Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tymczasowy terminal pasażerski T na lotnisku w Pyrzowicach będzie działał od 13 lipca. B jest w remoncie, T pomoże utrzymać reżim sanitarny

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Tymczasowy terminal T w Pyrzowicach powstał w lipcu 2020.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tymczasowy terminal T w Pyrzowicach powstał w lipcu 2020.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Adamczyk/GTL
Lotnisko w Pyrzowicach ma teraz pięć terminali. Serio. Ale jeden jest tymczasowy, to terminal T, a jeden w remoncie i nieczynny. Terminal wylotowy T stanął w lipcu w miejscu starego terminala cargo. Powstał, by zapewnić lotnisku przepustowość, a pasażerom bezpieczeństwo sanitarne w wakacje w czasach pandemii. Terminal B (loty do strefy Schengen) wciąż jest w przebudowie.

W poniedziałek 13 lipca 2020 na lotnisku w Pyrzowicach do użytku operacyjnego oddany zostanie dodatkowy terminal pasażerski, który nosi oznaczenie T.

Jest skromny, prosty, wręcz siermiężny. Ale musiał powstać, bo terminal B - obsługujący ruch wewnątrz strefy Schengen jest w remoncie, a tymczasem po pandemii wrócił wakacyjny szczyt, oczywiście nie tak tłoczny, jak rok temu. Ale pasażerowie nie pomieścili by się w terminalu A, a poza tym - trudno byłoby zachować reżim sanitarny.

Oto zdjęcia terminalu B w przebudowie

Nowa szklana elewacja jest już gotowa. W miejscu, skąd zrobione jest zdjęcie, budynek kończył się wcześniej. Na dole są już trawelatory przygotowane do montażuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Remont terminala B na lotnisku w Pyrzowicach. Jest nowa elew...

Gdzie jest terminal T w Pyrzowicach?

Na potrzeby terminalu pasażerskiego T zaadaptowany został tzw. stary terminal cargo. Obiekt zlokalizowany jest zaraz przy wjeździe na główny parking pyrzowickiego lotniska, 100 metrów przed terminalem pasażerskim A, niedaleko hotelu Moxy.
Plany stworzenie dodatkowego terminalu pasażerskiego powstały równolegle z projektem rozbudowy terminalu pasażerskiego B.

- Pierwotnym celem stworzenia terminalu T było zabezpieczenie odpowiedniej przepustowości infrastruktury terminalowej w sytuacji planowanego zamknięcia rozbudowywanego terminalu pasażerskiego B i prognozowanego wzrostu ruchu. Z powodu pandemii koronawirusa cel uruchomienie terminalu pasażerskiego T uległ weryfikacji, ale jest on równie istotny, co ten początkowy. Obecnie uruchomienie obiektu pozwoli na łatwiejsze utrzymanie dyscypliny sanitarnej, w tym zapewnienie odpowiedniego dystansu fizycznego pomiędzy podróżnymi, który jest wymagany w ramach nowych zasad bezpieczeństwa zapobiegających rozprzestrzenianiu koronawirusa - wyjaśniają przedstawiciele lotniska

Terminal pasażerski T, podobnie jak działający terminal A, będzie pełnił funkcje wylotowe. W nowym obiekcie obsługiwane będą niektóre rejsy odlotowe i tylko do krajów strefy Schengen. Jego ogólna powierzchnia wynosi 1805 metrów kwadratowych. Wyposażony został w cztery stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, cztery linie kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz dwie linie kontroli bezpieczeństwa bagaży rejestrowanych wraz z taśmociągiem.

W hali odlotów o powierzchni 760 metrów kwadratowych znajdują się cztery bramki do boardingu pasażerów. Ze względu na fakt, że obiekt nie styka się z płytą postojową, pasażerowie pod statek powietrzny będą transportowani autobusami płytowymi.

W budynku zlokalizowane są dwa węzły sanitarne – jeden w holu wejściowym, drugi w hali odlotów. Obydwa dysponują osobną toaletą dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w hali odlotów znajduje się pokój opieki nad dzieckiem.

Zobacz koniecznie

Ruch lotniczy w Pyrzowicach, lato 2020

Pasażerski ruch lotniczy, po trwającym ponad 90 dni zakazie lotów, który został wprowadzony ze względu ma pandemię koronawirusa, powoli się odbudowuje.

Pyrzowice, parking i terminal. Rok 1994. W miejscu, gdzie stoi MiG, dziś jest termonal

Pyrzowice w latach 90. Tak wyglądało nasze lotnisko. Mały te...

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie lotami, w tym czarterowymi. Ruch jest oczywiście zdecydowanie mniejszy w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, ponieważ lotnictwo komunikacyjne, zaledwie trzy tygodnie temu, rozpoczęło wychodzenie z największego w swojej ponad 100-letniej historii kryzysu. W nowej sytuacji dla branży, a bez wątpienia jest nią pandemia koronawirusa, ochrona zdrowia pasażerów jest naszym priorytetem. Dlatego oddanie do użytku terminalu pasażerskiego T - w kontekście powoli wzrastającego ruchu i wyłączonego z użytkowania ze względu na rozbudowę terminalu B - pozwoli na łatwiejsze zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla podróżnych wylatujących z Pyrzowic. Od 13 lipca ruch wylotowy obsługiwać będziemy równolegle w terminalu pasażerskim A oraz T – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Terminal pasażerski T jest przystosowany do obsługi podróżnych zgodnie z nowymi zasadami reżimu sanitarnego, podobnie jak i użytkowane aktualnie terminale A i C. Do wnętrza obiektu będą mogli wchodzić tylko pasażerowie i pracownicy lotniska. Każda osoba wchodząca do terminalu T będzie miała bezdotykowo mierzoną temperaturę ciała. Wszyscy przebywający wewnątrz terminalu muszą obowiązkowo nosić maseczki oraz utrzymywać dystans fizyczny minimum 1,5 metra. O tych regułach przypominają stosowne ikonografiki oraz komunikaty głosowe. Ponadto stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i bramki do boardingu zostały wyposażone w przeźroczyste ścianki, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych.

Pasażerski ruch lotniczy w Katowice Airport, po trwającej trzy miesiące przerwie, został przywrócony 17 czerwca 2020.
Pierwszym przewoźnikiem, który wznowił loty z Pyrzowic był Wizz Air.
Irlandzki Ryanair proces odbudowy swojej siatki połączeń z Pyrzowic zaczął 1 lipca 2020.
2 lipca wyleciał pierwszy czarter z klientami biur podróży.

Aktualnie touroperatorzy latają z Pyrzowic do:

  • Grecji,
  • Bułgarii,
  • Chorwacji,
  • Hiszpanii,
  • Albanii
  • na Cypr.

Polskie Linie Lotnicze LOT, w piątek 3 lipca 2020 roku, zainaugurowały regularne, wakacyjne połączenie z Katowice Airport do Chanii na Krecie. To jedna z grona dziesięciu nowych tras, które w ramach projektu „Lot Na Wakacje”, narodowy przewoźnik oferuje z wylotem z Pyrzowic.

Pozostałe kierunki to: Burgas, Heraklion, Kos, Majorka, Rodos, Saloniki, Split, Tirana i Zakintos. PLL LOT planuje również, 15 lipca 2020 roku, reaktywować krajowe połączenie pomiędzy Pyrzowicami a Warszawą. Ponadto 1 września br. niemiecka Lufthansa powróci do obsługi trasy z Katowice Airport do Frankfurtu, a pod koniec października br. do Monachium.

W 2019 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych.

Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku. Pomimo pandemii koronawirusa, zgodnie z harmonogramem, trwa w Pyrzowicach rozbudowa terminalu pasażerskiego B. Z tego powodu obiekt jest wyłączony z użytkowania. Pierwsi pasażerowie ze zmodernizowanego i powiększonego terminalu B skorzystają w II kwartale 2021 roku.

Musisz to wiedzieć

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera