Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych 15 śląskich słów wybraliście jako Wasze ulubione! Zobaczcie, jak typowali internauci ze Śląska. Zgadzacie się z wyborem?

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
DZIOŁSZKA - dziewczyna, dziewczynka
DZIOŁSZKA - dziewczyna, dziewczynka archiwum DZ
Hanysy nie gęsi i swój język mają? Oczywiście! Ta teza sprawdza się kolejny raz. W spisie ludności z 2021 roku, przeprowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, aż 457,9 tys. osób zadeklarowało, że używa języka śląskiego. Zapytaliśmy internautów z naszego województwa o ich ulubione słowa w gwarze śląskiej. Było trudno, ale finalnie udało nam się wytypować 15 propozycji, które prezentujemy Wam dzisiaj w formie galerii. Przyznajcie się, których z nich używacie najczęściej?

Spis treści

Gwara śląska jedną z dwóch najczęściej deklarowanych wśród Polaków

Język śląski jest unikalnym dialektem, który można usłyszeć na terenie województwa śląskiego, części województw opolskiego i małopolskiego. Charakteryzuje się on specyficznym akcentem oraz bogactwem słownictwa i zwrotów, które są charakterystyczne tylko dla tej odmiany języka. Gwara śląska ma swoje korzenie w średniowieczu i powstała z połączenia języków polskiego, czeskiego i niemieckiego, co nadaje jej interesujący oraz niepowtarzalny charakter.

15 ulubionych słów Ślązaków w gwarze śląskiej. Tak zadecydowali internauci:

Pod względem językowym, gwara śląska wyróżnia się przede wszystkim bogatą fonetyką, która zawiera wiele miękkich spółgłosek, rzadziej spotykanych w języku polskim. Ponadto, wiele słów w dialekcie śląskim ma odmienne końcówki, co nadaje im zupełnie nowe brzmienie. Wyrażenia i zwroty używane w tej gwarze są bardzo różnorodne i ciekawe.

Mimo głosów, że gwara śląska obumiera i coraz mniej mieszkańców większych miast się nią posługuje, w spisie powszechnym Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku aż 457,9 tys. osób zadeklarowało, że używa języka śląskiego w ogóle. 53,3 tys. osób zadeklarowało, że to ich jedyny język, jakiego używają na co dzień.

Gwara śląska jest ważnym elementem kultury i tożsamości Ślązaków, a wielu z nich dąży do uznania jej za odrębny język. Jest ona źródłem zainteresowania dla lingwistów i badaczy języka, którzy doceniają jej bogactwo i różnorodność. Sam Górny Śląsk przyciąga również wielu artystów, takich jak pisarze czy filmowcy, między innymi dzięki swoim walorom krajobrazowym i klimatowi.

Górny Śląsk - hanyski hajmat

Górny Śląsk to ziemia ojczysta dla wielu Ślązaków, którzy tam mieszkają lub mają tam swoje korzenie. Najogólniej ujmując, jest to obszar w południowej Polsce, w rejonie miast takich jak Katowice, Gliwice czy Chorzów, z bogatą historią, przemysłową tradycją i charakterystyczną kulturą.

Na Górnym Śląsku znajdują się nie tylko kopalnie węgla i huty, ale także wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Sztolnie Kłodnickie, Park Śląski, czy Pałac w Pszczynie. Górny Śląsk, na przestrzeni wieków, stał się też silnym symbolem śląskiej tożsamości i dziedzictwa kulturowego.

Wstępne wyniki spisu ludności z 2021 r. wskazują, że ludność o polskich identyfikacjach narodowościowych obejmowała w sumie 37149,5 tys. osób, co stanowi 97,7% ogółu mieszkańców Polski, natomiast o innych niż polska identyfikacjach– 1339,6 tys. osób, czyli 3,5%. Wstępne dane wskazują na utrzymujące się poczucie odrębności etnicznej społeczności regionalnych w Polsce.

Do najliczniejszych identyfikacji narodowo-etnicznych, poza inną niż polską identyfikacją, należy zaliczyć deklaracje śląskie i kaszubskie. W sumie odnotowano – jako odpowiedź na pierwsze lub drugie pytanie etniczne – 585,7 tys. deklaracji śląskich, co w stosunku do identyfikacji innych niż polska stanowi 43,7%, przy czym 231,8 tys. osób wskazało identyfikację śląską jako pierwszą, a 353,9 tys. osób jako drugą.

Kolejną najliczniej reprezentowaną grupą były osoby deklarujące przynależność kaszubską - 176,9 tys. osób (co stanowi 13,2% wśród ogółu osób deklarujących identyfikację inną niż polską). Grupa ta częściej deklarowała identyfikację kaszubską jako drugą (162,2 tys.).

Ulubione śląskie słowa internautów ze Śląska? Takie wybraliście!

Internauci ze Śląska, kłaniamy się w pas, jesteście niezawodni! Starym zwyczajem, zapytaliśmy mieszkańców województwa, które śląskie słowa, są ich faworytami i ulubieńcami. Wśród kilkudziesięciu propozycji najczęściej przewijało się piętnaście słów, które dziś Wam zaprezentujemy w formie fotografii, zebranych w galerię.

Koniecznie poinformujcie nas o Waszej opinii. Czy któreś ze śląskich słów zasługuje na dodanie do listy "ulubionych"? A może znacie takie, które absolutnie nie powinny się na niej znaleźć? Jesteśmy ciekawi, co o tym sądzicie!

Tych 15 śląskich słów wybraliście jako Wasze ulubione:

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera