Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Główne uroczystości na Śląsku będą w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Katowicach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach Lucyna Nenow / Polska Press
Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Rozpoczął się w poniedziałek, 18 stycznia i potrwa do poniedziałku, 25 stycznia. Odbywa się pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Centralne uroczystości w Polsce odbyły się 23 stycznia w rzymskokatolickiej archikatedrze w Łodzi, natomiast na Śląsku odbędą się one w niedzielę, 24 stycznia w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Katowicach.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2021. Centralne uroczystości w Łodzi

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję, jest cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku, między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, podkreśla, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, Dzień Judaizmu (był obchodzony 17 stycznia) i Dzień Islamu (będzie obchodzony 26 stycznia) przeżywane w Kościele katolickim są wyzwaniem do pogłębienia życia duchowego i modlitewnego.

- Im bliżej Boga jest każdy z nas - wyznawców różnych religii, tym bliżej jesteśmy swoich braci - mówi abp Wiktor Skworc.

Bp Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach, zwraca uwagę, że ze względu na pandemię COVID-19 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2021 roku wygląda inaczej niż w latach ubiegłych. Proboszczowie i duchowni muszą przestrzegać liczby wiernych w kościołach. Jednak nie zabraknie tego, co najważniejsze: wspólnej modlitwy chrześcijan i rozważania Słowa Bożego przez duchownych i wiernych różnych Kościołów.

- Poprzez wspólną modlitwę, chcemy pokazać, że mimo wielu różnic i podziałów potrafimy się spotkać, żeby prosić o mądrość, rozwagę, pokój i pojednanie, o nową nadzieję, o zdrowie i wyjście z ciemnego tunelu, w który wpadł cały świat - mówi bp Marian Niemiec. - Hasło biblijne brzmi: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. I o ten obfity owoc chodzi. Owoc tolerancji i akceptacji, zrozumienia, chęci lepszego poznania się, wsparcia i pomocy w potrzebie. Chodzi o miłość, jakiej uczył Jezus. Jest w niej miejsce na przyjmowanie wszystkich, akceptację człowieka takiego, jakim jest - z jego słabościami, upadkami, smutkami i radościami. Miłość podnosi, przytula, przebacza. Miłość nie odrzuca, nie depcze godności, nie wywyższa się - podkreśla luterański duchowny.

Nabożeństwa i msze w Częstochowie oraz w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Katowicach

Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowane zostały we wspólnocie Grandchamp w Szwajcarii. A nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 odbyło się w sobotę, 23 stycznia, o godz. 18.00, w rzymskokatolickiej archikatedrze w Łodzi. Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Natomiast główne uroczystości na Śląsku zaplanowano na 24 stycznia, na godz. 17.00, w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Wezmą w nim udział duchowni i pastorzy Kościołów śląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele (również biskupi) Kościoła rzymskokatolickiego. Słowo Boże wygłosi abp Abel z Kościoła prawosławnego, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Dwa nabożeństwa zostały również odprawione w kościołach w Częstochowie:

  • 20 stycznia, o godz. 17.30, w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego; kazanie wygłosił bp Marian Niemiec, proboszcz parafii luterańskiej w Katowicach, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej
  • 22 stycznia, o godz. 18.00, w kościele rzymskokatolickim pw. św. Józefa; mszy św. o jedność chrześcijan przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Warto podkreślić, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odzwierciedla stan ekumenii w danym regionie. Bp Marian Niemiec zwraca uwagę, że jest podsumowaniem działalności i stosunków ekumenicznych, jak również nabraniem nowych sił, energii do dalszych działań.

- Modlimy się razem i modlimy się jedni za drugich - mówi bp Niemiec. - Być może czas imponującego ekumenicznego przełomu się skończył i teraz należy wykorzystać powstałą bazę normalizacji. Śląsk ma wszelkie podstawy, by rozbudzonego ducha ekumenicznego i wypracowanych ustaleń nie gasić i nie zapominać, ale w ich mocy i treści kształtować nową, lepszą rzeczywistość. Kościoły mają dobre podstawy by budować pojednaną różnorodność i jednym głosem stawać w obronie życia, godności człowieka i chrześcijańskiej wiary - kończy.

Ofiary zebrane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 będą przekazane na sprzęt medyczny dla ratowania życia. Wpłaty można dokonywać na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem „Ofiary z TMoJCh 2021”).

Bądź na bieżąco i obserwuj

Trwa sezon na arbuzy. Jak wybrać najlepszego?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
EaDo

Lata już się modlą i co? Efektów nie ma i nie będzie ...

F
Francek z Kosciuszki

Jak to co mo byc ..obrazliwe cynzor zamazou - pisza porzondnie: wyznawcy Judaizmu (niy powie zodyn Polok-katolik) - zamiasz: Zydek

F
Francek z Kosciuszki

Skworc powiedziou co wiedziou.

Jak dugo katolicy bydom traktowac inne religie, jak cos gorszego (gupie [orbaźliwe],Luterany, co rozbjyli jednosc ..) bydzie to, co pedziou arcypastuch loniym wody).

Dodaj ogłoszenie