Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenia 2019. Ubezpieczyciele oferują samorządom polisy w pakiecie - daje to duże oszczedności

AIP
Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów finansowych, również w przypadku ubezpieczeń łączenie analogicznych polis zawieranych przez kilka jednostek w jedną umowę ubezpieczenia, pozwala na zyskanie korzystniejszej składki.
Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów finansowych, również w przypadku ubezpieczeń łączenie analogicznych polis zawieranych przez kilka jednostek w jedną umowę ubezpieczenia, pozwala na zyskanie korzystniejszej składki. Anna Kaczmarz / Polska Press
Ceny polis komunikacyjnych w ostatnich trzech latach wzrosły o ponad 75 proc., a ubezpieczeń majątkowych o prawie 20 proc. Samorządy mogą uniknąć negatywnego wpływu podwyżek dzięki konsolidacji ubezpieczeń instytucji podległych. Jedna polisa dla wielu jednostek podległych pozwala na uzyskanie składki niższej od 20 do nawet 50 proc.

Ceny ubezpieczeń od kilku lat systematycznie rosną. Największy wzrost w ciągu ostatnich trzech lat można było zauważyć w ubezpieczeniach komunikacyjnych, aż o 77 proc. - wynika z analiz firmy brokerskiej EIB. Z kolei w przypadku polis majątkowych, za takie samo ubezpieczenie jak wcześniej, trzeba obecnie zapłacić niemal o 20 proc. więcej.
Podwyżki cen szczególnie dotykają klientów indywidualnych oraz instytucje budżetowe, np. samorządy.
Jednostki samorządowe wszelkie wydatki muszą zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, nie zawsze są więc w stanie skutecznie zareagować na zmiany na rynku finansowym. Istnieje jednak rozwiązanie pozwalające uniknąć negatywnego efektu wzrostu cen ubezpieczeń.

– Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów finansowych, również w przypadku ubezpieczeń łączenie analogicznych polis zawieranych przez kilka jednostek w jedną umowę ubezpieczenia, pozwala na zyskanie korzystniejszej składki. Z naszych obserwacji wynika, że cena za taką polisę jest przynajmniej o 20 proc. niższa w porównaniu z sumą składek płaconych przez poszczególne instytucje samodzielnie. Jeśli kontraktujemy ubezpieczenia w cyklach trzyletnich, uzyskana w wyniku rozsądnej, świadomej konsolidacji zniżka odpowiada wartości rynkowego wzrostu cen - na który już wpływu nie mamy. Pamiętam jednak sytuacje, gdy dobrze przeprowadzana konsolidacja pozwalała na uzyskanie nawet o połowę lepszej ceny – zauważa Piotr Podborny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Klientów Korporacyjnych EIB.

Korzyści nie tylko cenowe

Konsolidacja ubezpieczeń pozwala jednak samorządom zyskać nie tylko lepszą cenę za ubezpieczenie wszystkich jednostek podległych. Istnieje jeszcze kilka atutów tego rozwiązania. Jednym z problemów, z jakimi muszą się zmierzyć JST przy wyborze ubezpieczenia, jest mała ilość składanych w postępowaniu przetargowym ofert. W przypadku samorządu terytorialnego pytanie nie brzmi bowiem „czy wystąpi szkoda?”, ale „kiedy nastąpi pierwsza szkoda?”. W związku z tym nie każde towarzystwo ubezpieczeń jest zainteresowane udzieleniem ochrony takim podmiotom.

Należy bowiem pamiętać, że wypłata środków na pokrycie strat nie jest jedynym kosztem, jaki ponosi ubezpieczyciel. Musi on także zapewnić ubezpieczonym odpowiednią obsługę, a ta wiąże się, chociażby z zapewnieniem wynagrodzeń dla odpowiednio licznego personelu. W związku z tym łączenie ochrony dla wielu jednostek w jedną umowę ubezpieczenia podnosi atrakcyjność kontraktu i przyczynia się do większej liczby ofert składanych w postępowaniu przetargowym. Stwarza też większe pole do negocjacji z ubezpieczycielem, co ma przełożenie również na cenę polisy. Drugim istotnym atutem konsolidacji ubezpieczeń jest zapewnienie jednolitego standardu ochrony dla wszystkich objętych nim instytucji.

Pracujący na zlecenie czy umowę o dzieło dostaną od nowego roku mniej na rękę? Rząd planuje ozusować wszystkie bez wyjątku umowy. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

– Współpracując z różnymi instytucjami budżetowymi, niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, w której jedynie cześć jednostek podległych samorządowi miała wykupione polisy. Co więcej, uwzględniały one zazwyczaj różny zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela czy sumy gwarancyjne. Łączenie ubezpieczeń w jedną umową pozwala zapewnić wszystkim instytucjom jednolity poziom ochrony, zdecydowanie wyższy od posiadanego wcześniej. Ponadto, konsolidacja umożliwia także zapisanie w umowie wyższych sum gwarancyjnych, nieosiągalnych dla poszczególnych jednostek przy zawieraniu samodzielnych polis – wyjaśnia Piotr Podborny z EIB.

Jakie ubezpieczenia można łączyć w jedną umowę?

Podstawą skutecznie przeprowadzonego przetargu na zakup polisy dla samorządu powinna być dokładna analiza ryzyk oraz potrzeb ubezpieczeniowych nie tylko jednostki macierzystej, ale również wszystkich jednostek podległych. Samorządy, przed rozpisaniem przetargu na ubezpieczenie muszą też dokładnie przeanalizować czy niektórych polis, do tej pory funkcjonujących odrębnie, nie można połączyć w jedną umowę (wspólne ubezpieczenie majątkowe dla wybranych jednostek podległych). Instytucje prowadzące taką samą działalność, np. oświatowe, bądź jednostki kultury, narażone są na podobny katalog szkód, więc zawierane przez nie polisy winny mieć tożsamy zakres ochrony.

– W przeprowadzenie analizy warto zaangażować profesjonalnego pośrednika ubezpieczeniowego, brokera. Dzięki doświadczeniu jest on w stanie wskazać najkorzystniejsze rozwiązania oraz możliwości konsolidacji polis. Wyznacznikiem może być szkodowość jednostek. Uwzględnienie w jednej umowie instytucji o odmiennych przebiegach szkodowych nie zawsze przyczyni się do uzyskania oszczędności. Łączyć należy ryzyka podobne, a zdecydowanie dzielić skrajnie różne. Dlatego niewskazane może być scalanie ubezpieczeń miejskiej przychodni zdrowia i zakładu oczyszczania miasta, bo ich działalność narażona jest na zupełnie inne ryzyka – dodaje Piotr Podborny z EIB.

Biorąc pod uwagę, że samorządy kupują zazwyczaj ubezpieczenia wieloletnie, to przy każdym odnowieniu polisy trzeba szczególną uwagę zwracać także na nowe zagrożenia, które w międzyczasie zyskały na znaczeniu. Przykładem tego jest rosnąca cyberprzestępczość.
Ataki hakerskie, zwłaszcza te mające na celu pozyskanie danych osobowych, są przeprowadzane coraz częściej. Rynek ubezpieczeniowy oferuje już rozwiązania pozwalające zabezpieczyć się przed zagrożeniami cybernetycznymi.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ubezpieczenia 2019. Ubezpieczyciele oferują samorządom polisy w pakiecie - daje to duże oszczedności - Strefa Biznesu