Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tytuł Honorowego Obywatela Katowic dla prof. Andrzeja Jasińskiego. Wyróżniono też Krystynę Szaraniec i Andrzeja Lubiatowskiego

LOTA
W środę, 11 września, w Pałacu Goldsteinów w Katowicach odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Posiedzenie zwołano w 154. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich. W trakcie posiedzenia katowiccy radni nadali tytuły „Honorowego Obywatela Katowic” oraz „Zasłużony dla miasta Katowice”.
W środę, 11 września, w Pałacu Goldsteinów w Katowicach odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Posiedzenie zwołano w 154. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich. W trakcie posiedzenia katowiccy radni nadali tytuły „Honorowego Obywatela Katowic” oraz „Zasłużony dla miasta Katowice”. Marzena Bugała - Azarko
Prof. Andrzej Jasiński odebrał w środę, 11 września, tytuł Honorowego Obywatela Katowic. Uhonorowani zostali również Krystyna Szaraniec i Andrzej Lubiatowski, oboje zostali wyróżnieni tytułem „Zasłużony dla miasta Katowice”. Tytuły nadano w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta, którą zwołano z okazji 154. urodzin miasta.

W środę, 11 września, w Pałacu Goldsteinów w Katowicach odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Posiedzenie zwołano w 154. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich. W trakcie posiedzenia katowiccy radni nadali tytuły „Honorowego Obywatela Katowic” oraz „Zasłużony dla miasta Katowice”.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Honorowym Obywatelem Katowic został prof. Andrzej Jasiński. Z kolei honorowe tytuły „Zasłużony dla miasta Katowice” odebrali Krystyna Szaraniec i Andrzej Lubiatowski, tytuł ten przyznano również Oddziałowi Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich

- Dziękuję za wkład w rozwój miasta – podsumowywał Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Czerpiemy z waszych dokonań, ale liczymy też na dalsze działania na rzecz naszego miasta, ale też całej Górnośląsko – Zagłebiowskiej Metropolii – dodawał.

Prof. Andrzej Jasiński światowej sławy pianista i wybitny pedagog

Prof. Andrzej Jasiński, światowej sławy pianista i pedagog, związany jest z Akademią Muzyczną w Katowicach, dołączył do grona 20 osobistości, którym jak dotąd przyznano tytuł „Honorowego Obywatela Katowic”.

- Jestem zachwycony, ale też trochę zażenowany, bo zastanawiam się, czy zasługuję na to wyróżnienie. Znając wiele wybitnych osobowości z różnych dziedzin życia społecznego w naszym regionie, uważam się za mniej ważnego – mówił prof. Jasiński.

Laudację na jego cześć wygłosiła prof. Anna Górecka. Podkreślała dokonania pana profesora, ale też jego związki z Katowicami. Dodajmy, że choć z urodzenia jest częstochowianinem, to z wyboru i zawodowo i prywatnie - choć mógł zamieszkać w różnych zakątkach świata - związał się z Katowicami.

Nie przegapcie

- W Katowicach czuję się najlepiej. Gdy wracam tu z olbrzymich, tętniących, ruchem, energią i życiem miast, to tu w Katowicach czuję się fantastycznie, a na moje osiedle Tysiąclecia wracam jak na wczasy – przyznaje artysta.

Dodajmy, że profesor Andrzej Jasiński to wybitny pianista, ale i wybitny pedagog. Koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce i licznych salach na świecie. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie, Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego w Moskwie i innych.

Wśród jego uczniów był między innymi Krystian Zimerman, ale również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik .

W środę, 11 września, w Pałacu Goldsteinów w Katowicach odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Posiedzenie zwołano w 154. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich. W trakcie posiedzenia katowiccy radni nadali tytuły „Honorowego Obywatela Katowic” oraz „Zasłużony dla miasta Katowice”.

Tytuł Honorowego Obywatela Katowic dla prof. Andrzeja Jasińs...

Krystyna Szaraniec „Zasłużony dla miasta Katowice" i zasłużona dla Teatru Śląskiego

W trakcie uroczystej sesji Rady Miasta przyznano również honorowe tytuły „Zasłużony dla miasta Katowice” Krystynie Szaraniec i Andrzejowi Lubiatowskiemu.

Krystyna Szaraniec to wieloletnia dyrektor Teatru Śląskiego i – jak czytamy w uzasadnieniu - „ostoja Teatru, dla którego nieustannie pozyskuje środki na realizację nowych projektów teatralnych, w czym okazuje się niebywale skuteczna”.

- Pani jest wybitnym menedżerem kultury. To za pani dyrektorowania Teatr Śląski zyskał na arenie krajowej i zaczął być doceniany przez twórców z całej Polski – mówił Marcin Krupa.

Wyróżniona przyznała, że teatr to jej wielka pasja. - Kocham teatr i bez niego nie wiem, jak mogłabym żyć. To jest wielka miłość. A mówią, że miłość uzdrawia, buduje, miłość tworzy – powiedziała. Krystyna Szaraniec współpracowała z wielkimi artystami, którzy tworzyli śląską scenę, jednocześnie wspaniale ją wypromowała.

- Udało mi się wyprowadzić teatr z tej biedy, jaką zastałam. Przede wszystkim udało się odmienić publiczność teatralną, przyciągnąć ponownie na salony teatralne establishment Katowic i województwa. To była trudna i wieloletnia praca, którą wykonywałam przez 36 lat w charakterze dyrektora, a ostatnie lata jako doradca dyrektora, ale ja lubię wyzwania – mówiła.

Krystyna Szaraniec odpowiada również za fizyczną odnowę śląskiej sceny, czyli liczne remonty, w tym generalny, gmachu teatru, ale też modernizację Sceny Kameralnej, a jej wielkim dziełem było również nowoczesna Scena w Malarni.

- W całej Polsce znane są jej prekursorskie inicjatywy w prowadzeniu w sposób nowoczesny instytucji artystycznej. Skupiła wokół Teatru wybitnych przedstawicieli gospodarki, przemysłu i finansów, tworząc w 1996 r. Radę Gospodarczą, która z biegiem lat przekształciła się w Radę Mecenasów Teatru. Ten bliski kontakt z tymi środowiskami ma od wielu lat konkretny finansowy wymiar. Jest niezwykle doświadczonym i oddanym teatrowi menedżerem. Poprzez ścisłą współpracę z mediami skutecznie promowała wszelkie działania od repertuaru aż po edukację teatralną realizowaną w szkołach i innych środowiskach- to fragment uzasadnienia uchwały o przyznaniu tytułu „„Zasłużony dla miasta Katowice” dla Krystyny Szaraniec.

Andrzej Lubiatowski "Zasłużony dla miasta Katowice"

Tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” odebrał też Andrzej Lubiatowski - urbanista, inżynier architekt Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i wieloletni dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.

- Dziękujemy za olbrzymi wkład w rozwój naszego miasta. Mimo że jest mieszkańcem Warszawy to jego działalność zawsze była skoncentrowane  na Katowicach - podkreślał prezydent Krupa.

- W 1986 r. założył i kierował Pracownią Towarzystwa Urbanistów Polskich, w 1989 r. organizował i prowadził Poradnię Obywatelską, pomagając w przygotowaniu i przeprowadzeniu pierwszych wyborów samorządowych (…) Od początku swojej działalności jest znanym sprzymierzeńcem miast. W 1990 r. z jego inicjatywy powstała Unia Metropolii Polskich, która od 1992 r. działa, jako ustanowiona w Katowicach, ogólnopolska organizacja miast ponad trzystutysięcznych, w formie Fundacji - to fragment uzasadnienia uchwały o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla miasta Katowice” dla Andrzeja Lubiatowskiego.

Tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice” przyznano również dla Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Honorowi obywatele Katowic

  1. Jolanta Wadowska-Król – lekarz pediatra
  2. Ksiądz Tadeusz Szurman – biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
  3. Profesor Jerzy Buzek - polski polityk, profesor nauk technicznych, premier rządu RP w latach 1997–2001, w latach 2009–2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
  4. Ksiądz abp Damian Zimoń - Metropolita Katowicki.
  5. Kazimierz Kutz - polski reżyser filmowy oraz teatralny.
  6. Justyna Kowalczyk - polska biegaczka narciarska.
  7. Henryk Mikołaj Górecki – światowej sławy kompozytor.
  8. Ksiądz bp Ignacy Jeż – Biskup senior diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, katowiczanin.
  9. Kornel Gibiński - profesor nauk medycznych, jeden z największych autorytetów moralnych w polskiej medycynie.
  10. Wojciech Kilar – światowej sławy kompozytor muzyki poważnej i filmowej.
  11. Natalia Piekarska – Poneta – w 1953 r. podjęła publiczny sprzeciw wobec zmiany nazwy Katowice na Stalinogród.
  12. Barbara Nowakowska z d. Galas – w 1953 r. podjęła publiczny sprzeciw wobec zmiany nazwy Katowice na Stalinogród.
  13. Jego Świętobliwość Jan Paweł II – papież.
  14. Josef Byrtus – Konsul Generalny Republiki Czeskiej w Katowicach, inicjator współpracy Katowic z miastami Republiki Czeskiej.
  15. Michel Thiolliere – Mer miasta Saint – Etienne we Francji, inicjator współpracy partnerskiej Saint – Etienne i Katowic.
  16. Norbert Burger – Nadburmistrz Miasta Kolonii w Niemczech, inicjator współpracy partnerskiej między Kolonią i Katowicami.
  17. John Adelsparre – Przewodniczący Stowarzyszenia Polskie Born Himmerland w Danii, organizator pomocy humanitarnej dla mieszkańców Katowic.
  18. Szczepan Wesoły – Delegat prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego, katowiczanin.
  19. Ks. Władysław Basista, pedagog, filolog, kaznodzieja, działacz społeczny, jeden z najbardziej znanych polskich wykładowców homiletyki i fonetyki, a także wybitny logopeda.
  20. Stanisław Płatek, górnik i działacz związkowy, jeden z przywódców strajku w kopalni „Wujek".

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera