Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej czas zacząć. To już w ten weekend rozpoczyna się święto folkloru

Jacek Drost
Jacek Drost
Konferencja dotycząca 59. TKB odbyła się dzisiaj 27 lipca w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.
Konferencja dotycząca 59. TKB odbyła się dzisiaj 27 lipca w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.
Barwnym korowodem, który w sobotę 30 lipca przejdzie ulicami Wisły, rozpocznie się 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna z najstarszych i największych imprez folklorystycznych na świecie. Oj, będzie się działo!

– Kochani, w góralszczyźnie moż-na się zakochać na śmierć albo ją znienawidzić. Ale nie da się przejść koło góralszczyzny obojętnie. Górol, polski górol, kożdy wie jaki jest: zaradny, gospodarny, przywiązany mocno do wiary, do kultury, do ziemi, do łojcowizny. Ale tez przypino się górolowi łatke, że jest skory do bitki, wypitki, no i ciętego humoru, ale przede wszyćkim jest towarzyski, a nade wszystko gościnny. Lubi sie zabawić, zatańczyć, zaśpiewać. Cieszyć sie zyciem, ale tez cieszyć innych. To wszystko, kochani, uwidzicie, na 59. Tygodu Kultury Beskidzkiej – mówił dzisiaj 27 lipca podczas konferencji prasowej dotyczącej rozpoczynającego się TKB Andrzej Maciejowski, jeden z wieloletnich konferansjerów folklorystycznego święta.

W konferencji, która odbyła się w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, wzięli udział m.in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, radni wojewódzcy Ewa Żak, Agnieszka Biegun, Jan Kawulok i Stanisław Baczyński oraz przedstawiciele poszczególnych estrad, w tym m.in. burmistrz Wisły Tomasz Bujok, burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy i burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Podczas 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żyw-cu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie i 27. Festynu Istebniańskiego w Istebnej będzie można oglądać widowiska ukazujące nie tylko tańce i muzykę, ale też zwyczaje i obrzędy.

– Cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, kiedy to na TKB było nieco mniej zespołów, a wiele wydarzeń zostało przeniesionych do internetu, ponownie będzie to impreza z rozmachem – mówią pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, gdzie działa Biuro Organizacyjne TKB.

Najwięcej będzie zespołów folklorystycznych reprezentujących górali żywieckich, śląskich, babiogórskich. Będą też górale podhalańscy, biali, zagórzańscy, orawscy, czadeccy... i wiele innych. Można też wymienić Lachy: sądeckie, ale też limanowskie czy szczyrzyckie. Widzowie zobaczą również tradycje regionów położnych daleko od terenów górskich – będzie folklor rzeszowski, biłgorajski, podlaski.

W ramach 59. TKB zostaną przeprowadzone w Żywcu oba festiwalowe konkursy. Będą to 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia) oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (3–6 sierpnia).

Najdłuższą drogę na 59. TKB (i odbywający się w jego ramach 31. MSF) pokonają dwa zespoły: jeden z Afryki, a drugi z Ameryki Południowej – grupa z Kolumbii zaprezentuje m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, zaś wykonawcy z Republiki Zielonego Przylądka, tańcząc i grając na afrykańskich bębnach, wprowadzą widzów w tropikal-ne klimaty. Będą też bałkańskie akcenty, gdyż przyjadą zespoły z Macedonii Północnej i Serbii. Zgłosiły się ponadto grupy z Bułgarii, Chorwacji. Baskowie wykonają wymagające dużej zręczności tańce, w których pojawią się charakterystyczne popisy z kijami, pałąkami i mieczami. Węgrzy pokażą folklor krain i wiosek położnych w Kotlinie Panońskiej. Czesi zagrają na cymbałach. Słowacy zatańczą czardasza i karičkę. Na przyjazd zdecydowała się również grupa z Ukrainy. Zespół ukraiński zatańczy m.in. hopaka. Organizatorzy cieszą się, że mimo tak trudnej sytuacji w kraju, zdecydowali się na występy na TKB.

Podczas środowej konferencji burmistrz Żywca Antoni Szlagor dziękował władzom samorządowym województwa śląskiego, że finansowo mocno wspierają TKB. – To się przekłada na promocję województwa – podkreślał burmistrz Szlagor.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski zwracał z kolei uwagę, że TKB jest jednym z flagowych wydarzeń w regionie.
– Jak widać po zapowiedziach, będzie się działo. Myślę, że wszyscy jesteśmy spragnieni tych kontaktów, a więc gorąco zapraszam na TKB, bo kultura łączy, wzbudza pozytywne emocje, pobudza do refleksji, dodaje pozytywnej energii. Imprez i wydarzeń towarzyszących jest do wyboru, do koloru praktycznie w każdym mieście wchodzącym w skład TKB. Każdy znajdzie coś dla siebie, więc ja gorąco zapraszam na TKB – mówił marszałek Chełstowski.

Początek TKB już jutro o godz. 15.00 w Wiśle, gdzie ulicami miejscowości przejdzie barwny korowód zespołów.

Szczegółowy program 59. można znaleźć na naszym portalu pod adresem: www.dziennikzachodni.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera