Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych miejsc w Beskidach już nie ma. To ośrodki i schroniska, które kiedyś tętniły życiem. Zobacz ZDJĘCIA

KL
Dom Turysty PTTK w SzczyrkuTen hotel otwarto w PRL, w roku 1965. Wówczas był szczytem luksusu i elegancji. W środku było ponad 300 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych. Pokoje miały balkony, czasem typu francuskiego, czyli niewielkie. Niektóre miały własne łazienki. Obsługa liczyła aż 120 osób. Prócz tego były tu kuchnia, stołówka, świetlica, taras widokowy. W latach 80. na parterze w pasażu działał Pewex. Był tu stół do bilarda, sauna, siłownia, plac zabaw, punkt fryzjerski.Ośrodek w PRL był o tyle nietypowy, że nie należał do żadnej kopalni czy zjednoczenia, a zatem wynająć pokój mógł tu każdy. To był wtedy jedyny tego typu obiekt w okolicy. Działał do roku 2008, czyli nieco ponad 40 lat. Obiekt wymagał gruntownego remontu, dawno nie był już luksusowy. Ostatni goście wspominają go jednak ciepło i przypominają, że nocleg tu kosztował 30 zł. Hotel ozdobiony był oryginalnymi mozaikami: na elewacji był napis PTTK, w zejściu do przechowalni sprzętu była okrągła mozaika na całą ścianę. Po przeszło 40 latach nieprzerwanej pracy z dniem 1 września 2008 roku czasowo wyłączony zostaje z eksploatacji przygotowywany do remontu Dom Turysty PTTK w Szczyrku. Przez kolejne dwa lata obiekt przejdzie gruntowną modernizację. Wyposażony zostanie w centrum SPA, ośrodek odnowy biologicznej i rehabilitacji, sale konferencyjne - poinformowało PTTK latem 2008 r.Od roku 2008 mówi się więc o remoncie: że powstanie tu spa, basen, jacuzzi,, sale konferencyjne. Miało się to stać maksymalnie w ciągu 2 lat. Ale lata mijały, a pusty Dom Turysty PTTK w Szczyrku po prostu niszczał, stając się miejscem libacji alkoholowych. W 2012 roku pojawiła się informacja, że w hotelu przy Górskiej w Szczyrku będzie po przebudowie 180 miejsc noclegowych. Powstanie część rekreacyjna z basenem i spa o powierzchni 2 tys. mkw. Ostatecznie obiekt stał pusty aż do zimy 2020, kiedy to go wyburzono.
Dom Turysty PTTK w SzczyrkuTen hotel otwarto w PRL, w roku 1965. Wówczas był szczytem luksusu i elegancji. W środku było ponad 300 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych. Pokoje miały balkony, czasem typu francuskiego, czyli niewielkie. Niektóre miały własne łazienki. Obsługa liczyła aż 120 osób. Prócz tego były tu kuchnia, stołówka, świetlica, taras widokowy. W latach 80. na parterze w pasażu działał Pewex. Był tu stół do bilarda, sauna, siłownia, plac zabaw, punkt fryzjerski.Ośrodek w PRL był o tyle nietypowy, że nie należał do żadnej kopalni czy zjednoczenia, a zatem wynająć pokój mógł tu każdy. To był wtedy jedyny tego typu obiekt w okolicy. Działał do roku 2008, czyli nieco ponad 40 lat. Obiekt wymagał gruntownego remontu, dawno nie był już luksusowy. Ostatni goście wspominają go jednak ciepło i przypominają, że nocleg tu kosztował 30 zł. Hotel ozdobiony był oryginalnymi mozaikami: na elewacji był napis PTTK, w zejściu do przechowalni sprzętu była okrągła mozaika na całą ścianę. Po przeszło 40 latach nieprzerwanej pracy z dniem 1 września 2008 roku czasowo wyłączony zostaje z eksploatacji przygotowywany do remontu Dom Turysty PTTK w Szczyrku. Przez kolejne dwa lata obiekt przejdzie gruntowną modernizację. Wyposażony zostanie w centrum SPA, ośrodek odnowy biologicznej i rehabilitacji, sale konferencyjne - poinformowało PTTK latem 2008 r.Od roku 2008 mówi się więc o remoncie: że powstanie tu spa, basen, jacuzzi,, sale konferencyjne. Miało się to stać maksymalnie w ciągu 2 lat. Ale lata mijały, a pusty Dom Turysty PTTK w Szczyrku po prostu niszczał, stając się miejscem libacji alkoholowych. W 2012 roku pojawiła się informacja, że w hotelu przy Górskiej w Szczyrku będzie po przebudowie 180 miejsc noclegowych. Powstanie część rekreacyjna z basenem i spa o powierzchni 2 tys. mkw. Ostatecznie obiekt stał pusty aż do zimy 2020, kiedy to go wyburzono. Dorota Niećko
Beskidy. To właśnie te ośrodki i schroniska były miejscem wypoczynku, rekreacji oraz wizytówką beskidzkich miejscowości. Kiedyś tętniły życiem i cieszyły się dużym uznaniem turystów i nie tylko, ale obecnie tych miejsc w Beskidach już nie ma. Zobaczcie nasz raport z wyburzonych, zamkniętych, nieistniejących już miejsc w Beskidach.

Wspomnień czar - Beskidy

Sztandarowym przykładem znanego miejsca w Beskidach, które straciło swoją świetność i zniknęło z turystycznej mapy regionu, jest Kozubnik w gminie Porąbka, czyli Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik (były ośrodek nieistniejącego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach).

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

To miejsce, które w czasach PRL przyjmowało m.in. politycznych dygnitarzy i było kojarzone z luksusem i przepychem, wraz z końcem PRL szybko popadło w ruinę. Ale Kozubnik nie jest jedynym miejscem, które można zaklasyfikować w kategorii „tych miejsc w Beskidach już nie ma”. Do takiej należą m.in. Dom Wypoczynkowy Elżbietanka w Wiśle Głębce, stare schronisko na Hali Miziowej czy Zajazd Ondraszek w Bielsku-Białej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera