Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy - to miasto trzeba odwiedzić! Dlaczego? Znajdziecie tu wiele atrakcji dla każdego! Zobaczcie najciekawsze propozycje

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Choć Tychy nie są największym ani najbardziej znanym miastem w województwie śląskim to na pewno warto je odwiedzić. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem historii, kultury, czy po prostu lubisz spędzać czas na łonie natury, Tychy z pewnością są miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź miejsca, które warto odwiedzić będąc w mieście!

Temperatury rosną, pogoda sprzyja coraz bardziej, wszystko powoli budzi się do życia. Coraz chętniej wybieramy się na weekendowe wycieczki po naszym regionie. Choć częściej wybieramy większe, popularne miasta do planów wycieczkowych warto wpisać również Tychy. To młode miasto, jednak oferuje ono wiele atrakcji - zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie bez względu na swoje hobby. Sprawdź atrakcje jakie oferuje miasto!

Tychy - historia w pigułce

Historia miasta rozpoczęła się podobnie do innych: powstały jako niewielka osada rolnicza w pobliżu średniowiecznego szlaku handlowego łączącego Oświęcim z Mikołowem. Pierwsze wzmianki w dokumentach przypadają na 1467 rok. W XVII wieku były jedną z najzamożniejszych wsi powiatu pszczyńskiego. Od 1629 roku funkcjonował tutaj Browar Książęcy, uprawiano chmiel i jęczmień, hodowano ryby, rozwijało się rzemiosło i przemysł. We wzniesionym w połowie XVII wieku przez Promnitzów pałacu działał samodzielny urząd leśny. W 1870 roku zbudowano pierwszą linię kolejową łączącą Tychy z Katowicami i Szopienicami.

W Tychach w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku rozpoczęło się pierwsze Powstanie Śląskie zakończone opanowaniem wsi przez powstańców. Podczas Plebiscytu większość mieszkańców opowiedziała się za przynależnością do Polski. Był to czas rozwoju miasta, zaczęło ono nabierać cech osady miejskiej. W okresie międzywojennym w ramach autonomicznego województwa śląskiego liczba ludności Tychów wzrosła do 11 tysięcy. W tym czasie powstały między innymi: szpital, remiza strażacka, poczta, szkoła, basen, kręgielnia oraz sieć sklepów i restauracji. 1 stycznia 1934 roku Tychy uzyskały prawa gminy miejskiej.

Działania wojenne 1939 roku nie spowodowały większych zniszczeń w Tychach. Początek powojennej historii miasta to 4 października 1950 roku, kiedy to Prezydium Rządu podjęło decyzję o budowie Nowych Tychów. Rok później - w 1951 roku miasto otrzymało prawa miejskie. Rozbudowa Tychów była efektem planów stworzenia zaplecza mieszkaniowego dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Tychy miały się stać pierwszym i największym miastem w systemie satelitów aglomeracji górnośląskiej.

Zobaczcie miasto okiem Travel Memories

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo