Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa i zachwyca publiczność,...

  Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa i zachwyca publiczność, czeka nas jeszcze sporo ZDJĘCIA

  AJD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa w najlepsze
  1/20
  przejdź do galerii

  Tydzień Kultury Beskidzkiej trwa w najlepsze ©UM Wisła

  Tydzień Kultury Beskidzkiej jest już na półmetku. Festiwal w tym roku już niejednokrotnie zachwycił publiczność w Wiśle, czy Żywcu, a w nadchodzących dniach czeka nas jeszcze mnóstwo atrakcji. Już w piątek w Jabłonkowie zaczyna się słynny “Gorol”, impreza towarzysząca TKB.
  Już po raz 55. Beskidy wypełniły się najlepszymi światowymi zespołami folklorystycznymi. Do Wisły, Żywca, Szczyrku, czy Istebnej przyjechało około czterech tysięcy tancerzy, muzyków i śpiewaków. To członkowie ponad dziewięćdziesięciu zespołów folklorystycznych – polskich, przede wszystkim góralskich, i zagranicznych – a także kapel i grup śpiewaczych z całego świata.
  Prawdziwą furorę, jak zresztą co roku, robią zespoły regionalne z różnych stron świata.

  - Jestem zachwycona tymi kolorami i niezwykłym bogactwem strojów regionalnych. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas zespoły z Indii i Japonii, ale nasze zespoły góralskie też są piękne - mówiła po korowodzie inaugurującym TKP Małgorzata Świtała z Katowic, która na imprezę przyjechała z całą rodziną.

  - Na pewno wrócimy jeszcze na weekend zamykający imprezę, mam zresztą nadzieję, że za rok znów przyjedziemy do Wisły - mówiła.
  W Wiśle w ramach imprez towarzyszących przygotowano m.in. warsztaty tańca i śpiewu góralskiego ( 3 sierpnia o godz. 14 na placu Hoffa), warsztaty heklowania, bibułkarstwa, pisania ikon, wikliniarstwa, upcyklingu (pl. B. Hoffa), a także Bal Góralski, który odbędzie się 4 sierpnia po konciercie w wiślańskim amfiteatrze w Parku Kopczyńskiego. Jeszcze dzisiaj w miejskiej bibliotece przy wiślańskim rynku odbędzie się spotkanie z Jarosławem jot-Drużyckim, autorem wydanej w roku ubiegłym książki „Nie tylko Gorolski – więcej niż Święto”, wzbogacone o wernisaż wystawy fotograficznej “Rynce z Gorola” Beaty Tyrny.

  To właśnie Wisła w tym roku jest wypełniona niezwykłymi koncertami i wydarzeniami. Na widzach, którzy odwiedzili Tydzień Kultury Beskidzkiej ogromne wrażenie zrobił japoński zespół Klub Taiko z Takatsuki. Występ bębniarzy, ubarwiony grą na tradycyjnych instrumentach z Kraju Kwitnącej Wiśni został nagrodzony przez publikę długą owacją na stojąco.

  Tegoroczny program Tygodnia Kultury Beskidzkiej wzbogacił już 24. Festyn Istebniański w Istebnej, który odbył się w miniony weekend, a na gości czekają jeszcze dwie imprezy towarzyszące: 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3–5 sierpnia w Lasku Miejskim) oraz 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4–5 sierpnia). Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 5 sierpnia.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo