MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyski basen do zamknięcia, jego dach grozi zawaleniem

Redakcja
Jedyna powszechnie dostępna pływalnia w mieście zostanie zamknięta na trzy miesiące. Powodem jest bardzo zły stan konstrukcji nośnej dachu, a to grozi jego zawaleniem.

Osiem lat temu basen przy ul. Edukacji 9 został zmodernizowany i rozbudowany. Powstały wówczas dwie nowe niecki, sauna, jacuzzi i zjeżdżalnia. Pływalnia cieszy się wśród tyszan ogromną popularnością. Codziennie korzysta z niej średnio 700 osób. Teraz, gdy rozpocznie się remont, przez kilka miesięcy dostępne będą tylko gabinet odnowy biologicznej, pokoje gościnne i brodzik dziecięcy.

- Od wielu lat codziennie pływam na tym basenie - mówi Barbara Romanowska, mieszkanka Tychów. - Mam problemy z sercem i lekarz zalecił mi ruch. Gdy pływalnia zostanie zamknięta, będzie to dla mnie kłopot, bo w Tychach nie ma takiego drugiego obiektu.

Wadliwa okazała się konstrukcja dachu przykrywającego dobudowaną część budynku. Poszycie przepuszcza wodę dostającą się z zewnątrz, przez co zamaka drewniana konstrukcja nośna.

- Już rok po oddaniu pływalni do użytku można było zauważyć usterki - przyznaje Henryk Karchut, inspektor nadzoru budowlanego. - Nieścisłości w wykonaniu doprowadziły do tego, że drewno zaczęła penetrować wilgoć. Teraz na konstrukcji dachu widać zacieki wodne.

Dach pływalni ma 2 tys. metrów kw. powierzchni. Każdego roku przeprowadzane były dwie kontrole stanu konstrukcji. Ostatnia wykazała, że konstrukcja nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, co grozi jej zawaleniem. Urząd Miasta w Tychach został zobowiązany do naprawienia wadliwej części zadaszenia na własny koszt. Ogłoszono przetarg, który zakończył się w tym tygodniu. Wygrała go firma Wojtur z Gliwic.

Tyskich podatników naprawa nieudanej budowy kosztować będzie 373 tys. 800 zł.

Oficjalna data rozpoczęcia robót wyznaczona została na 30 marca. Jednak basen wyłączony zostanie z użytku publicznego już 26 marca, bo zaczynają się wtedy zawody sportowe trwające dwa dni.

Remont polegać będzie na zdemontowaniu i wymianie elementów konstrukcji. Właściwie cały dach w rozbudowanej osiem lat temu części budynku zostanie położony od nowa. Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego wyznaczył ostateczną datę zakończenia prac i oddania obiektu Miejskiemu Ośrodkowi Rekreacji i Sportu na 30 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni