MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyski Festiwal Słowa Logos Fest w Tychach. Edycja: Tuwim. Koncerty, widowisko, spektakl

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Tyski Festiwal Słowa Logos Fest zaplanowany jest na 25-28 maja. To dziesiąta edycja. Poświęcona twórczości Juliana Tuwima. W programie: widowisko literackie, koncerty, spektakl. Z udziałem takich artystów jak Olga Bończyk, Dorota Miśkiewicz, Iwona Loranc czy Jacek Poniedzielski.

Tyski Festiwal Słowa Logos Fest zainicjowany przez Pawła Drzewieckiego, dyrektora Teatru Małego w Tychach, ma na celu dbałość o kulturę języka, prezentowanie najszlachetniejszych i najwartościowszych strof, by dać nimi odpór wszechogarniającej kulturze obrazu, ale także degradacji słowa pisanego i mówionego.

X Tyski festiwal Słowa Logos Fest: Wokół Tuwima

Każda edycja zbudowana jest na twórczości wybitnych współczesnych autorów, poetów piosenki: Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego... W 2023 roku przyszła kolej na Juliana Tuwima, współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”.

Tyski Festiwal Słowa to także wybitni wykonawcy, jak Ewa Błaszczyk, Magda Umer, Edyta Geppert, Olga Bończyk, Grażyna Łobaszewska, Bronisław Wrocławski, Katarzyna Herman, Kamilla Baar i wielu, wielu innych znakomitości polskiej sceny.

X Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: Bończyk, Miśkiewicz, Poniedzielski...

Dziesiąta edycja będzie czasem „wielkich powrotów” . Zdecydowałem się zaprosić do udziału w niej artystów, którzy mają największy wkład w twórczy rozwój Tyskiego Festiwalu Słowa

- mówi Paweł Drzewiecki.

Będą to m.in. Olga Bończyk, Dorota Miśkiewicz, Iwona Loranc i Andrzej Poniedzielski, ale będą i „tacy, którzy pojawią się na naszym festiwalu po raz pierwszy - aktorzy stołecznego Teatru Capitol, czy Janusz Radek, którego koncert z piosenkami Ewy Demarczyk, wprowadzi publiczność nie tylko w świat poezji tegorocznego patrona festiwalu -Juliana Tuwima, ale także w twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wiesława Dymnego czy Williama Szekspira”, zapowiada dyrektor Teatru Małego.

Tyski festiwal Słowa Logos Fest: Serwus Madonna

Wszystko zacznie się w czwartek, 25 maja, o godz. 18 w mediatece przy al. Piłsudskiego 16. Będzie to „Serwus Madonna” - koncert piosenek Ewy Demarczyk z tekstami m.in. Juliana Tuwima w wykonaniu Janusza Radka, Mai Kleszcz i Katarzyny Groniec.

Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: Olaf Lubaszenko i jego spektakl

W piątek, 26 maja, o godz. 12 i 18 w mediatece zobaczymy „Projekt Tuwim” - spektakl (nie tylko dla najmłodszych!) w reżyserii Olafa Lubaszenki i w wykonaniu Teatru Capitol w Warszawie.

Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: widowisko poetyckie

27 maja o godz. 18 w Pasażu Kultury Andromeda przy placu Baczyńskiego odbędzie się widowisko artystyczne w wykonaniu uczestników tegorocznego konkursu recytatorskiego.

Każdy z wykonawców zaprezentuje dwa teksty, z których przynajmniej jeden musi pochodzić z dorobku tegorocznego patrona literackiego Festiwalu. W ten sposób poznamy szeroką paletę tekstów Juliana Tuwim

- zapowiada dyrektor Paweł Drzewiecki.

Tradycją Tyskiego Festiwalu Słowa jest stworzenie z prezentacji konkursowych (przewodniczącą konkursowego jury jest Kamilla Baar) widowiska literackiego, za którego kształt w tym roku odpowiada Adam Wojtyszko, reżyser związany z Teatrem Polskiego Radia.

Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: Wylęknieni bluźniercy

Koncert galowy w reżyserii Pawła Drzewieckiego pt. „Wylęknieni bluźniercy” zaplanowany jest na 28 maja o godz. 18 w mediatece. Wystąpią m.in. Olga Bończyk, Dorota Miśkiewicz, Iwona Loranc i Andrzej Poniedzielski.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni