Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko w Katowicach przeszczepy komórek macierzystych u chorych na SM

Agata Pustułka
Arkadiusz Gola
W Polsce na SM choruje ok. 60 tys. osób. W województwie śląskim ponad 4,5 tys. Nie wszyscy chorzy mogą liczyć na właściwą terapię.

W Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stosuje się nowatorską metodę leczenia chorych na stwardnienie rozsiane - przeszczepy macierzystych komórek krwiotwórczych.Pobiera się je od samych pacjentów.

To niekiedy bardzo żmudna praca, bo potrzebne do przeszczepu komórki trzeba wręcz "ciułać", wykonując szereg pobrań, gdyż chorzy na stwardnienie rozsiane nie mają ich zbyt wiele. Rekordzista z katowickiej kliniki miał uzbieranych aż 30 pojemniczków, by z nich uzyskać odpowiednią do przeszczepu porcję. W sumie hematolodzy z Katowic pomogli już 12 chorym na SM, a dwóch kolejnych czeka na zabieg.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prof. Zembala: Po tym przeszczepie śpiewaliśmy "Glory, glory, alleluja"

- Dzięki transplantacji możliwe jest zatrzymanie postępu choroby, a nawet cofnięcie objawów SM - wyjaśnia prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Kliniki i Katedry Hematologii i Transplantacji Szpiku.

Przeszczep komórek u chorych na SM jest zarezerwowany dla sytuacji, w których choroba rozwija się szybko, agresywnie. Nie jest brane pod uwagę kryterium wieku. O zakwalifikowaniu do leczenia decyduje zespół złożony z hematologów i neurologów. Sam zabieg obarczony jest dużym ryzykiem, dlatego tym bardziej należy podkreślić fakt, że wszystkie transplantacje w katowickiej klinice zakończyły się sukcesem!

CZYTAJ TAKŻE:
Zbigniew Religa - Profesor od serca

- Bardzo ważne jest, by w odpowiednim momencie zakwalifikować chorego do transplantacji tj. wtedy, gdy choroba nie poczyni nieodwracalnych zmian. Tu apel do neurologów, by w stosowanej terapii u swoich pacjentów wzięli pod uwagę przeszczep - dodaje prof. Kyrcz-Krzemień.
Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Bardzo często rozwija się agresywnie, uniemożliwiając chorym normalne funkcjonowanie w rodzinie, społeczeństwie. Chory ma zaburzenia mowy, niedowłady rąk, problemy z chodzeniem związane m.in. z zaburzeniami równowagi. Niepełnosprawność cały czas postępuje.
Polska znajduje się na jednym z dalszych miejsc w Europie jeśli chodzi o dostęp chorych na SM do właściwej i skuteczenej terapii. Od stycznia tego roku pacjenci mają szansę skorzystania z leczenia specyfikami nowej generacji, ale zakwalifikowanie do programu wymaga spełnienia wielu rygorystycznych warunków. Specjaliści zgodnie twierdzą, że pięcioletni okres udziału w programie jest zbyt krótki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!