Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyski urząd miasta i sąd będą przesyłać dokumenty drogą elektroniczną

Redakcja
Szybsza wymiana informacji o zmianach w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych, zastąpienie tradycyjnych dokumentów elektronicznymi - tym skutkować będzie porozumienie, podpisane w czwartek przez przedstawicieli tyskiego magistratu i sądu.

Tyski samorząd stanie się pierwszym w Polsce, który będzie prowadził taką elektroniczną wymianę danych z miejscowym sądem - zapowiadają lokalne władze. Dzięki temu obie strony zaoszczędzą czas i pieniądze przeznaczane dziś na przesyłki pocztowe.

Porozumienie podpisali: prezydent Tychów Andrzej Dziuba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Piotr Kluz i prezes Sądu Rejonowego w Tychach Ewa Modrzejewska-Gumułka. Z inicjatywą podpisania pilotażowego porozumienia wyszedł tyski magistrat, który jeszcze w ubiegłym roku złożył wniosek w tej sprawie w resorcie sprawiedliwości.

Naczelnik Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Tychy Alicja Kulka podkreśla, że dzięki porozumieniu pracownicy magistratu i sądu będą mogli się wzajemnie i bardzo szybko wymieniać zawiadomieniami o wprowadzonych zmianach w rejestrach ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych z sądem.

- Pozwoli to ujednolicić zapisy w obu rejestrach publicznych, co w przyszłości ograniczy potrzebę dostarczania do ksiąg wieczystych niektórych dokumentów geodezyjnych, a po drugie z pewnością zaoszczędzimy na kosztach przesyłki- zaznaczyła.

Co roku takich przesyłek z sądu do tyskiego magistratu wpływa ponad 7,2 tys. Średnio co miesiąc jest ich blisko 600, w rekordowym w tym roku czerwcu było ich ponad 700. Z urzędu do sądu w ubiegłym roku wpłynęło kilkaset zawiadomień.

Urzędnicy podkreślają, że przy tej ilości dokumentów koszty korespondencji są ogromne. Przyjmując że wysłanie jednego pisma to koszt ok. 5 złotych, rocznie tylko urząd miasta wydaje na ten cel ponad 35 tys. zł. Dzięki porozumieniu te koszty uda się zredukować właściwie do zera.

Elektroniczna wymiana dokumentów pomiędzy sądem a urzędem ma ruszyć w czerwcu przyszłego roku. Do tego czasu potrwają przygotowania. Jak mówi Alicja Kulka, w przyszłości taką elektroniczną wymianę dokumentów można by wprowadzić również pomiędzy notariuszami. Wtedy oszczędności będą jeszcze większe.

Tyski samorząd należy do najbardziej otwartych na wprowadzanie w życie nowoczesnych rozwiązań. Np. w czerwcu tego roku stał się pierwszym, który może nadawać tzw. profile zaufane, czyli rodzaj darmowego elektronicznego podpisu, umożliwiającego załatwienie wielu spraw przez internet. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!