Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy. Mozaikowa Osada w Czułowie. Rewitalizacja przyfabrycznego osiedla. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Rewitalizacja Osady w Tychach-Czułowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rewitalizacja Osady w Tychach-Czułowie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MCK Tychy
Mozaiki i rośliny we własnoręcznie wykonanych donicach - to efekt warsztatów, jakie od czerwca 2022 r. prowadzone były w czułowskiej Osadzie przy fabryce papieru. A wszystko to było kolejnym punktem trwającej od kilku lat rewitalizacji tego osiedla.

Czułowska Osada to osiedle robotnicze, którego budowę rozpoczęto w rok po otwarciu książęcej fabryki papieru i celulozy. Budowanie trwało cztery lata - od 1898 do 1902 r. Powstało kilkanaście dwupiętrowych, ceglanych familoków i szkoła (wybudowano ją w 1902 r.).

Obecnie są to zasoby Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Tychach, a w 10 ceglanych budynkach Osady znajduje się 98 mieszkań socjalnych (dziesięć z nich mieści się we wspomnianej starej szkole z 1902 r.). W IV kwartale 2018 r. rozpoczęto ich modernizację i termomodernizację. Prace trwały ponad dwa lata i pochłonęły ok. 11 mln zł.

Od czerwca 2022 r. w Osadzie organizowane były cztery warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat. Zainaugurował je survival prowadzony przez Krzysztofa Lewickiego, instruktora, ekstremalnego podróżnika i naturalnego pedagoga ulicy.

Były też warsztaty stolarskie prowadzone przez instruktorów z Fundacji Bobrowe Żeremia. Ich efektem jest 12 donic, które stanęły przed wejściami do budynków. Są od początku do końca dziełem najmłodszych mieszkańców Osady.

W donicach, pod okiem Kingi Kaźmierczak, w ramach warsztatów ogrodniczych, posadzono rośliny i ozdobne trawy.

- Zajęcia z pasjonatką zielarstwa i ogrodnictwa pomogły dzieciom zrozumieć w jaki sposób dbać o rośliny i które zioła lub kwiaty warto mieć u siebie w domu - powiedziała Małgorzata Król, dyrektor MCK w Tychach.

Były jeszcze warsztaty ceramiczne pod kierunkiem Marty Piróg, a prace, które tam powstały wypełniły blendy okienne, czyli ślepe okna czy też płytkie wnęki. Są przepiękne.

Odnowiona zabytkowa Osada, która w tym roku ma dokładnie 120 lat, warta jest takiego samego zainteresowania, jak tyskie osiedle A.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera