:

Gostek. Masz jaki heimat? A papiren posiadasz, że to twoje? Bo przeca podstawą ordnunga jest papiur, a jak coś powiedział Niemiec, to musisz to przestrzegać

.

25 sierpnia, 14:26, Gość:

ciebie to i tak nie dotyczy i nie ciś sie do nie swoich spraw.a o ordnungu to mosz null ahnung!

To godosz, że jesteś właścicielem Śląska i nikt inny nie ma prawa się wtrącać? Od kiedy ci się tak poprzestawiało w głowie?

G
Gość
2019-08-24T10:32:39 02:00, Śmiech:

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionw Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

2019-08-24T10:43:21 02:00, Habrankowa:

Taka trzoda jak ty też jest przyjezdna, to tacy jak urządzali tutaj te zadymy, powinniście wiedzie i być tego świadomi, jaki chlew zrobiliście ze Śląska

2019-08-24T11:55:53 02:00, Śmiech:

Hehehe rodowita ciemnoto "autonomiczna" z pod hałdy. Niestety ale nie mieszkam na waszym górnym ślunsku ( kto wogóle bez przymusu chciałby tu mieszkać ? ) Więc nie kwicz gorzelikowy tworze i lepiej idź sprzątać te śmieci które wy "miejscowi od pokoleń" wyrzucacie w krzaki czy do lasów i stawów

2019-08-25T10:46:27 02:00, Gość:

nie miyszkosz a wiysz.interesant.to szli na zachód osadnicy zapaskudziyli nasz hajmat tak i do tera nie idzie tego syfu wypucować!

2019-08-25T13:59:49 02:00, Zezol:

Gostek. Masz jaki heimat? A papiren posiadasz, że to twoje? Bo przeca podstawą ordnunga jest papiur, a jak coś powiedział Niemiec, to musisz to przestrzegać

.

ciebie to i tak nie dotyczy i nie ciś sie do nie swoich spraw.a o ordnungu to mosz null ahnung!

Z
Zezol
2019-08-24T10:32:39 02:00, Śmiech:

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionw Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

2019-08-24T10:43:21 02:00, Habrankowa:

Taka trzoda jak ty też jest przyjezdna, to tacy jak urządzali tutaj te zadymy, powinniście wiedzie i być tego świadomi, jaki chlew zrobiliście ze Śląska

2019-08-24T11:55:53 02:00, Śmiech:

Hehehe rodowita ciemnoto "autonomiczna" z pod hałdy. Niestety ale nie mieszkam na waszym górnym ślunsku ( kto wogóle bez przymusu chciałby tu mieszkać ? ) Więc nie kwicz gorzelikowy tworze i lepiej idź sprzątać te śmieci które wy "miejscowi od pokoleń" wyrzucacie w krzaki czy do lasów i stawów

2019-08-25T10:46:27 02:00, Gość:

nie miyszkosz a wiysz.interesant.to szli na zachód osadnicy zapaskudziyli nasz hajmat tak i do tera nie idzie tego syfu wypucować!

Gostek. Masz jakiś heimat? A papiren posiadasz, że to twoje? Bo przeca podstawą ordnunga jest papiur, a jak coś powiedział Niemiec, to musisz to przestrzegać

.

G
Gość
2019-08-24T10:32:39 02:00, Śmiech:

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionw Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

2019-08-24T10:43:21 02:00, Habrankowa:

Taka trzoda jak ty też jest przyjezdna, to tacy jak urządzali tutaj te zadymy, powinniście wiedzie i być tego świadomi, jaki chlew zrobiliście ze Śląska

2019-08-24T11:55:53 02:00, Śmiech:

Hehehe rodowita ciemnoto "autonomiczna" z pod hałdy. Niestety ale nie mieszkam na waszym górnym ślunsku ( kto wogóle bez przymusu chciałby tu mieszkać ? ) Więc nie kwicz gorzelikowy tworze i lepiej idź sprzątać te śmieci które wy "miejscowi od pokoleń" wyrzucacie w krzaki czy do lasów i stawów

nie miyszkosz a wiysz.interesant.to szli na zachód osadnicy zapaskudziyli nasz hajmat tak i do tera nie idzie tego syfu wypucować!

Ś
Śmiech
2019-08-24T10:32:39 02:00, Śmiech:

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionów Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

2019-08-24T10:43:21 02:00, Habrankowa:

Taka trzoda jak ty też jest przyjezdna, to tacy jak urządzali tutaj te zadymy, powinniście wiedzieć i być tego świadomi, jaki chlew zrobiliście ze Śląska

Hehehe rodowita ciemnoto "autonomiczna" z pod hałdy. Niestety ale nie mieszkam na waszym górnym ślunsku ( kto wogóle bez przymusu chciałby tu mieszkać ? ) Więc nie kwicz gorzelikowy tworze i lepiej idź sprzątać te śmieci które wy "miejscowi od pokoleń" wyrzucacie w krzaki czy do lasów i stawów

H
Habrankowa
2019-08-24T10:32:39 02:00, Śmiech:

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionów Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

Taka trzoda jak ty też jest przyjezdna, to tacy jak urządzali tutaj te zadymy, powinniście wiedzieć i być tego świadomi, jaki chlew zrobiliście ze Śląska

Ś
Śmiech

Hehehe czy menelstwo i patologia od kilku lat blokująca wejście do dworca PKP w Katowicach ( a gdzie jest policja katowicka ?) ma coś wspólnego z tymi "powstaniami" ? A co mają wspólnego z powstaniami śląskimi mieszkańcy Gliwic w 95 % przyjezdni z innych regionów Polski ? A mieszkańcy Tych ( Tychów ) i Bierunia którzy prawie w 70% też są przyjezdnymi przeważnie ze wsi ?

G
Gość

PRL wiecznie zywy !

Szanowny Panie Tworog , czytajac Panski artykul wracam pamiecia do lat szescdziesiatych ubieglego stulecia . Zyjacy jeszcze wtedy tzw. powstancy kazdego lata byli obwozeni po szkolach i opowiadali dzieciom o zrzucaniu pruskich kajdan albo lancuchow albo jarzma ( niepotrzebne skreslic ) , o wielowiekowej tesknocie Slazakow za Polska itp itd . Przewaznie bylo ich dwu albo trzech i ten ktory opowiadal byl w mundurze i poslugiwal sie czysta polszczyzna co nas wtedy ( sto procynt slonskich bajtlow ) bardzo dziwilo. Ci inni " powstancy " ( zazwyczaj bez mundurow ) nic niygodali ...

Czytajac Panskie wprowadzenie do projektu DZ ( nota bene pod malo odkrywcza nazwa . Ale z drugiej strony kto dzis jeszcze pamieta Dwa Plus Jeden ? Poza tym jest regula ze " powstancze piosenki "od zawsze powstawaly przy warszawskich biurkach ... ) mam wrazenie ze czas stanal w miejscu !

Nie miesci mi sie w glowie ze przy dzisiejszych mozliwosciach poznania skomlikowanej prawdy o tamtych czasch ( chocby materialy na stronach katowickiego archiwum . Tysiace stron . Sprawozdania uczestnikow .) ktos moze tak po grubiansku upraszczac ...

Haj da , derum derum da ..

Dodaj ogłoszenie