Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tychy: Trzymaj się, Cukierku! Najnowsza, dziesiąta część przygód psotnego kota Cukierka autorstwa Waldemara Cichonia ukaże się 28 lutego

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
"Trzymaj się, Cukierku!"  to książka, która powstała z opowiadań, jakie Waldemar Cichoń pisał  dla swojego syna Marcela
"Trzymaj się, Cukierku!" to książka, która powstała z opowiadań, jakie Waldemar Cichoń pisał dla swojego syna Marcela Jolanta Pierończyk
Tychy: "Trzymaj się, Cukierku!" to najnowsza, dziesiąta część przygód psotnego kota Cukierka autorstwa Waldemara Cichonia, którego pierwsza książka na rynku wydawniczym pojawiła się 10 lat temu, w 2011 roku. "Trzymaj się, Cukierku!" wyszło nakładem Wydawnictwa Żwakowskiego w Tychach. Premiera - w niedzielę, 28 lutego, o godz. 12 na profilu Facebookowym "Cukierku, ty łobuzie!"

Dziesięć części w dziesięć lat. Pierwsza książka o kocie Cukierku, pt. „Cukierku, ty łobuzie!” ukazała się w 2011 r., a od 2017 r. znajduje się na liście lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej dla klas I-III.

Jest to książka, która powstała z opowiadań, jakie Waldemar Cichoń pisał dla swojego syna Marcela, który wtedy miał około 7-8 lat i bardzo nie lubił czytać. Opowiadania, którego bohaterami byli on sam, jego kot Cukierek oraz rodzice miały go mobilizować do lektury. Po latach przyznał, że literackie życie swojej rodziny bardzo mu się podobało. Dziś ma 21 lat, nie mieszka już z rodzicami, toteż w dziesiątej części jest go już bardzo niewiele, prawie wcale. Tata i mama, którzy znani są dzieciom jako tata i mama Marcela, w dziesiątej części są już po prostą tatą i mamą.

Przyjacielem Cukierka w tej części jest przede wszystkim młodszy brat Marcela, Maciej, którego czytelnicy znają od drugiej części, a który dziś ma 10 lat. I jest kotka Tradycja, która w pewnym momencie stała się częścią rodziny i weszła też do literackiego jej życia.

Nie ma znaczenia, że synowie autora książki w prawdziwym życiu rosną, że główny bohater dawno nie jest dzieckiem - prawdziwym bohaterem jest kot . To on jest narratorem, to z jego punktu widzenia przedstawiana jest cała historia.

- Cukierek ma w tej chwili 13 lat, ale nic nie stracił ze swojej figlarności. Nadal jest w świetnej formie i inspiruje - mówi Waldemar Cichoń.

Pewnie nie bez znaczenia jest obecność 4-letniej kotki Tradycji, która jest wulkanem energii i szalonych pomysłów oraz źródłem różnych obserwacji.

Zobacz koniecznie

Bez niej nie byłoby np. pierwszego rozdziału dziesiątej części - pt. „ Karate kot” (współautorem tego opowiadania jest syn autora, Maciek).

- W naszym ogrodzie rzeczywiście zaczął się pojawiać rudy kot zalecający się do naszej Tradycji i Cukierkowi rzeczywiście się to nie podobało - mówi Waldemar Cichoń.

A żeby się dowiedzieć, jak ta niechęć i reakcja Cukierka zostały przetworzone literacko, trzeba zajrzeć do książki.

Z rodzinnego życia wzięte są tez pomysły na rozdziały „Wielka wojna o pudełko” czy „Zdrowy tryb życia”.

Ambicją autora jest bawić dzieci, ale i zainteresować ich rodziców, a nade wszystko nie nudzić. I cel osiąga.

Dużą wartością jest język nastawiony na wzbogacanie słownictwa czytelników. Do tego - przepiękna szata graficzna. Sama przyjemność trzymania takiej książki w rękach.

W ciągu 10 lat wszystkie części „Cukierka” sprzedały się w 400 tys. egzemplarzach.

W ciągu 2020 roku, prócz dziesiątej części, Waldemar Cichoń napisał też trzecią część opowiadań o psie Rico (teraz powstają ilustracje) oraz kolejną książkę po śląsku.
- Tym razem o bebokach,heksach i innych śląskich straszkach, bandurkach, skrzatach, które wypełniały moją dziecięcą wyobraźnię pod wpływem bajań mojej mamy i babci - mówi pisarz.

Ilustrował ją będzie Grzegorz Chudy, akwarelista z Nikiszowca.

Zaczynam też powieść dla młodzieży, coś w stylu Edmunda Niziurskiego, mojego ulubionego pisarza z nastoletniego okresu mojego życia, autor moich niezapomnianych lektur, jak „Sposób na Alcybiadesa” czy „Siódme wtajemniczenie”

- mówi Waldemar Cichoń.

Nie przeocz

Poza tym prowadzi w internecie spotkania ze swoimi czytelnikami. Wolałby kontakt na żywo, ale jednak jest coś za coś - podczas spotkań w sieci może pokazać dzieciom prawdziwego Cukierka i prawdziwą Tradycję.

Prapremiera dziesiątej części - pt. „Trzymaj się, Cukierku!” - już w tę niedzielę, 28 lutego, w samo południe. Wystarczy wejść na Facebookowy profil „Cukierku, ty łobuzie!”.

Warto też wiedzieć, że prócz książek o Cukierku są także audiobooki w interpretacji Janusza Zadury.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera