Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórcy szklanych unikatów z Huty Szkła Gospodarczego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach nagrodzeni medalami "Gloria Artis"

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Uroczystość w Muzeum Pałacu Schoena w Sosnowcu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczystość w Muzeum Pałacu Schoena w Sosnowcu Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski
Wyroby z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej przez dziesiątki lat gościły w naszych domach. Docenialiśmy ich wyjątkowość, ale także funkcjonalność. Teraz właśnie te wazony, patery, owocarki, salaterki czy świeczniki znów są bardzo poszukiwane i cenione. Ich projektanci zostali uhonorowani medalami „Gloria Artis”.

Wyróżnienia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznaje minister kultury i dziedzictwa narodowego. W sosnowieckim Muzeum Pałacu Schoena odbyła się uroczystość wręczenia tych odznaczeń. Trafiły do Eryki Trzewik-Drost, Jana Sylwestra Drosta i Bogdana Kupczyka, projektantów związanych z ząbkowicką hutą szkła.

Troje nagrodzonych dąbrowskich twórców to uznane postacie polskiej sztuki użytkowej. Od lat 60.tych XX w. byli związani z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Stworzyli wiele projektów szklanych naczyń, które kiedyś były bardzo popularne i powszechne w wielu domach. Po latach miłośnicy sztuki użytkowej ponownie zwrócili na nie uwagę. Od pewnego czasu „ząbkowickie szkło” jest modne i niemal kultowe, wyszukiwane i chętnie kupowane na internetowych aukcjach czy targach staroci. Gości również na wielu muzealnych ekspozycjach. Dzieła państwa Drostów, do końca sierpnia, można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Podczas uroczystości, oprócz projektantów z huty w Dąbrowie Górniczej, wyróżniono także twórców działających w hucie w Zawierciu. To Janusz Robaszewski, Stefan Sadowski (w którego imieniu medal odebrał jego brat Jacek Sadowski), Wszewłod Sarnecki (w którego imieniu medal odebrała Anna Mega, przedstawicielka Muzeum Narodowego w Warszawie) i Maria Małgorzata Słaboń. Medale wręczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Nie przeocz

- Wymienieni artyści, wprzęgnięci w machinę przemysłu szklarskiego od lat 50. XX wieku wykonywali wybitne projekty, które do dziś uchodzą za nowoczesne, przetrwały próbę czasu i budują poczucie narodowej dumy. Na wiele lat, po upadku hutnictwa szklarskiego, o nich zapomniano. Przyznane wyróżnienia honorują ich artystyczny dorobek i wkład w rozwój polskiej sztuki użytkowej i kultury narodowej - przekazali organizatorzy uroczystości.

Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" powstała w 1884 roku, działała do 2002 roku. Lata 70. XX wieku to otwarcie na szeroką skalę produkcji szkła kolorowego. W latach 80. zakład był natomiast największym producentem szkła prasowanego w Polsce.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty