We wtorek 14 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił uchwałę Rady Gminy Istebna o powstrzymaniu „ideologii LGBT”. Zaskarżył ją Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd uznał, że uchwała narusza prawo administracyjne i przepisy Konstytucji RP, w tym zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. To pierwsza taka zaskarżona przez RPO uchwała uwzględniona przez sąd.
– Ideologia jest zawsze związana z ludźmi. Wg definicji słownikowej, to system poglądów jednostek lub grupy ludzi. Termin „strefa wolna od ideologii LGBT” de facto odnosi się również do ludzi, a tłumaczenie, że LGBT to ideologia a nie ludzie jest przymykaniem oczu na rzeczywistość – stwierdził w uzasadnieniu ustnym wyroku WSA w Gliwicach cytowany przez serwis Rzecznika Praw Obywatelskich.
Nie przeocz
Sąd uznał, że uchwała jest wymierzona w osoby LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej. Podkreślił też, że uchwała „krzywdzi osoby LGBT i wzmacnia ich poczucie zagrożenia”.
– Jestem przekonany, że wyrok uruchomi proces uchylania podobnych dyskryminujących uchwał innych samorządów, w tym m.in. Rady Powiatu w Bielsku-Białej – ocenia Przemysław Koperski, poseł Lewicy z Bielska-Białej, który skierował do wojewody śląskiego wniosek o unieważnienie uchwały Rady Powiatu w Bielsku-Białej z 30 września 2019 r. „w sprawie wsparcia dla konstytucyjnego modelu rodziny opartego na tradycyjnych wartościach”.
Zdaniem Koperskiego ta uchwała bielskich radnych powiatowych została podjęta z naruszeniem Konstytucji RP m.in. poprzez dyskryminację ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, polegającą na wykluczeniu ze wspólnoty samorządowej jej mieszkańców identyfikujących się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i inne (w skrócie „LGBT+”).
– Oczywistym wydaje się, że apelowanie do mieszkańców w uchwale o propagowanie m.in. rodziny zgodnej z tradycyjnymi wartościami wyklucza z kręgu rodzin akceptowalnych dla Rady takie, które nie wpisują się w definicję „tradycyjnej” – uważa poseł Lewicy.
Uważa też, że w uchwale Rada Powiatu Bielskiego zawęziła pojęcie rodziny. Nie tylko nie uwzględniła jako rodziny związków nieheteronormatywnych, ale także i rodziców samotnie wychowujących dzieci, dziadków zajmujących się wnukami, rodzeństwa wychowującego się w domu dziecka oraz wiele innych przypadków osób, które nie wpisują się w dyskryminującą definicję zawartą w treści uchwały.
- Wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszych wspólnot samorządowych - gmin, powiatów, czy województw. Nikt nie powinien być w jakikolwiek sposób stygmatyzowany i napiętnowany – zaznacza Koperski.
Oczekuje, że wojewoda zbada sprawę i zainicjuje postępowanie nadzorcze zmierzające do wyeliminowania uchwały z obrotu prawnego bądź podejmie kroki w celu wszczęcia postępowania w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym .
Rzecznik Praw Obywatelskich oceniając wyrok WSA w Gliwicach w sprawie zaskarżonej uchwały Rady Gminy Istebna stwierdził, że ma on charakter precedensowy dla ochrony prawnej osób LGBT w Polsce. RPO wyraził nadzieję, że ten wyrok wyznaczy kierunek orzecznictwa dla pozostałych sądów administracyjnych, które zajmą się skargami RPO na podobne uchwały innych samorządów. 15 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, delagatura w Radomiu, uwzględnił kolejną skargę RPO - tym razem na podobną, jak w Istebnej, uchwałę Rady Gminy Klwów.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?