Kluczowe jest to, co zrobią wyborcy Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka i Roberta Biedronia. Od pierwszej minuty po pierwszej turze dwaj zwycięzcy - Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski - rozpoczęli walkę o ich elektorat. Obaj najtrudniej mieli z wyborcami Konfederacji.
Elektorat Hołowni, Biedronia oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza nie jest jednorodny, bezdyskusyjnie jednak - zwłaszcza w dwóch pierwszych przypadkach - bliżej mu do Trzaskowskiego. Ostatnie badania socjologów pokazywały coś, co wszyscy czuli intuicyjnie: około siedemdziesięciu procent wyborców Hołowni i Biedronia zamierza głosować na Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej co prawda nie usłyszał po pierwszej turze deklaracji wprost od swoich konkurentów, ale pewne gesty były oczywiste: Hołownia miło debatował z Trzaskowskim na Facebooku, a Biedroń w zasadzie zamilkł i nie podgrzewał lewicowych wątpliwości wobec prezydenta Warszawy.
Wyborcy Bosaka natomiast są głębiej podzieleni. Światopoglądowo z pewnością bliżej im było do Andrzeja Dudy - Bosak wyznaje tradycjonalistyczne wartości. Jednak pewne gospodarcze postulaty zbliżają ich do Trzaskowskiego. W pierwszym rzędzie chodzi o postulaty Bosaka w sprawie niepodnoszenia podatków i ograniczenia danin ze strony przedsiębiorców na rzecz państwa. Bosak z Trzaskowskim zgadzali się także w szeroko dyskutowanej kwestii rozliczenia Telewizji Polskiej za wspieranie władzy. I Bosak, i Trzaskowski uważają rządową propagandę za skandaliczną i dewastującą państwo.
Gdy próbowano wyciągać wnioski z badań elektoratu Krzysztofa Bosaka, obraz jawił się następujący: połowa wyborców lidera Konfederacji w drugiej turze nie zamierza głosować w ogóle. Pozostali natomiast byli podzieleni: połowa na Dudę, połowa na Trzaskowskiego.
Jak się ostatecznie zachowają w niedzielę wyborcy Bosaka, Hołowni, Kosiniaka-Kamysza, Biedronia? Jedno powinni mieć na uwadze, skoro hołdują zasadom demokracji. Demokracja to pewna społeczna umowa na wolne sądy, niezależne media, szacunek dla różnorodności, zwalczanie ksenofobii i społecznej nienawiści. Hamletyzowanie dzisiaj – a na koniec nieoddanie głosu w geście protestu - może być równoznaczne ze zgodą na to, by tę umowę naruszać.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sony Xperia 1 IV 12/256GB Czarny
smartfon xperia 1 iv dysponuje najlepszymi rozwiąz…
kup teraz

Apple iPhone 14 Plus 256GB Żółty
Okres gwarancji: 12 miesięcyWyposażenie: iPhone z …
kup teraz

Doogee S98 8/256GB Czarny
Smartfony Doogee. Flagowy model Doogee S98 został …
kup teraz

Redmi 10C 4/128GB Zielony
Redmi 10C Szybkość i niezwykła wydajność dzięki Sn…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek