reklama

„Ubeckie metody”. Andrzej Duda o Macierewiczu

Witold GłowackiZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Ujawnienie nagrania, na którym prezydent wyjątkowo ostro wypowiada się o ministrze obrony narodowej, oznacza początek najpoważniejszego jak do tej pory kryzysu między zwierzchnikiem sił zbrojnych a szefem MON.

W czwartek w sieci pojawiło się nagranie, które zdaje się nam sugerować, że zimnowojenne od miesięcy relacje prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MON Antonim Macierewiczem jeszcze się pogorszyły. Na nagraniu widzimy prezydenta podczas ulicznego spotkania z uczestnikami obchodów Święta Niepodległości. Zapytany przez jednego z nich o ministra obrony, prezydent odpowiada bez ogródek:

„ Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko”.

Nagranie opublikował na Youtube przebywający w Polsce od kilku miesięcy Kanadyjczyk z polskimi korzeniami - to kilkunastominutowy półprofesjonalny reportaż z obchodów Święta Niepodległości. Spotkanie z prezydentem zajmuje w nim niespełna minutę. Kanadyjczyk ma swój kanał na YouTube, można tam znaleźć i opowieść o wynajmowaniu mieszkania w Warszawie i relację w wizyty w Polsce Donalda Trumpa.

Do wybuchu całej afery film z prezydentem obejrzało nieco ponad tysiąc użytkowników. Gwałtowny wzrost popularności nagrania nastąpił, gdy na Twitterze najbardziej kontrowersyjny fragment opublikowała użytkowniczka znana wcześniej m.in. z tłumaczenia ostro antyunijnego (i z pewnością przeznaczonego na „rynek wewnętrzny”) wystąpienia premier Beaty Szydło na angielski, następnie kolportowanego przez proklemowski profil Voice of Europe.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda o "ubeckich metodach" ministra Macierewicza: "Tak po prostu myślę" [WIDEO]

Natychmiast wybuchła polityczna burza, ale ze strony Pałacu Prezydenckiego w czwartek nie usłyszeliśmy żadnego komentarza. Po prawej stronie zarysował się bardzo wyraźny podział. Prawicowi komentatorzy stanęli w większości za Antonim Macierewiczem. „Od miesięcy trwa proces odklejania prezydenta Andrzeja Dudy od obozu PiS. Opozycja, w tym ich intelektualne zaplecze ze służb specjalnych, wie, że nie jest w stanie wygrać z obozem »dobrej zmiany«, jeżeli nie doprowadzi do jego fragmentacji” - to fragment z komentarza portalu Gazety Polskiej niezalezna.pl pod tytułem „Skandaliczne słowa prezydenta”. „Co Pan wyczynia Panie Prezydencie?”- pytał z kolei na Twitterze Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego, blisko współpracujący z Macierewiczem. Prawicowi internauci zaczęli zaś wrzucać do mediów społecznościowych swe zdjęcia z kartkami z napisem „Murem za Macierewiczem” w rękach.

W piątek w RMF FM prezydent Andrzej Duda odniósł się wprost do ujawnionego nagrania. Nie zaprzeczał jego autentyczności, choć sugerował, że jego słowa. - To nie była wypowiedź dla mediów, to nie była wypowiedź prezydencka o charakterze publicznym, to była wypowiedź, która była w moim odbiorze wypowiedzią prywatną i w mojej intencji - mówił Andrzej Duda. Na nagraniu widzimy jednak, że prezydent otoczony jest przez sporą liczbę uczestników obchodów Święta Niepodległości, właściwie przeciska się wraz z BOR-owcami przez tłum. Jego słowa bez problemu mogło więc usłyszeć kilkadziesiąt osób. Widać kamery, w tym profesjonalne, mikrofony mediów i wielu ludzi nagrywających to uliczne spotkanie z prezydentem na smart fony. Prezydent musiał więc mieć świadomość, że jego słowa zostaną nie tylko usłyszane, ale i zarejestrowane.

- Padło faktycznie pytanie o moje relacje z ministrem obrony narodowej i do pytającego wyraziłem swój pogląd i swoją troskę. Mnie ta sytuacja bardzo martwi - mówił prezydent w RMF FM. Z kolei w TVP Info określił sytuację na linii MON - Pałac Prezydencki jako „dramatyczną”.

Na Twitterze prezydent odesłał natomiast do tekstu z portalu TVN24 z 2008 roku „Macierewicz bez tajemnic” - w którym jest mowa o odebraniu byłemu szefowi komisji likwidacyjnej WSI dostępu do dokumentów ściśle tajnych oraz certyfikatów bezpieczeństwa. Link do materiału prezydent skomentował słowami: „Metody stosowane za czasów PO dla wyeliminowania min. A. Macierewicza”. To o tyle celne skojarzenie, że w lipcu działająca pod kontrolą MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawiesiła pracującemu w podlegającym prezydentowi Biurze Bezpieczeństwa Narodowego generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu właśnie dostęp do informacji niejawnych. Wszystko w ramach „postępowania sprawdzającego” uruchomionego przez SKW w sprawie Kraszewskiego. Kontrwywiad ma oczywiście za zadanie sprawdzać każdego wysoko postawionego wojskowego. Tak się jednak składa, że Kraszewski kieruje w BBN akurat departamentem zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi (pracował w BBN już za czasów Lecha Kaczyńskiego) - a ta struktura znajduje się dokładnie na linii kontaktu MON - Pałac Prezydencki. Nie jest też tajemnicą, że generał Kraszewski należy do najistotniejszych doradców prezydenta w sprawach obronności.
Tymczasem postępowanie sprawdzające wobec Kraszewskiego trwa nadal. W piątek zabrał w tej sprawie głos szef BBN Paweł Soloch, który nie szczędził MON-owi gorzkich słów. - Sprawa jest prowadzona w sposób dla nas dalece nieprzejrzysty. Do tego zarówno czas jej trwania jak i moment wszczęcia postępowania budzą nasze wątpliwości co do faktycznych intencji SKW, czy MON. Na pewno źle by się stało, gdyby w sporze z panem prezydentem, atakowano pracujących dla niego urzędników. W tym przypadku uniemożliwia się pracę generałowi Kraszewskiemu, który jako żołnierz zawodowy podlega MON. Przez to - jako jeden z nielicznych pracowników BBN - może być bez podania przyczyny objęty postępowaniem sprawdzającym przez podległe ministrowi obrony SKW - mówił Soloch.

W cytowanej już rozmowie z RMF FM do kwestii generała Kraszewskiego i postępowania sprawdzającego odniósł się też prezydent. - Mnie martwi, że pan minister poprzez działania, jakie realizuje wobec jednego z moich ważnych współpracowników. Myślę tutaj o gen. Kraszewskim, któremu odebrano de facto dostęp do informacji niejawnych, wstrzymano mu, bo jest prowadzane wobec niego jakieś kontrolne postępowanie. To już od kilku miesięcy - mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda o "ubeckich metodach" ministra Macierewicza: "Tak po prostu myślę" [WIDEO]

Niedługo po zawetowaniu ustaw o sądownictwie prezydent odwołał przewidziane tradycyjnie na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego) wręczenie nominacji generalskich. Uzasadnienie tej decyzji brzmiało jak wotum nieufności wobec MON. - To jest armia Rzeczypospolitej Polskiej, to nie jest niczyja prywatna armia - mówił ostro Andrzej Duda podczas obchodów Święta. Nowi generałowie nie zostali też nominowani 11 listopada (Święto Niepodległości to drugi tradycyjny moment awansów na wysokie stopnie wojskowe). Podczas kolejnych spotkań z Jarosławem Kaczyńskim - chodziło głównie o negocjacje ws ustaw o sądownictwie - prezydent miał sugerować, że jego współpraca z Macierewiczem stała się niemożliwa.

Napięcie n a linii Duda Macierewicz ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o atmosferę na prawicy. W części mediów związanych z PiS a zorientowanych raczej na Antoniego Macierewicza niż na Andrzeja Dudę już od miesięcy pojawiają się komentarza dowodzące, że prezydent… ulega wpływom kręgów powiązanych z dawną WSI lub jest przez nie manipulowany - najczęściej ma to miejsce w Gazecie Polskiej i na jej portalu oraz w TV Republika.

W PiS od tygodni trwa oczekiwanie na ostateczne decyzje Jarosława Kaczyńskiego co do zapowiadanej w zasadzie od lipcowego kongresu PiS rekonstrukcji rządu. Ważą się losy i samej premier Beaty Szydło, i niejednego z ministrów - w tym i Antoniego Macierewicza. Początkowo wiele wskazywało na to, że rekonstrukcja będzie miała charakter raczej kosmetyczny. W tej chwili jednak skala napięć między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem sprawia, że kwestia przyszłości szefa MON to jedno z najważniejszych z pytań, które warto postawić przed rekonstrukcją.

Materiał oryginalny: „Ubeckie metody”. Andrzej Duda o Macierewiczu - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rufin
W dniu 21.11.2017 o 18:20, adaśko napisał:

Jak Antoni Macierewicz walczył za czasów komuny z ubekistanem, to Andrzejek z pieluchą w majtkach (pampersów jeszcze wtedy nie było, gówno leżało albo w majtkach albo pieluszce) przelatywał na czworakach pod stołem.

 

Może i walczył Antoni z komuną ale ona z nim nie walczyła. Skończył studia,dorobił się majątku i ciągle narzekał. On nie potrafi działać w zespole. Rozwalił wszystkie organizacje, w których chwilowo bywał członkiem. Dlatego nikt z dawnych opozycjonistów nie chce mieć z nim nic wspólnego.

Prezydent a nie minister obrony jest zwierzchnikiem armii i ten fakt Macierewicz musi akceptować.
 

a
adaśko

Jak Antoni Macierewicz walczył za czasów komuny z ubekistanem, to Andrzejek z pieluchą w majtkach (pampersów jeszcze wtedy nie było, gówno leżało albo w majtkach albo pieluszce) przelatywał na czworakach pod stołem. Teraz znowu skłania się ku komuchom. Oj panie Duda, chyba następnych wyborów wygrać się nie uda. Wielu na Pana głosowało, bo Panu głęboko zaufało. Teraz się chyba ockną, zawiedli się na Panu mocno. Czyżby zapragnął Pan stołka po Tusku? Spójrz Pan, na jakim Pan jeździ wózku. Ale na próżne nasze gadanie. Polityk tylko gdy śpi to nie kłamie.

p
podpisrt

„ Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko”.

m
marian

jak go slucham,jak go ogladam,dostaje torsji.jego ego zbyt wygorowane.ten oblakany czlowiek wywola jeszcze wojne.wojne wywoluja politycy,cierpia normalni ludzie.miejsce tego chorego czlowieka jest w pokoju;klamka tylko jedna,z zewnatrz.

m
marian

jak go slucham,jak go ogladam,dostaje torsji.jego ego zbyt wygorowane.ten oblakany czlowiek wywola jeszcze wojne.wojne wywoluja politycy,cierpia normalni ludzie.miejsce tego chorego czlowieka jest w pokoju;klamka tylko jedna,z zewnatrz.

.

Amsterdam zostanie nową siedzibą Europejskiej Agencji Leków (EMA) po brexicie. W finałowej rundzie głosowania pokonał Mediolan (oba miasta zdobyły po 13 głosów, a o końcowym wyniku zdecydował rzut monetą). O EMA walczyła też Warszawa, która tego dnia poniosła podwójną porażkę. Starała się także o "przejęcie" Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), ale obie agencje trafią do innych miast. Nowa siedziba EBA znajdzie się w Paryżu.

.

Polska musi natychmiast zaprzestać działań aktywnej gospodarki leśnej w Puszczy Białowieskiej. W razie naruszenia nakazu zasądzona zostanie kara w wysokości 100 tysięcy euro dziennie - poinformował w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

G
Gość

Warto patrzeć szerzej na problem z ministrem Macierewiczem. Zwierzchnikiem sił zbrojnych jest prezydent a pan Macierewicz o tej roli prezydenta zapomniał. W planowanych przez niego zmianach w kierowaniu wojskiem,zaproponował /Macierewicz/,aby w czasie pokoju zwierzchnikiem sił zbrojnych był minister obrony i realizował tę zwierzchność poprzez szefa sztabu generalnego. Co taki układ kierowania wojskiem powoduje? Ano tyle,że minister obrony mógłby wydawać wojsku bezpośrednie rozkazy,nawet takie,które mogłyby doprowadzić do konfrontacji zbrojnej z innym krajem.

Kto wątpi w to,co napisałem,niech się zapozna z niedawną wypowiedzią Macierewicza w Kanadzie.

Prezydent wie doskonale,czym może się skończyć pomysłowość ministra obrony.

Pan Macierewicz od 7 lat prowokuje Rosję,oskarżając ją /bez poważnych,wiarygodnych dowodów/ o dokonanie zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dobrze się dzieje,że nikt /w NATO/ nie bierze na poważnie jego bełkotu.

Autentyczny zamach na prezydenta kraju należącego do NATO, dokonany przez jakiekolwiek państwo,zmusiłby wszystkich członków sojuszu do postawienia swoich wojsk w stan najwyższej gotowości i do rewanżu,może nie w postaci wojny ale jakieś prewencyjne uderzenie na wroga by nastąpiło.

Możliwość kierowania wojskiem przez Macierewicza bez wiedzy prezydenta to nieszczęście dla kraju.

 

!

Pasiaki czekają - cela na rakowieckiej gotowa ! a tak nawiasem to nikt już nie poprze tego pinokia

h
hasler

Marionetka i w tym przypadku się myli. Metody są GRU ale co on może wiedzieć o jednych i drugich skoro UBeckiego kapusia Wolflanga wysłał do Berlina :lol: :lol: :lol:

M
Malin

Ej ludzie, jest listopad, w koło jest szaro i smutno, po co sobie zawracać jeszcze głowe polityka. Chodźmy wszyscy na gorącą czekoladę z malinami.

.

PIS=PRL=PZPR

M
Marta

Brzeszczot na pewno zwiał z Kościuszki. Tam mógł poznać tego wielkiego polakai partyriote.

W
Wacław z Opatowa

to pociągnie za sobą cały kler katolicki.Oj będzie się działo.

B
Brzeszczot

PAD czasami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Tego typu incydenty (podobnie jak zawetowanie ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości), to przysłowiowa woda na młyn eurobolszewckich propagandowych mediów o esbeckiej proweniencji. W sumie nic wielkiego się nie stało, Pan Antoni, ten Niezłomny i Wielki Polak Patriota Katolik jest najlepszym ministrem obrony narodowej od momentu przekazania władzy przez komunistów przy okrągłym stole swoim agentom w 1989 roku. O tym fakcie wszyscy wiedzą łącznie z PAD-em.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3