Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy w woj. śląskim: aktualna sytuacja na rynku pracy, nowe przepisy

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
pixabay
W woj. śląskim pracę podjęło ponad 14 tys. obywateli ukraińskich, którzy po 24 lutego trafili do naszego regionu ze statusem uchodźcy. Śląsk jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem zawodowej aktywizacji tych osób.

W całym kraju już ponad 1,1 mln Ukraińców ma numer PESEL, w województwie śląskim - wg danych na 25 maja 2022 - jest to liczba 114 tys. Ona się systematycznie zwiększa, ale nie w takim tempie, jak na początku.

- Dobowa dynamika rejestracji nowych osób jest już niewielka. Na dobę to jest 200-300 osób dodatkowych osób rejestrujących się w systemie w ramach nadania numeru PESEL, a początkowo było to kilka tysięcy na dobę - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek na antenie Radia Katowice.

Zdecydowanie mniej jest też osób trafiających do punktu recepcyjnego. Jak powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek, na początku było to kilkaset osób na dobę, w tej chwili kilka, kilkanaście, najwyżej - kilkadziesiąt osób.

Region stara się usamodzielnić obywateli ukraińskich, które znalazły się na jego terenie. W tej chwili pracuje już ponad 14 tys. osób z tych, które uciekły przed wojną.

- Ta liczba z każdym dniem wzrasta, czyli ta aktywizacja w regionie jest coraz wyższa. Dziś jesteśmy na czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby zaktywizowanych osób z Ukrainy. Zależy nam na tym, by te osoby mogły się usamodzielniać, żeby miały możliwość podjęcia pracy i żeby dawać im możliwość nauki języka polskiego. To pomoże im znaleźć zatrudnienie nie tylko tam, gdzie znajomość języka nie jest wymagana - mówił wojewoda śląski.

We wtorek znowelizowana została ustawa, która ma pomóc w aktywizacji uchodźców. Wojewoda śląski zapowiada organizację konferencji, na którą zaproszone zostaną różne środowiska - od pracodawców po organizacje akademickie.

- Chodzi nam o to, by znaleźć rozwiązania tzw. luki w stosunku do osób, które nie podjęły żadnej pracy, bo mają w planach powrót do ojczyzny w najbliższym czasie., i być może zbyt krótki okres zatrudnienia jest dla nich pewnym oporem do podjęcia tej pracy - mówi wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera