Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy. Dobra wiadomość dla miłośników nadwodnego wypoczynku. Kąpielisko na Paprocanach znowu otwarte

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Kąpielisko na Poprocanach znów otwiera się na miłośników nadwodnego wypoczynku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kąpielisko na Poprocanach znów otwiera się na miłośników nadwodnego wypoczynku.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Szelc
5 lipca br. informowaliśmy o sinicach w Jeziorze Paprocańskim. Są dobre wiadomości dla tych, którzy preferują spędzanie wolnego czasu nad wodą. Po tygodniu groźne bakterie ustąpiły - kąpielisko zostało ponownie otwarte. Prognozy pogodowe nie napawają jednak optymizmem.

Kąpielisko na terenie OW Paprocany znów otwarte.

Woda w Jeziorze Paprocańskim jest wolna od sinic. Taką informację podał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach. 8 lipca, 2021 roku, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przekazał jednostce zajmującej się Ośrodkiem Wypoczynkowym Paprocany pismo o wynikach badań wody i zgodę na ponowne otwarcie kąpieliska. To świetna wiadomość dla tych, którzy wolny czas uwielbiają spędzać nad wodą. Jest to szczególnie ważna informacja, ze względu na szalejące upały w województwie śląskim, jak i całym kraju.

Niestety, jest też druga strona medalu. Plażowicze mogą się nie nacieszyć warunkami sprzyjającymi plażowaniu. Według zapowiedzi meteorologów nadciągają burze i deszcz. Silne opady oraz wyładowania atmosferyczne mają nawiedzić Śląsk już w ten piątek, 9 lipca bieżącego roku. Zgodnie z ostrzeżeniami, mogą występować przez cały tydzień.

Nie przeocz

Sinice - czy jest się czego obawiać?

Sinice, inaczej cyjanobakterie. Nie wszystkie są toksyczne. Większość wręcz przeciwnie, ma pozytywny wpływ na środowisko, produkują wiele cennych związków, które mogą być wykorzystane w farmacji, medycynie, biotechnologii, niektóre spożywane są jako suplement diety. Większość gatunków sinic występuje w wodach słodkich.

Niektóre sinice mogą jednak wywołać niepożądane reakcje u ludzi. Objawami zatrucia są m.in. zawroty głowy, bóle mięśni, wysypka, swąd skóry, a nawet zapalenie spojówek.

Są jedną z najstarszych form życia na naszej planecie, świetnie się przystosowały, potrafią niszczyć konkurencję - inny plankton i przy okazji szkodzą ludziom. Toksyna, która jest groźna dla naszego układu pokarmowego, to nodularyna, metabolit wtórny produkowany przez gatunek Nodularia spumigena.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera