MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej 2020 odbędzie się od 25 lipca do 2 sierpnia

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Tydzień Kultury Beskidzkiej to okazja, by poznać folklor  z różnych stron świata i fajnie spędzić czas  w Wiśle czy Szczyrku
Tydzień Kultury Beskidzkiej to okazja, by poznać folklor z różnych stron świata i fajnie spędzić czas w Wiśle czy Szczyrku Łukasz Klimaniec
Tydzień Kultury Beskidzkiej 2020, największe święto folkloru, odbędzie się od 25 lipca do 2 sierpnia. Spotkania i koncerty zaplanowano przede wszystkim w internecie. Choć niewykluczone, że artystów uda się zobaczyć „na żywo” na beskidzkich estradach.

Najważniejsza informacja jest taka - 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej - największa impreza góralska w kraju - w tym roku odbędzie się. Mimo epidemii i problemów z nią związanych. Potrwa dziewięć dni - od 25 lipca do 2 sierpnia. Jednak z powodu zagrożenia koronawirusem spotkania zaplanowano głównie w internecie, ale nie tylko. Tegoroczny TKB odbędzie się pod hasłem „Trwajmy w tradycji”.

Jak informują przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przez dziewięć na profilu facebookowym TKB lub na kanale Youtube będzie można oglądać materiały filmowe, również transmitowane „na żywo”. Planowane są koncerty - nowe i archiwalne - oraz warsztaty, pokaz strojów, reportaże, gotowanie na polanie, wywiady z ludźmi TKB, ciekawostki ukazujące festiwalowe kulisy.

Musisz to wiedzieć

Swoje filmowe propozycje przygotowują zarówno poszczególne estrady we wszystkich miejscowościach TKB - w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Jabłonkowie, Ujsołach i Istebnej, jak i instytucja koordynująca całe przedsięwzięcie - Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Zaplanowano też spotkanie z laureatami Festiwalu Folkloru Górali Polskich z ostatnich lat i koncerty beskidzkich kapel, nagrane na beskidzkich szlakach.

Zobacz i zapamiętaj

Niektóre estrady, szczególnie w Wiśle, Szczyrku i Żywcu, dopuszczają możliwość zorganizowania wydarzeń TKB na swoich scenach. - Tak, są takie plany - potwierdza Lesław Werpachowski, dyrektor ROK w Bielsku-Białej, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB. Zaznacza, że to, co uda się się zrealizować, będzie jednak zależało nie tylko od organizatorów, ale i od sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń. - Nie wiemy, jakie one będą pod koniec lipca. Ze swej strony dołożymy wszelkich starań, by to wielkie święto tradycji i folkloru, jakim jest TKB, i w tym roku cieszyło serca mieszkańców i naszych gości - dodaje.

Już w kwietniu było wiadomo, że chęć przeprowadzenia TKB zadeklarowały dwie estrady - Wisła i Żywiec. - Dla Wisły TKB jest niezmiernie ważny. Chcielibyśmy, aby mimo trudnej sytuacji, na przełomie lipca i sierpnia folklor w Wiśle był obecny. Postaramy się ten czas zagospodarować tak, aby to święto folkloru zagościło w przestrzeni miasta. Planujemy organizację jarmarku rękodzielników, mniejszych występów oraz wystaw plenerowych. Być może uda się także zorganizować korowód zespołów folklorystycznych - mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Żywiec myśli o dwudniowym wydarzeniu na dziedzińcu Starego Zamku i na terenie parku, gdzie rozmieszone będą stoiska ludowych twórców. Mowa jest także o koncertach kapel oraz warsztatach rękodzieła i sztuki ludowej.

Sabina Bugaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku, wstępnie planuje, o ile będzie to możliwe, m.in. koncerty weekendowe w pięknych, górskich plenerach oraz na placu św. Jakuba, które dodatkowo będą transmitowane w internecie.

To jest zabawne

Sceny w Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu oraz w Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej skłaniają się w stronę działań internetowych. Katarzyna Sporek z ujsolskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zapowiada, że wysokie ognisko, które od lat zdobi TKB, zapłonie w tym roku, podczas internetowych, jednodniowych 42. Wawrzyńcowych Hud.

Organizatorzy 73. Gorolskigo Święta w czeskim Jabłonkowie poinformowali, że chociaż wydarzenie zostało odwołane, całkowicie nie zniknie. Przenosi się do sieci, gdzie będzie można zobaczyć m.in. retrospektywne reportaże.

51. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który jest zawsze stałym punktem programu TKB, też zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w internecie. Specjalna edycja obejmie konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów i mistrzów z uczniami. Nagrania konkursowych prezentacji, nadesłane przez uczestników, zostaną ocenione przez komisję. 2 sierpnia na profilu facebookowym TKB będzie można obejrzeć koncert laureatów. Na Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zgłosiło się 15 zespołów zagranicznych i 3 polskie, jednak wydarzenie zostało przeniesione na przyszły rok.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera