Tydzień Kultury Beskidzkiej. Dzisiaj rozpoczyna się folklorystyczne święto. Przed nami 9 dni na góralską nutę

Jacek Drost
Jacek Drost
Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki festiwal folklorystyczny. Nie będzie taki, jak w poprzednich latach, ale także nie taki jak w ub. roku, kiedy to odbywał się prawie wyłącznie w internecie
Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki festiwal folklorystyczny. Nie będzie taki, jak w poprzednich latach, ale także nie taki jak w ub. roku, kiedy to odbywał się prawie wyłącznie w internecie Jacek Drost
Skoro mamy środek lata, a mamy, to czas zacząć jedną z największych i najstarszych imprez folklorystycznych w Europie - Tydzień Kultury Beskidzkiej. Trzy, dwa, jeden, zero... Start! TKB rozpocznie się barwnym korowodem, który dzisiaj 24 lipca o godz. 15.30 przemaszeruje przez centrum Wisły.

- Już po raz 58 od najbliższej soboty do 1 sierpnia w dziewięciu miejscach, w dwóch województwach, w Polsce i na Zaolziu będziemy świadkami wielkiego święta folkloru i tradycji - mówił na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się Tygodniowi Kultury Beskidzkiej Lesław Werpachowski, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Dodał, że epidemia spowodowała, iż tegoroczny festiwal będzie troszkę inny niż zazwyczaj, ale pełniejszy niż w roku ubiegłym, kiedy to odbywał się prawie wyłącznie w internecie. - W tym roku będziemy bardzo mocno w plenerze, na estradach Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej, Ujsół, Jabłonkowa i Bielska-Białe - podkreślił dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

Zobacz zdjęcia

Wielkie święto folkloru w Beskidach

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły.

To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, wspólnie pomuzykować, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.

Obecnie TKB to gigantyczne przedsięwzięcie, które w środku lata zawłaszcza Beskidami: Śląskim, Żywieckim Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim i ich okolicami. To pięć dużych estrad: Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, gdzie przez dziewięć kolejnych dni odbywają się kilkugodzinne koncerty. W tych miejscowościach organizowane są również krótkie koncerty na rynkach i uliczne korowody zespołów.

Pojedyncze koncerty odbywają się ponadto w innych miejscowościach - w Ujsołach, Istebnej, Bielsku-Białej. Wybrane zespoły uczestniczące w TKB koncertują również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość Gorolskigo Święta w Jabłonkowie na Zaolziu.

Podczas TKB występuje zwykle blisko sto zespołów, kilkanaście to grupy zagraniczne, z całego świata (w tym roku zagranicznych zespołów nie będzie - Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne co roku odbywające się w ramach TKB w Wiśle zostały przełożone na następny rok ze względu na panującą sytuację epidemiczną).

Do tego kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści. Koncerty ogląda wielotysięczna widownia. Prezentowane są wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego, fotograficzne itp. Organizatorzy przygotowują targi i jarmarki sztuki ludowej, trwają warsztaty i konkursy. Można powiedzieć, że cały region ożywa na czas tego barwnego folklorystycznego spotkania.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to coś więcej niż impreza, to również wspólnota ludzi, którzy interesują się dawną kulturą ludową. Przygotowania do występów trwają bardzo długo… Jedni tańczą albo śpiewają, drudzy uczą się grać na instrumentach. Są osoby odpowiedzialne za stroje, a jeszcze inne za pomysł na kolejne widowisko, co wymaga nieustannego pogłębiania wiedzy etnograficznej.

Program tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest inny niż zwykle. Festiwal zacznie się nieco wcześniej - potrwa dziewięć dni, od 24 lipca do 1 sierpnia, ale na niektórych estradach wieczorne koncerty nie będą odbywać się codziennie.

- Do udziału w TKB zgłosiło się ponad 70 polskich zespołów, w tym 27 zdecydowało się uczestniczyć w Festiwalu Folkloru Górali Polskich organizowanego w ramach TKB.

Góralskie klimaty pod Grojcem w Żywcu

- Festiwal Folkloru Górali Polskich będzie się odbywał w amfiteatrze pod Grojcem - podkreślił burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

W amfiteatrze Pod Grojcem przed jurorami swoje programy zaprezentuje 27 zespołów. Widzowie zobaczą widowiska ukazujące dawne obrzędy i tradycje, takie jak zabawy ostatkowe kobiet w karczmie, stawianie mojki, Zielone Świątki czy wesela.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sztuki łączna pula nagród FFGP wynosi aż 100 tysięcy złotych. Laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Żywieckich Serc poznamy podczas emocjonującego koncertu, który rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 18.00 w amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu.

A to jeszcze nie koniec atrakcji, bo na zakończenie tego dnia planowane jest jeszcze jedno wydarzenie - kapele Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego połączą swoje siły w projekcie pt. „Muzyka gór”. Wraz z młodymi muzykami z kapeli 9Siył wystąpi wieloletni juror Festiwalu Folkloru Górali Polskich - Stanisław Michałczak.

Jak zapowiada Przemysław Ficek, muzyk ze Składu Niearchaicznego: -Artyści starszego i młodszego pokolenia - od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków - poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry na dudach żywieckich, gajdach beskidzkich, podhalańskiej kozie, a także instrumentach pasterskich, złóbcokach, skrzypcach i basach ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach - mówi Przemysław Ficek.

Dzień wcześniej 31 lipca o godz. 18.00 w amfiteatrze rozpocznie się koncert pt. „Górale patriotycznie”. Zaprasza na niego Władysław Motyka, honorowy prezes Związku Pod-halan. Góralscy muzykanci i śpiewacy wystąpią w repertuarze pieśni ludowych, wojskowych i popularnych z okresu 1914-1922. Podczas koncertu zaśpiewają m.in. członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie, a gośćmi specjalnymi będą Chór Ludowy Fundacji Braci Golec, podopieczni Fundacji oraz Golec uOrkiestra. Koncert został zorganizowany w ramach trwającego Roku Górali w Województwie Śląskim.

W kategoriach kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami organizatorzy odnotowali natomiast imponującą liczbę zgłoszeń do Festiwalu Folkloru Górali Polskich (około 170). Prezentacje te będzie można oglądać z kolei na żywieckim Rynku.

- Zadbamy także o zdrowie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na żywieckim rynku turyści i mieszkańcy będą się mogli zaszczepić przeciwko koronawirusowi - powiedział burmistrz Antoni Szlagor.

Wisła zaprasza na muzykowanie

Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, szefowa Wiślańskiego Centrum Kultury, stwierdziła, że przez dziewięć dni trwania TBK w miejscowości cały czas będzie się coś działo. Wszyst-ko rozpocznie się sobotnim (24 lipca, godz. 15.30) korowodem zespołów, który przejdzie ulicami miejscowości.

- Korowód w tym roku będzie krótszy, ale nie mniej kolorowy i wesoły. Wszystkich zapraszam na inaugurację - powiedziała Katarzyna Czyż-Kazimierczak.

Koncertów zespołów polskich będzie można posłuchać w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny codziennie od godziny 17.00. Kapele będą muzykował także na placu Bogumiła Hoffa codziennie od 25 lipca od godz. 11.00.

W Szczyrku muzyka zabrzmi także na szlakach

Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Promocji i Informacji w Szczyrku podkreśliła, że na czas trwania TKB przygotowali mnóstwo atrakcji dla turystów, począwszy m.in. od koncertów, poprzez korowód (25 lipca, godz. 12.30), wystawę, warsztaty snycerki, rzeźbiarstwa i ceramiki, a skończywszy na graniu przez kapele góralskie na beskidzkich szlakach w ramach akcji „Nuta idzie po Beskidzie”.

- Zespół Klimczok będzie koncertował na Skrzycznem, a na Hali Skrzyczeńskiej zagra z kolei kapela Antoniego Gluzy - poinformowała Sabina Bugaj.

Koncertów zespołów i kapel uczestniczących w TKB będzie można posłuchać na placu św. Jakuba w dniach 24-25 lipca oraz 31 lipca i 1 sierpnia. Początek o godz. 18.00.

Nie przeocz

Ujsoły, Jabłonków, Istebna, Bielsko-Biała także grają

Nie zabraknie w tym roku wawrzyńcowej hudy - wysokiego ogniska rozpalanego w Ujsołach - podczas imprezy o tej samej nazwie (31 lipca - 1 sierpnia). Będzie Festyn Istebniański (24 - 25 lipca) z prezentacją bogatych tradycji Trójwsi Beskidzkiej.

Będzie i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska) z Kawiarenką Pod Pegazem w Domu PZKO i koncertami - głównie lokalnych zespołów - w Lasku Miejskim (31 lipca - 1 sierpnia).

W tym roku Gorolski Święto zostało dedykowane pamięci zmarłego w kwietniu tego roku Leszka Miłoszewskiego, wieloletniego dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i jak czytamy na plakacie: „wielkiego przyjaciela Gorolskigo Święta i długoletniego przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego TKB”.

Również w Bielsku-Białej wystąpią zespoły folklorystyczne. Będzie można je podziwiać 1 sierpnia na bielskim Rynku.

Koncerty folkowe

Oferta koncertów TKB została urozmaicona m.in. o brzmienia, które chociaż sięgają do tradycji, znacząco od niej odbiegają. W Szczyrku zagra Gooral słynący z łączenia muzyki elektronicznej, drum and bassu i dubstepu z muzyką góralską (31 lipca). Występ ten będzie zapowiedzią planowanego w przyszłości Beskid Folk Fesivalu.

Żywiecka publiczność może wybrać się na koncert pt. „Od folkloru do folku” (30 lipca, godz. 18.00), podczas którego wystąpią kapele: Hanka i Dudy, Tygiel, PoPieronie, Wiklinowa oraz zespół Bree. Natomiast w koncercie „Folkowe klimaty” w Oświęcimiu swój udział zapowiedziały zespoły Dikanda oraz Vołosi. Na estradzie Makowianka w Makowie Podhalańskim zagrają z kolei zespoły Tryptyk i PotOCK.

W programie TKB, oprócz koncertów kapel, są także jarmarki, warsztaty, wystawy, pokaz strojów ludowych, degustacja potraw regionalnych.

Na przykład w Wiśle odbędą się m.in. „Artystyczny jarmark rękodzieła”, sobotnie potańcówki góralskie czy sesja popularnonaukowa pt. „Dzieci siedmiu dolin - rzecz o wiślańskim góralu”. W Szczyrku wycieczki w góry z góralem gawędziarzem. Żywiec zaprasza na Targi Sztuki Ludowej, warsztaty i wystawy. W Makowie Podhalańskim planowane są takie wydarzenia, jak pokaz strojów makowskich czy szkółka muzykowania ludowego, a w Oświęcimiu wystawa fotografii TKB i koncert „Sami swoi”. A to jeszcze nie wszystko… Warto po postu wczytywać się w szczegóły na afiszach, dostępne również na stronie www.tkb.art.pl, a w trakcie Tygodnia sięgnąć po festiwalową gazetkę, gdyż atrakcji jest jeszcze więcej.

Wszystkich tych, którzy ze względu na pandemię wolą zostać w domu, organizatorzy zapraszają do oglądania transmisji koncertów z żywieckiego Amfiteatru pod Grojcem na stronie internetowej www.tkb.art.pl, z Jabłonkowa na gorolskiswieto.cz oraz z kilku innych wydarzeń na Facebooku.

Musisz to wiedzieć

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Doro
"w Jabłonkowie na Zaolziu (Republika Czeska)" na Śląsku, basta!
p
pytok
Oświęcim ??????????
p
pytok
Co "górale" w Zywcu maja wspólnego z Góralami z Beskidu Slaskiego(sic) ?

Znowu zacieranie granic, historii, naszej tozsamosci.

Chyba ze chodzi o (licznych) potomków imigrantów z Malopolski (w Wisle, Ustroniu, Szczyrku, Cieszynie) - ale to nie autochtoni.
Dodaj ogłoszenie